ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dzień Długu Ekologicznego: od stycznia zużyliśmy zasoby Ziemi na cały rok
02.08.2017r. 07:47

Dzień Długu Ekologicznego przypada w tym roku 2 sierpnia. A to znaczy, że w ciągu ośmiu miesięcy zużyliśmy zasoby naszej planety, które powinny wystarczyć na cały rok - alarmują przyrodnicy z WWF Polska.

Ekolodzy zwracają uwagę, że jeśli nie zmienimy nawyków, Ziemia nie będzie w stanie nas utrzymać.

WWF regularnie mierzy ślad ekologiczny ludzkości, który określa wpływ człowieka na środowisko naturalne. Wskaźnik ten przypominać ma, ile zasobów naturalnych z lądu i wody ludzie potrzebują, by zaspokoić swoje potrzeby oraz ile potrzebuje natura, żeby zaabsorbować wyprodukowany przez nas dwutlenek węgla (CO2).

Wielkość śladu ekologicznego zależy m.in. od wzrostu liczby ludności, poziomu konsumpcji na osobę i sposobu wykorzystania zasobów naturalnych. Dominującym składnikiem naszego śladu ekologicznego (60 proc.) jest dwutlenek węgla, który pochodzi ze spalania paliw kopalnych.

"Wycinamy lasy w szybszym tempie, niż są w stanie się odtworzyć, przeławiamy populacje ryb, które się nie odradzają i emitujemy więcej dwutlenku węgla do atmosfery, niż lasy są w stanie pochłonąć - mówi Jakub Skrzypczyk z WWF Polska. - Już w tej chwili zużywamy o 70 proc. zasobów więcej, niż Ziemia jest w stanie zregenerować".

WWF Polska zwraca uwagę, że każdego roku Dzień Długu Ekologicznego przypada coraz wcześniej - w 1993 r. był to 21 października, a w 2003 r. 22 września. "Jeśli podtrzymamy ten trend w 2020 roku będziemy potrzebowali 2 planet, żeby utrzymać obecny styl życia" - czytamy w komunikacie.

Przyrodnicy przypominają, że zmiany klimatyczne, zmniejszanie się powierzchni lasów, degradacja gleby, kurczenie się zasobów wody pitnej i wymieranie gatunków to tylko niektóre efekty rosnącego śladu ekologicznego. "W ciągu ostatnich 45 lat całkowita liczebność gatunków zwierząt kręgowych spadła o 58 proc. Coraz częstsze nagłe zmiany pogodowe powodują także, że życie w wielu miejscach świata staje się coraz trudniejsze" - napisano w komunikacie.

"W Polsce zużywamy więcej zasobów, niż przeciętnie na świecie - tłumaczy Skrzypczyk. - W trosce o nasze własne bezpieczeństwo, dobrobyt i zdrowie musimy podjąć działania zmierzające do ograniczania naszego śladu ekologicznego. Ziemię mamy tylko jedną, więc musimy nauczyć się mieścić w granicach jej możliwości regeneracyjnych".
WWF Polska przypomina, że każdy może samodzielnie podjąć działania, by ograniczyć swój ślad ekologiczny.

Radzi, by np. korzystać z umiarem z energii elektrycznej i inwestować w energię odnawialną, oszczędzać wodę, segregować odpady i ograniczać korzystanie ze zbędnych opakowań, szczególnie plastikowych.

Przedstawiciele WWF Polska namawiają też, by tam, gdzie to możliwe, korzystać ze spacerów, roweru lub komunikacji publicznej zamiast z samochodu. Dla przyrody lepiej jest również, gdy korzystamy z pociągu zamiast z samolotu.

Poza tym WWF Polska namawia do kupowania żywności, która powstała w sposób przyjazny dla środowiska i wybierania produktów z ekologicznym certyfikatem. Warto również zwrócić uwagę na to, by kupować produkty wytworzone lokalnie. Chociażby dlatego, że przy ich transporcie i przechowywaniu nie zużywa się tyle paliwa. Jeśli jemy ryby - warto sprawdzać, czy posiadają certyfikat MSC (gwarantuje on, że pochodzą ze zrównoważonych łowisk). Można też zajrzeć do poradnika "Jaka ryba na obiad?" (ryby.wwf.pl).

W przypadku produktów z papieru lub drewna, można zwrócić zaś uwagę, czy zostały oznakowane certyfikatem FSC.

Więcej danych dotyczących kondycji, w której znajduje się przyroda na świecie, a także propozycje rozwiązań systemowych znajdują się w WWF Living Planet Report 2016 (https://www.wwf.pl/aktualnosci/living-planet-report-2016).

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Yogi 02.08.2017r. 19:50
Mniemam przeto, że pan Skrzypczak aby dać dobry przykład mieszka w ziemiance, siedzi wieczorem przy łuczywie, kąpie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE