ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rośnie zużycie energii w Niemczech. Ekolodzy biją na alarm
10.08.2017r. 12:58

Jak poinformował BiznesAlert.pl, Niemcy zużywają coraz więcej energii - wynika z danych za pierwsze półrocze tego roku. To efekt wzrostu gospodarczego oraz niskich temperatur, które przyczyniły się do większego popytu na ropę i gaz. Może to doprowadzić do zwiększenia emisji dwutlenku węgla.

Według obliczeń, na które powołuje się "Frankfurter Allgemeine Zeitung", w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym zapotrzebowanie na energię wzrosło 0,8 procent. Odnotowano również wzrost produkcji energii z odnawialnych źródeł. Przyczyniła się do tego większa liczba słonecznych i wietrznych dni.

Jak zauważa gazeta, niezależnie od gorącej debaty o aferze dieslowej, popyt na olej napędowy wzrósł o 6,5 proc. Wynika to m.in. ze zmiany w pozwoleniach na wjazdy do miast, zwiększonego transportu na drogach międzyregionalnych czy spadku cen ropy. Dzięki temu Niemcom przestało się opłacać tankowanie za granicą, na czym skorzystały krajowe stacje paliwowe.

Z kolei w porównaniu z pierwszym półroczem zeszłego roku zapotrzebowanie na gaz wzrosło o 3 proc. Najprawdopodobniej jest to efekt wydłużonego sezonu grzewczego i rosnącego zużyciu paliwa przez podmioty przemysłowe. Gaz ziemny pokrywa jedną piątą zapotrzebowania Niemiec na energię.
Spadł natomiast popyt na węgiel. Zużycie węgla kamiennego w pierwszym półroczu spadło o 6,7 proc. Ma to związek m.in. ze zmniejszeniem o 9 proc. wykorzystania surowca przez elektrownie. Nieznacznie spadło zużycie koksu i węgla w hutach stali i żelaza. Udział energii jądrowej spadł o 17,5 proc. Jest to efekt prowadzonej przez rząd w Berlinie polityki na rzecz odchodzenia od atomu. Węgiel brunatny i kamienny pokrywają 11 procent niemieckiego zapotrzebowania na energię. W przypadku energii jądrowej jest to 5 proc.

Ponadto z przedstawionych przez "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wyliczeń wynika, że energetyka wiatrowa oraz słoneczna odpowiadają odpowiednio za 19 i 14 procent zużywanej w Niemczech Energii.

Jak zaznacza niemiecka gazeta, wzrost zapotrzebowania na energię będzie oznaczał większą emisję gazów cieplarnianych. Według szacunków "FAZ" w ogólnym bilansie za 2017 rok emisje dwutlenku węgla zamiast spaść wzrosną. To z kolei wywołało zdecydowaną reakcję środowisk ekologicznych, które apelują o wdrożenie "natychmiastowego programu klimatycznego 2020" po wyborach - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Stach44 11.08.2017r. 08:12
Może opłatę zamiast za CO2 to za zużycie prądu na mieszkańca?? Bardziej to sprawiedliwe, ale niestety decydują ci,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE