ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: Wyniki PGE zgodne z wcześniejszymi szacunkami
09.08.2017r. 09:00

Zysk netto PGE przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł w II kwartale 2017 r. 533 mln zł, a EBITDA 1.497 mln zł, zgodnie z wcześniejszymi szacunkami - oceniają analitycy.

Finalne wyniki zgodne z wcześniejszymi szacunkami - ocenie Kamil Kliszcz z DM mBanku

Przypomina on, że PGE opublikowała wstępne szacunki wyników za 2Q'17 już wcześniej, które były zgodne z prognozami DM mBanku, i finalny raport na oczyszczonym strumieniu EBITDA nie przynosi zaskoczenia.

Kliszcz zwraca uwagę, że podobnie jak w 1Q'17 dobre rezultaty zaraportował obszar wytwarzania, gdzie dzięki większej dyspozycyjności elektrowni na węgiel brunatny EBITDA poprawiła się o 9 proc. rdr mimo braku rekompensat KDT (w ujęciu gotówkowym jeszcze w 3Q'17 spółka otrzyma w ramach korekty rocznej KDT 276 mln zł, a finalne rozliczenie i korekta końcowa ma być znana w sierpniu).

Jednocześnie analityk Dm mBanku wyjaśnia, że w segmencie OZE spadek wyniku EBITDA mimo znacznego wzrostu wolumenów był efektem niskich cen zielonych certyfikatów.

Analitycy DM mBanku nie odnotowali większych zaskoczeń na działalności finansowej. Jak wyjaśniają, CF operacyjny był zbliżony do 1Q'17 (1,6 mld zł), co przy nakładach inwestycyjnych rzędu 1,3 mld zł pozwoliło na zmniejszenie długu netto do 4,9 mld zł (0,6x EBITDA).

- Wykonanie naszej rocznej prognozy EBITDA wynosi 50 proc. i mimo planowanego na 3Q remontu bloku 860 MW w Bełchatowie utrzymujemy nasze szacunki (w ubiegłym roku wykonanie po półroczu wynosiło 47 proc., ale w 1H'16 dyspozycyjność bloków w Bełchatowie była znacznie niższa niż w 2H'16). - podsumowuje Kliszcz.

Również Bartłomiej Kubicki, analityk Societe Generale ocenia, że wyniku PGE nie przyniosły zaskoczeń, jak mówi nie ma w nich nic nadzwyczajnego.
Zwraca on uwagę, że spółka podała, że oczekuje istotnego wzrostu EBITDA w segmencie obrotu, a wcześniej mówiła po prostu o wzroście.

- Już w I półroczu spółka zarobiła dodatkowe 120 mln zł na spadku cen zielonych certyfikatów. W trzecim i czwartym kwartale tego nie będzie, bo ceny się stabilizują albo lekko rosną - mówi Kubacki

Zysk netto PGE przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł w I połowie 2017 r. 1.497 mln zł wobec 546 mln zł zysku rok wcześniej i był zgodny z wcześniejszymi szacunkami - podała grupa w raporcie. EBITDA wzrosła w tym czasie o 10 proc. rdr do 3.445 mln zł i także była zgodna z wcześniejszymi szacunkami spółki.

Skonsolidowane przychody grupy w I połowie 2017 roku wyniosły 10,62 mld zł wobec 13,67 mld zł rok wcześniej, a EBIT 1,93 mld zł wobec 952 mln zł rok wcześniej.

W samym drugim kwartale 2017 r. PGE miała 533 mln zł zysku netto jednostki dominującej i 1.497 mln zł EBITDA.

Analitycy ankietowani przez PAP prognozowali przed publikacją wstępnych wyników, że PGE wypracuje w drugim kwartale 1,71 mld zł zysku EBITDA i 705,4 mln zł zysku netto.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE