ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wiceminister Środowiska o budowie nowej kopalni węgla kamiennego Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym
20.07.2017r. 14:36

Wiceminister Środowiska, Główny Geolog Kraju prof. Mariusz Orion Jędrysek odpowiedział na pismo skierowane do niego przez przedstawicieli pięciu miejscowości Lubelszczyzny w sprawie budowy nowej kopalni węgla kamiennego Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.

Min. Jędrysek przypomniał, że Lubelskie Zagłębie Węglowe jako jedno z dwóch funkcjonujących obecnie zagłębi znajdujących się w granicach Polski dysponuje 11 284,81 min t zasobów bilansowych węgla kamiennego, co stanowi około 1/5 krajowych zasobów tego surowca. Prekursorem odkryć złóż węgla kamiennego na Lubelszczyźnie był polski geolog Jan Samsonowicz. Opublikowana w 1931 r. praca autorstwa p. Samsonowicza pt. "O przypuszczalnym występowaniu karbonu w zachodniej części Wołynia" przedstawiała śmiałą koncepcję mówiącą o występowaniu w zachodniej części Wołynia w dorzeczu górnego Bugu utworów karbonu i stanowiła uzasadnienie geologicznych badań prowadzonych w ramach państwowej służby geologicznej w latach 1937-1939. Kolejne kroki zmierzające do rozpoznania i kolejno udokumentowania złóż na Lubelszczyźnie podejmowane były w latach 60. ubiegłego wieku. Wskazać przy tym należy, że projekt ten był kolosalnym jak na ówczesne czasy przedsięwzięciem. Prowadzono go w sposób niezwykle intensywny i już na wstępie, w jego założeniach uwzględnione było zagospodarowanie złóż lubelskich. Od pierwszych analiz wykonanych w 1964 r. do utworzenia pierwszych koncepcji eksploatacji złóż LZW minęło 7 lat, a w 1975 r. zapadła decyzja o budowie kopalni pilotująco - wydobywczej w Bogdance. W ramach szeroko zakrojonych działań, w latach 1964 - 1982 wykonano około 270 otworów wiertniczych. Na uwagę zasługuje fakt, że przeprowadzane wówczas badania, prowadziły jednostki naukowo - badawcze, instytuty i przedsiębiorstwa, działające przy pomocy wykonującego wówczas zadania państwowej służby geologicznej Centralnego Urzędu Geologicznego. Koszty tych badań pokrywane były w całości przez Skarb Państwa.

Począwszy od roku 2012 działalność rozpoznawczą w rejonie odkrytych już złóż rozpoczęła firma PD Co Sp. z o.o. Zgodnie z uzyskanymi koncesjami, Spółka zobowiązała się do wykonania łącznie 23 otworów wiertniczych. W trakcie prowadzenia prac rozpoznawczych, przedsiębiorca dysponował danymi pochodzącymi z ponad 100 archiwalnych otworów wiertniczych zlokalizowanych w granicach udzielonych koncesji. Do chwili obecnej zrealizowanych zostało 8 otworów, a kolejnych 5 jest w trakcie wykonywania. W efekcie, zgodnie z warunkami koncesji, na chwilę obecną wykonano około 1/3 zaplanowanych prac. Po przeprowadzeniu robót geologicznych w ramach czterech koncesji, przedsiębiorca sporządził dokumentację geologiczną złoża "Lublin", która zatwierdzona została w dniu 2 kwietnia 2015 r., jednak z merytorycznego punktu widzenia nie wprowadzała żadnych istotnych informacji w odniesieniu do danych i opracowań już istniejących, a wykonanych przez Skarb Państwa. Co więcej, mimo wykonanej i zatwierdzonej dokumentacji geologicznej, której sporządzenie jest głównym efektem wynikającym z udzielonych koncesji, przedsiębiorca miesiąc później zwrócił się o przedłużenie czasu obowiązywania o kolejne 3 lata koncesji dotyczących tego samego obszaru, tym samym rezygnując w tamtym czasie z możliwości złożenia wniosku o udzielenie koncesji na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża.

Stąd też, w zaistniałych okolicznościach wątpliwości organu (uwarunkowane wyłącznie działaniami inwestora) co do szans szybkiej budowy kopalni przez firmę PD Co Sp. z o.o. budzi nie tylko niezłożenie wniosku o udzielenie koncesji wydobywczej, ale również wydłużenie czasu obowiązywania koncesji rozpoznawczych, przy istniejącym efekcie w postaci sporządzonej dokumentacji geologicznej złoża w kategorii rozpoznania C1 + C2, czyli upoważniającej do złożenia wniosku o udzielenie koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża. Sytuacja taka winna mieć miejsce tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach oraz przy uwzględnieniu interesu Skarbu Państwa - napisał w swoim piśmie Mariusz Orion Jędrysek.

Wiceminister Środowiska zwrócił uwagę, że pojawiają się głosy, iż w rejonie lubelskim niektórzy przedstawiciele samorządu terytorialnego wspierają swoimi działaniami tylko jednego z czterech przedsiębiorców działających w regionie.

Wskazał on też, że PD Co Sp. z o.o. prowadzi swoją działalność od 5 lat na złożach dobrze rozpoznanych przez Skarb Państwa. Na terenie LZW działa także Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., Global Minerał Prospects Sp. z o.o. oraz Polska Grupa Górnicza Sp. z o.o., które nie mogą liczyć na tak duże wsparcie i zaangażowanie władz lokalnych. Zatem wspieranie działań tylko jednej firmy może budzić wątpliwości w kwestii równego traktowania przedsiębiorców przez władze lokalne.
W ocenie Min. Jędryska wątpliwości budzą chociażby ogólnie dostępne informacje (zawarte m. in. w Krajowym Rejestrze Sądowym), z których wynika, że na różnych etapach działalności, w zarządzie, czy też radzie nadzorczej PD Co Sp. z o.o. zasiadali/zasiadają: były Główny Geolog Kraju - Henryk Jezierski, były prezes LW Bogdanka S.A. - Mirosław Taras, czy też była Podsekretarz Stanu kolejno w Ministerstwie Infrastruktury oraz Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej - Patrycja Wolińska - Bartkiewicz.

Główny geolog kraju wyjaśnił również, że cały proces wydawania koncesji na rozpoznawanie złóż węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym na rzecz firmy PD Co Sp. z o.o., objęty jest postępowaniem prokuratorskim. Z uwagi na dobro śledztwa Minister Środowiska nie może udzielać bardziej szczegółowych informacji w tym zakresie.

Ponadto zarówno prowadzone obecnie badania jak i liczba wykonanych przez inwestora otworów wiertniczych nie poszerzają w sposób znaczący merytoryczno-geologicznego zasobu wiedzy na temat budowy Lubelskiego Zagłębia Węglowego, bo złoża te dawno zostały już udokumentowane - napisał prof. Mariusz Orion Jędrysek.

W rozmowie z CIRE Min. Jędrysek poinformował, że oczekuje na pilne złożenie wniosku o koncesje na wydobycie węgla.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: sdgtrs 21.07.2017r. 11:07
A wszytsko to po to aby w lubelskim nie budować żadnej- absolutnie żadnej nowej kopalni bo wszystko musi iść na... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 21-07-2017r. 12:18 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE