ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Renault Zoe na czele europejskich rankingów sprzedaży samochodów elektrycznych
31.07.2017r. 12:09

Jak poinformował BiznesAlert.pl, w europejskich rankingach sprzedaży samochodów elektrycznych na podium ponownie znalazł się model Renault Zoe (w czerwcu sprzedano 4189 egzemplarzy tego auta), drugim najpopularniejszym samochodem elektrycznym jest BMW i3 (1634) i jako trzeci plasuje się w Europie Nissan Leaf (1590). Tesla Model X jest na czwartej pozycji i co ciekawe dopiero na piątej jest pierwsza hybryda PHEV Mitsubishi Outlander.

28.000 nowych rejestracji w czerwcu to 54% skok w porównaniu z analogicznym miesiącem zeszłego roku. Wyraźnie widać wzrost zainteresowania samochodami elektrycznymi w takich krajach jak Niemcy czy Szwecja, ale warto także spojrzeć na spadki. Najbardziej spektakularny ma miejsce w Danii gdzie od początku roku sprzedano prywatnym nabywcom 17 sztuk samochodów elektrycznych (164 firmom). Ma to oczywiście związek z ustaniem programów wspierających sprzedaż elektrycznych samochodów.

Przykład Danii, w której po wprowadzeniu zwolnienia z podatku (który naliczany jest od ceny samochodu) sprzedaż elektrycznych samochodów natychmiast wzrosła pokazuje, że planom rozwoju elektromobilności potrzebne są dłuższe perspektywy. W ciągu zaledwie trzech lat trwania programu wsparcie osiągnięto niemal 9.000 (4.600 w 2015 roku) rejestracji samochodów elektrycznych. Przykład z Danii jest szeroko dyskutowany obecnie w Norwegii (kraju, w którym wysokość subsydiów i dostęp do taniej energii spowodowały ogromny wzrost popularności samochodów elektrycznych). Rząd zastanawia się nad ograniczeniem dotychczasowych ulg. Najsilniejsza norweska organizacja zrzeszająca kierowców pojazdów elektrycznych rekomenduje ich utrzymanie.

Norwegia stanowczo opowiedziała się za zniknięciem ze swoich dróg pojazdów z silnikami wysokoprężnymi. Mieszkańcy, chyba słusznie oczekują, że zmuszanie ich do rezygnacji z diesli powinno łączyć się z preferencyjnymi warunkami nabywania samochodów elektrycznych.
Christina Bu Sekretarz Norweskiego Stowarzyszenia Pojazdów Elektrycznych uważa, że na decyzję o zakupie samochodu elektrycznego mają wpływ różne czynniki jednym z nich są, oczywiście, subsydia, ale istotne jest także to gdzie się mieszka (dostęp do gniazda do ładowania nocnego), jak daleko się codziennie dojeżdża do pracy, czy ma się dostęp do punktów ładowania w mieście. Wszystkie te czynniki powodują, że rynek sprzedaży samochodów elektrycznych jest wrażliwy.

Duńskie organizacje działające na rzecz przywrócenia zwolnienia z podatku dla nabywców indywidualnych (chcą aby był on tak jak w Norwegii naliczany ilości emisji CO2, a nie ceny), wyrażają zadowolenie z powodu utrzymania wsparcia na zakup elektrycznych samochodów dla małych i średnich firm. Dania ze względu na niewielkie odległości, które się pokonuje, dostępem do punktów ładowania, cenami energii jest idealnym miejscem dla samochodów elektrycznych - przypomina BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE