ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gorsze wyniki EDF-u za pierwsze półrocze
31.07.2017r. 08:05 31.07.2017r. 05:20

W pierwszym półroczu francuski koncern energetyczny EDF odnotował spadek przychodów ze sprzedaży o 2,6 proc..EBITDA spadała o prawie 22 proc., a zysk netto, po wyłączeniu pozycji jednorazowych, była ponad dwukrotnie niższy niż rok wcześniej.

W pierwszym półroczu grupa EDF osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 35,723 mld euro, co jest wynikiem gorszym niż rok wcześniej o 2,6 proc. EBITDA grupy za ten okres wyniosła 6,996 mld euro, wobec 8,944 mld euro w analogicznym okresie 206 roku (-21,8 proc.).

Zysk netto grupy, po wyłączeniu pozycji jednorazowych, wyniósł w pierwszym półroczu 2017 roku 1,37 mld euro, podczas gdy rok wcześniej był na poziomie 2,968 mld euro. Zysk netto przypadający na grupę wyniósł nieco ponad 2 mld euro był o 3,7 proc, niższy niż rok wcześniej.

Zadłużenie netto grupy na koniec pierwszego półrocza wyniosło 31,3 mld euro i spadło z poziomu 37,4 mld euro. Mimo dużego spadku wyniku EBITDA wskaźnik EBITDA/dług netto również spadał od początku roku z 2,3 do 2,2.

Produkcja energii w elektrowniach jądrowych EDF zmniejszyła się o 8 TWh (o 3,9 procent) do 197,2 TWh. Jest to efekt wyłączenia reaktorów Gravelines 5 oraz Fessenheim 2 na czas kontroli problemów z produkcją oraz fałszowaniem dokumentacji dotyczącej kluczowych komponentów przez należącą do Arevy odlewnię Creusot Forge.
Z kolei reaktor Paluel 2 nie pracuje od maja 2015 roku, a jego ponowne uruchomienie nie nastąpi przed lutym 2018 roku, ponieważ w trakcie konserwacji jeden z generatorów spadł do wnętrza reaktora.

EDF potwierdził natomiast, że w 2017 roku produkcja energii jądrowej ma wynieść 390-400 TWh, co jest związane z ponownym uruchomieniem reaktorów Bugey 5 oraz Gravelines 5, a także zwiększeniem produkcji w pozostałych reaktorach.

Koncern odnotował również spadek produkcji w hydroenergetyce o 4,2 TWh do 21,3 TWh. Zdaniem francuskiej spółki jest to efekt niekorzystnych warunków hydrologicznych, a także silnej konkurencji, która wpływa na spadek cen, co znajduje przełożenie w wynikach finansowych EDF.

Francuska spółka zwraca uwagę, że traci swoje udziały w rynku na rzecz Direct Energie. Ponadto na hurtowy rynek energii wkraczają Engie oraz Total, wywołując tym samym presję na ceny energii.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE