ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mehren: Wintershall nie wycofa się z Nord Stream 2. Gazprom może na nas polegać
10.08.2017r. 06:44

Jak poinformował BiznesAlert.pl, bez względu na zagrożenie ze strony amerykańskich sankcji niemiecki Wintershall jest gotowy do realizacji planów związanych z budową gazociągu Nord Stream 2. Według prezesa spółki Mario Mehrena to Europa sama określa swoją politykę energetyczną. Głos w sprawie zajął również austriacki biznes.

W rozmowie z Frankfurter Allgemeine Zeitung prezes Wintershalla stwierdził, że spółka zamierza realizować projekt kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2, przez który do Europy będzie trafiało więcej rosyjskiego gazu.

- Nawet w tak trudnych z punktu widzenia polityki czasach cenimy niemiecko-rosyjskie partnerstwo - powiedział Mehren, odpowiadając na pytanie dziennikarza o podpisane przez prezydenta Stanów Zjednoczone sankcje wobec Rosji.

Warto zaznaczyć, że już od dawna Wintershall (spółka córka BASF) ściśle współpracuje z Gazpromem. Na przestrzeni ostatnich lat ponad połowę zużywanego gazu firma kupuje od rosyjskiego koncernu. Półtora roku temu obie spółki przykuły uwagę opinii publicznej wymianą aktywów wartych 10 mld dolarów. Rosjanie otrzymali wówczas udziały Gazpromu w spółce Wingas, a tym samym czysto matematyczny dostęp do co piątego odbiorcy gazu w Niemczech. Z kolei BASF otrzymał udziały w złożach węglowodorów na Syberii. Nie należy zapominać, że obok BP, Engie, Shella, OMV i Uniperu Wintershall jest również partnerem Gazpromu przy budowie gazociągu Nord Stream 2, który może zostać objęty podpisanymi na początku sierpnia przez Donalda Trumpa sankcjami. Wymienione spółki zgodziły się na sfinansowanie połowy kosztów wartego 9,5 mld euro projektu. Dotychczas zapowiadały one swoje przywiązanie do budowy gazociągu. Jedynie Engie zasygnalizowało, że w przypadku objęcia sankcjami Nord Stream 2 nie wyklucza wycofania się z finansowania inwestycji.

W rozmowie z Frankfurter Allgemeine Zeitung Mehren stwierdził również, że sankcje nie mogą być wykorzystywane przez USA do promowania ich gazu na rynku europejskim. Jego zdaniem takie działania są sprzeczne z zasadami rynkowymi.

- Gazprom i Wintershall byli i pozostaną partnerami. Gazprom może na nas polegać - powiedział prezes niemieckiej spółki.

Jak zaznacza gazeta, pozostaje jedynie czekać na ruch Trumpa i na to, czy rzeczywiście zdecyduje się na nałożenie sankcji i jakie będą one miały wpływ na spółki współpracujące z Rosją. Wintershall na razie odmówił komentarza w tej sprawie.

Wcześniej Komisja Europejska oraz rząd Niemiec oświadczyli, że nie uznają "eksterytorialnych sankcji", które naruszają prawo międzynarodowe.
- Popieramy to stanowisko - powiedział Mehren.

Według niego ramowe warunki współpracy energetycznej między Rosją a Europą są istotną częścią dostaw energii na Stary Kontynent.

- Jakiekolwiek próby ograniczenia tych dostaw zagrażają bezpieczeństwu energetycznemu i konkurencyjności Europy - podkreślił menedżer.

Z kolei zdaniem Austriackiej Izby Gospodarczej nałożone przez USA nowe ograniczenia mogą doprowadzić do utraty przez austriackie spółki wielu projektów w Rosji. Ucierpieć może m.in. sektor energetyczny.

- Oczywiście należy wspomnieć o gazociągu Nord Stream 2. W wyniku sankcji ucierpieć może spółka OMV jako ważny finansowy i strategiczny partner tego projektu. Inne austriackie firmy, które dostarczają materiały do rur dla Nord Stream 2, także mogą zostać objęte ograniczeniami - powiedział doradca handlowy Ambasady Austrii w Moskwie Rudolf Lukavsky, dodając, że będzie to generowało bardzo duże straty.

Również samo OMV podkreśla, że dostawy gazu przez Nord Stream 2 są konieczne dla europejskiego rynku gazu, ponieważ magistrala zapewni dodatkowe bezpieczeństwo dostaw i zagwarantuje atrakcyjne warunki dla odbiorców w Europie - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Stach44 10.08.2017r. 07:52
Tak wygląda solidarność po niemiecku
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE