ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Eksport węgla przez USA wzrósł od stycznia do maja o 60 proc.
31.07.2017r. 07:41

Jak poinformował BiznesAlert.pl powołując się na agencję Reuters, eksport węgla przez Stany Zjednoczony wzrósł od stycznia do maja tego roku o 60 proc., co ma związek z rosnącym zapotrzebowaniem na surowiec w Europie oraz Azji. Zdaniem agencji pozwalają one na stwierdzenie, że polityka Donalda Trumpa na rzecz ożywienia sektora węglowego przynosi rezultaty.

Jak zauważa Reuters, wzrost dostaw węgla jest obserwowany w momencie, gdy Unia Europejska oraz inni sojusznicy USA krytykują decyzję administracji Trumpa o opuszczeniu przez Waszyngton porozumienia paryskiego. Zawarło je blisko 200 państw, zobowiązując się do zmniejszenia emisji CO2 pochodzących ze spalania paliw kopalnych, m.in. z węgla.

Według wcześniejszych, niepublikowanych danych U.S. Energy Information Administration, na które powołuje się Reuters, między styczniem a majem 2017 roku całkowity wolumen eksportu węgla wyniósł 36,79 mln ton, co w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym oznacza wzrost o 60,3 procent. Przy czym ogólny eksport w 2016 roku pozostawał na poziomie niższym niż ten obserwowany w ciągu ostatnich pięciu lat.

Eksport wzrósł m.in. do Wielkiej Brytanii - o 175 procent czy blisko dwukrotnie do Francji, która ze względu na częste przerwy w pracy tamtejszych elektrowni jądrowych zmuszona była do wykorzystywania elektrowni węglowych.

- Jeżeli Unia Europejska chce pouczać Donalda Trumpa w kwestii klimatu, to jej państwa członkowskie potrzebują planów odejścia od zanieczyszczającego powietrze węgla - uważa Laurence Watson z londyńskiego think tanku Carbon Tracker Initiative.
W kwestii zużycia węgla w Unii Europejskiej obserwowano trend spadkowy począwszy od 2006 roku. Zdarza się jednak, że ze względu na chłodne zimy jego konsumpcja wzrasta.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku do Europy eksportowano łącznie 16 mln ton węgla. Dla porównania w analogicznym okresie w 2015 roku wskaźnik ten wyniósł 10,5 mln ton. W tym czasie eksport do Azji sięgnął poziomu 12,3 mln ton wobec 6,2 mln ton w roku ubiegłym.

W trakcie kampanii prezydenckiej Donald Trump obiecał, że USA wystąpią z porozumienia klimatycznego oraz że wycofa przyjęte za czasów Baracka Obamy przepisy dotyczące ochrony środowiska, aby pomóc sektorowi węgla, którego wskaźniki wydobycia były najniższe od 1978 roku. Jak zauważa Reuters, górnictwo było przez lata nękane, co wynikało ze wzrostu dostaw tańszego gazu, stosowania lepszych technologii oraz zwiększenia wykorzystania gazu w elektrowniach.

Zdaniem analityka U.S. Energy Information Administration Eliasa Johnsona amerykański sektor górniczy może być w dobrym położeniu, jeżeli chodzi o zaspokojenie zapotrzebowania ze strony zagranicznych klientów. Według niego amerykańscy górnicy nauczyli się wydobywać węgiel po znacznie niższych kosztach. Zaznaczył jednocześnie, że istnieje wiele przesłanek, z których wynika, iż zwiększone zapotrzebowanie na węgiel może mieć tymczasowy charakter. Zauważył, że koszty wydobycia oraz dostaw amerykańskiego węgla są znacznie wyższe od innych dostawców, m.in. z Australii czy Indonezji, ponieważ w europejskich portach surowiec może być przeładowywany i zużywany w innych miejscach. Stąd nie wiadomo, gdzie ostatecznie mogłyby trafić dostawy. Według niego mogą one dotrzeć m.in. na Ukrainę, która ma problem z dostawami surowca z niekontrolowanych przez Kijów terytoriów w Donbasie. W tym kontekście należy przypomnieć, że blisko miesiąc temu Donald Trump zadeklarował zwiększenie dostaw węgla na Ukrainę. Jednak, jak zauważa Reuters, nie wiadomo w jaki sposób miałyby one zostać realizowane - czytamy w BiznesAlert.ppl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE