ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Minister Tchórzewski o OZE: nastąpiło "wielkie wyprzedzenie"
08.08.2017r. 12:04

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, wczoraj na antenie TVP Info minister energii Krzysztof Tchórzewski skomentował obecny stan i perspektywy polskiego miksu energetycznego, określając rozwój energetyki odnawialnej w ostatnim czasie jako "wielkie wyprzedzenie" i zapewniając, że nie będziemy mieć problemu ze zrealizowaniem krajowego celu OZE na rok 2020. Mówiąc o ograniczaniu emisji CO2 przez polską gospodarkę szef ME stwiedził, że "w tych sprawach jesteśmy dobrzy".

Wczoraj w TVP Info minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewnił, że obecnie mamy prawie 14 proc. energii z OZE, czyli jesteśmy blisko celu OZE, określonego na 2020 r. na 15 proc. udziału zielonej energii w konsumpcji energii ogółem - nie tylko w zakresie energii elektrycznej, ale również w cieple i transporcie.

- W zakresie budowy siłowni wiatrowych wyprzedziliśmy oczekiwania Komisji Europejskiej - mówił minister Tchórzewski, po raz kolejny zapewniając, że Polska nie będzie mieć problemu ze zrealizowaniem krajowego celu OZE na 2020 r.

Zapytany o odnawialne źródła energii, minister Tchórzewski po raz kolejny skupił się na kosztach wsparcia producentów zielonej energii. Przedstawił przy okazji wyliczenia kosztów, które - jego zdaniem - mają wynikać z przekroczenia ścieżki dojścia do celu OZE na 2020 r.

- Energia elektryczna z OZE, w szczególności z wiatraków, jest energią, którą trzeba dotować i my wszyscy dotujemy. Za każdy wyprzedzający procent jako obywatele i przedsiębiorcy płacimy niepotrzebnie za energię elektryczną ponad 700 mln zł rocznie. (...) Dzisiaj to już dochodzi do około 15 zł na 100 zł wydawanych na rachunek, całościowo biorąc. To jest luksus i jeśli musimy się decydować na ten luksus, i mamy ustalone z Komisją Europejską, ile on wynosi, to nasi poprzednicy nie powinni wyprzedzać - zapewniał minister Tchórzewski.

Ocenił przy tym, że "wiele państw zostawiło sobie jeden procent z tyłu i spotkało je za to napomnienie, ale ich obywatele i przedsiębiorcy byli mniej obciążeni, tymczasem u nas nastąpiło wielkie wyprzedzanie i robienie strasznych interesów".

- Teraz jest duże niezadowolenie z tego, że wyhamowujemy ten proces, ale nie możemy powodować, że do 2020 roku następne dwa miliardy Polacy (...) wypłacili za energię elektryczną, jeśli mogą ją mieć za dużo mniejsze pieniądze - mówił szef ME.

Na pytanie redaktora TVP Info, "czy prawdą jest, że ta energia elektryczna wyprodukowana przez taki przysłowiowy wiatrak, która teoretycznie trafia do sieci, to tak praktycznie ona z tej sieci zostaje wyrzucona, bo jest niepotrzebna, właściwie nie spełnia wszelkich reguł wymagań i standardów", minister Tchórzewski odwołał się do Niemiec, oceniając, że nasi zachodni sąsiedzi "nie mogą sobie z tym poradzić" i "dzisiaj za to płacą". Ocenił przy tym, że energia wiatrowa "nawet uszkadza sieć, kiedy jest jej w nadmiarze".

- To jest kwestia taka, że tego nie da się zaplanować. (...) Obok tych wiatraków muszą stać elektrownie węglowe, jak to się mówi z bronią u nogi, i czekać - mówił minister Tchórzewski.

Minister Tchórzewski potwierdził wczoraj w TVP Info, że jest zwolennikiem budowy elektrowni atomowej, krytykując przy okazji poprzedni rząd za spowolnienie w realizacji programu jądrowego.
- Program jądrowy jest kontynuowany. Ta firma, która została powołana i w której zmarnotrawiono na początku bardzo duże pieniądze (...) obecnie ci ludzie (...) przygotowują możliwość budowy takiej elektrowni - mówił szef resortu energii.

Zapewnił, że "lokalne społeczeństwo jest przygotowane", prowadzone są badania środowiskowe, a rząd jest blisko podjęcia "decyzji polityczno-gospodarczej".

- Spadek emisji w Polsce w ostatnich 20 latach jest na trzecim miejscu w Europie. My po prostu w tych sprawach jesteśmy dobrzy. Może jeszcze dotychczas nie bardzo potrafiliśmy to sprzedawać i pokazywać w Europie, że o to dbamy - mówił minister Tchórzewski, zaznaczając, że w tym kontekście potrzebna jest budowa elektrowni jądrowej.

Minister Tchórzewski dodał, że elektrownia jądrowa jest potrzebna również ze względu na rozmowy z Komisją Europejską w zakresie pomocy publicznej. Przypomniał, że Bruksela zgodziła się na publiczną pomoc dla górnictwa. Ocenił, że to efekt "konkretnych i merytorycznych rozmów" z Brukselą. - Tam są ludzie, z którymi można rozmawiać, jeśli ma się argumenty - zapewnił.

Szef ME zaznaczył, że polski rząd "ma szansę" notyfikować w Brukseli przygotowywaną przez ME ustawę o rynku mocy, która zakłada wprowadzenie na rachunki odbiorców końcowych nowych opłat związanych ze wsparciem elektrowni węglowych.

Łączny koszt tzw. opłaty mocowej, która ma być przenoszona na rachunki konsumentów, resort energii oszacował w ciągu 10 lat na 27 mld zł, z czego aż 15 mld zł mają zapłacić małe i średnie przedsiębiorstwa, które mają być obciążane w zależności od zużycia energii. W przypadku gospodarstw domowych przewiduje się abonament niezależny od zużycia - w sumie ok. 90 zł rocznie.

Plany polskiego rządu może pokrzyżować jednak Komisja Europejska, która zaproponowała regulacje mające wykluczyć elektrownie węglowe z możliwości subsydiowania z publicznych pieniędzy. Wszystko za sprawą proponowanego przez Brukselę kryterium maksymalnej emisji CO2 na poziomie 550 g na kWh. Przyjęcie takiej zasady wyeliminuje z możliwości subsydiowania rynkiem mocy stare, ale również dopiero budowane polskie elektrownie na węgiel.

Minister Tchórzewski zasygnalizował wczoraj, że polski rząd w rozmowach z Komisją Europejską "może znaleźć rozwiązanie" problemu 550 g/kWh.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 08.08.2017r. 12:23
I dobrze. Wystarczy tego OZE.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 09-08-2017r. 10:43 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 08.08.2017r. 12:31
czy prawnie zorganizowane przez państwo [Tych} dotowanie przez "wszystkich" zysku firm [OZE] jest prawem... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz 08.08.2017r. 19:17
Jak to wielokrotnie podkreślałem, w przypadku niskiej emisji żadnego państwowego programu dotowania nie ma. A... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Enegetyk 55 09.08.2017r. 08:28
Skąd Pan Minister ciągle bierze te 700 milionów zł dopłat za każdy 1 % energii OZE ? Przecież 1 % to ok. 1,7 TWh,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: moneymaker 09.08.2017r. 14:29
Tak niech lepiej nas trują węglem, cały świat stawia na OZE tylko ten ciemnogród zawsze pod prąd. Wolą dopłacać do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE