ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niższe ceny energii w Norwegii dzięki chińskim inwestycjom
10.08.2017r. 10:11

Jak poinformował BiznesAlert.pl, w tym roku ceny energii w Norwegii wzrosły o 20%. Jednak jak przewidują specjaliści do 2020 roku ceny energii spadną nawet o 30%. Taki scenariusz przewiduje największy norweski dostawca energii LOS Energy.

Zmiany w cenach za energię mają swój początek w Chinach. To tam rozwija się pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych na dużą skalę i będzie miało wpływ na globalne ceny energii. W pierwszej połowie tego roku ceny energii w krajach nordyckich sięgnęły 5.3 euro (49.5 korony) za mWh i jest to cena wyższa o 22% od zeszłorocznej.

Ponieważ Chiny są głównym dostawcą węgla na rynku globalnym dyktują też ceny, a cena energii jest ściśle związana z cenami węgla. Choć większość energii w Norwegii pochodzi z elektrowni wodnych i innych odnawialnych źródeł to jednak specyfika tych źródeł i ich zależność od pogody i temperatury czasem nie pozwala na całkowite zaspokojenie potrzeb.

Jeśli do takiej sytuacji dojdzie Norwegia korzysta z energii pochodzącej z "Northern European Energy Pool", w skład, której wchodzą Dania, Holandia, Niemcy i Polska. Jak wiadomo w tych krajach znaczna część zapotrzebowania na energię zaspokajana jest przez węgiel.

"Norweskie elektrownie wodne wyceniają swoją wodę w oparciu o ceny węgla, po to by zrównoważyć rynek energetyczny, niezależnie od warunków pogodowych, stąd ceny energii zbliżone do węgla" wyjaśniał starszy analityk Olav Johan Botnen z Markedskraft. Kiedy Norwegia ma nadwyżki energii przekazuje je do "Northern European Energy Pool" i tym samym wstrzymuje produkcję w najdroższych elektrowniach węglowych.
Od kilku lat obserwowane są zmiany na rynku cen węgla, ma to związek z działaniami Chin, które konsekwentnie do czterech lat obniżały ceny węgla, co doprowadziło wiele kopalni na skraj bankructwa. "Aby ocalić wydobycie i wiele milionów miejsc pracy w przemyśle interweniował chiński rząd. W efekcie czego skrócono czas pracy w kopalniach o 15%. Zmniejszyło się także wydobycie o 15%, a to wpłynęło na podwojenie a nawet potrojenie cen surowca począwszy od listopada ubiegłego roku" - mówił Botnen.

W krajach europejskich ceny węgla wzrosły niemal dwukrotnie, jednak nie dotknęło to rynku nordyckiego. Ma to związek z obfitymi deszczami i wiatrem, które w zapewniły niższe koszty energii. Specjalista uważa, że ceny energii będą spadać w konsekwencji rozbudowywania odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu wahania na rynku węgla nie będą miały takiego znaczenia.

"Nie, nie w przyszłości, a zaraz po tym kiedy nastąpi zmiana w europejskim miksie energetycznym i zostanie zlikwidowana dominacja węgla, wtedy ceny energii elektrycznej nie będą ściśle powiązane z ceną węgla" powiedział agencji NTB News Andreas Myhre, dyrektor produkcji w LOS Energy. Dodał także, że ceny energii spadną do 2020 roku o 20-30%. Zaznaczył także, że czynnikami, które mogłyby zachwiać przewidywane przez niego ceny energii mogą być destabilizacja gospodarcza, znaczy wzrost zapotrzebowania na energię oraz anomalie pogodowe, to zwiększyło by w ocenie Myhre wydatki na węgiel a nie źródła odnawialne - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE