ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wiedeń stawia na centralne chłodzenie
08.08.2017r. 09:00

Do roku 2020 austriacka stolica zamierza zwiększyć wydajność miejskiej sieci centralnego chłodzenia do 200 megawatów. Szacowane koszty tej inwestycji opiewają na kwotę 50 milionów EUR.

Technologię centralnego chłodzenie wykorzystywana jest w Wiedniu od 10 lat. Woda pochodząca z płynącego przez Wiedeń Kanału Dunajskiego zostaje najpierw schłodzona do temperatury ok. sześciu stopni w jednej z centrali. Stamtąd jest transportowana rurociągami do okolicznych budynków, z których wraca już ogrzana na ponowne chłodzenie. Energia niezbędna do pracy maszyn w centralach pozyskiwana jest między innymi ze spalarni odpadów.

Taki sposób radzenia sobie z wysokimi temperaturami jest świetną alternatywą dla tradycyjnej klimatyzacji, gdyż pozwala na zmniejszenie zużycia energii oraz - podobnie zresztą jak centralne ogrzewanie - przyczynia się do ograniczenia poziomu zanieczyszczenia powietrza, które już teraz jest w Wiedniu wyjątkowo czyste w porównaniu z innymi dużymi miastami.
- Dzięki termicznym zakładom utylizacji odpadów od wielu dziesięcioleci przemieniamy śmieci w czyste ciepło centralne ogrzewające wiele gospodarstw domowych w Wiedniu. Od 10 lat wykorzystujemy tę technologię, dzięki której w zimie wytwarzamy ciepło, także w lecie do uzyskania przyjaznego dla środowiska chłodu centralnego dla największych miejskich budynków takich jak wiedeński Dworzec Główny czy hotele - mówi Ulli Sima, członkini zarządu miasta ds. ochrony środowiska, o innowacyjnej technologii.

Do roku 2020 austriacka stolica zamierza zwiększyć moc miejskiej sieci centralnego chłodzenia do 200 megawatów. Szacowane koszty inwestycji opiewają na kwotę 50 milionów EUR.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE