ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

BOŚ: propozycja ME ws. obowiązku OZE na 2018 r. to za mało
10.08.2017r. 13:14

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Ministerstwo Energii zaproponowało podniesienie przyszłorocznego obowiązku OZE w stosunku do poziomu obowiązującego w tym roku. Zdaniem BOŚ Banku, który sfinansował wiele inwestycji, których rentowność zależy w dużej mierze od wysokości tego obowiązku, propozycja ME powinna być wyższa. Innego zdania jest m.in. największy państwowy koncern energetyczny PGE.

Dwa tygodnie temu, już po uchwaleniu przez parlament kontrowersyjnej nowelizacji ustawy OZE ws. sposobu ustalania opłaty zastępczej w systemie zielonych certyfikatów, Ministerstwo Energii przedstawiło projekt rozporządzenia ws. obowiązku OZE na 2018 r.

Obowiązek dotyczący zakupu świadectw pochodzenia energii z OZE (zielonych certyfikatów) - produkowanej ze wszystkich technologii odnawialnych z wyjątkiem biogazu rolniczego, uruchomionych przed 1 lipca 2016 r. - ma wzrosnąć do 17,5 proc. Natomiast wydzielony w połowie ubiegłego roku obowiązek zakupu świadectw pochodzenia energii z biogazu rolniczego (certyfikatów błękitnych) ma zostać zmniejszony do 0,5 proc.

Tymczasem w tym roku obowiązek OZE dla zielonych certyfikatów wynosi 15,4 proc. i 0,6 proc. dla certyfikatów biogazowych - został zmniejszony w drugiej połowie ubiegłego roku przez Ministerstwo Energii w stosunku do zapisanego w nowelizacji ustawy o OZE z 22 czerwca 2016 r., w której znalazła się wartość odpowiednio 19,35 proc. i 0,65 proc.

W wyniku konsultacji nowego projektu rozporządzenia ws. obowiązku OZE na 2018 r. swoje uwagi zgłosił m.in. Bank Ochrony Środowiska. W swoim stanowisku BOŚ ocenia propozycję podniesienia obowiązku na przyszły rok "jako pozytywny sygnał dla zmniejszenia obecnej nierównowagi na rynku zielonych certyfikatów".

BOŚ zaznacza jednak, że proponowany przez ME obowiązek może nie wystarczyć do zmniejszenia występującej na rynku nadpodaży certyfikatów, której skalę szacuje na 22 TWh. Propozycja Banku to zwiększenie obowiązku umarzania zielonych certyfikatów już w przyszłym roku do poziomu 19,35 proc., co jest poziomem zgodnym do wpisanego do ustawy o OZE, który resort energii zdecydował się obniżyć.

Ponadto BOŚ zwraca uwagę na potrzebę uruchomienia aukcji migracyjnych dla istniejących farm wiatrowych. - W naszej ocenie wskazane jest równoległe realizowanie tych działań, tak aby ich łączne skutki mogły doprowadzić do skutecznej likwidacji nadpodaży i uzyskania równowagi rynkowej na rynku zielonych certyfikatów w perspektywie 2020/2021 r. - ocenia Emil Ślązak, p.o. prezesa BOŚ Banku.

Podniesienie obowiązku OZE do podobnego poziomu postuluje zresztą branża OZE. - Dopiero utrzymanie obowiązku umorzenia świadectw pochodzenia na poziomie zapisanym w ustawie o OZE - tj. w wysokości 19,35 proc. lub nieco wyższym w latach 2018- 2022 przyniosłoby znaczącą i szybką redukcję nadpodaży przy założeniu produkcji energii elektrycznej w procesie współspalania na poziomie 2016 roku, co skutkowałoby powolnym, ale systematycznym wzrostem cen certyfikatów oddalającym widmo bankructwa większości operatorów OZE - czytamy w stanowisku Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, która obecną nadwyżkę zielonych certyfikatów szacuje na około 27 TWh.
Przeciwko podniesieniu obowiązku OZE na 2018 r., w stosunku do poziomu tegorocznego, wystąpiła natomiast Polska Grupa Energetyczna. Największy państwowy koncern energetyczny opowiada się za utrzymaniem obowiązku umarzania zielonych certyfikatów na poziomie 15,4 proc., tłumacząc, że podniesienie obowiązku wiązałoby się "ze znacznym zwiększeniem kosztów ponoszonych przez odbiorców końcowych".

Nie wszystkie koncerny energetyczne podzielają jednak opinię PGE.

Uwag do projektu rozporządzenia ws. obowiązku OZE nie zgłosił żaden inny państwowy koncern energetyczny. Natomiast polski oddział czeskiego koncernu energetycznego CEZ zwraca uwagę, że propozycja ME, w połączeniu z ostatnio przyjętą przez Sejm nowelizacją ustawy o OZE, "nie przyczynią się do rozwiązania problemu nadpodaży świadectw pochodzenia".

- W obliczu aktualnych zmian, które dotkną rynek świadectw pochodzenia, zaproponowane w przedmiotowym projekcie wielkości są niewystarczające do uregulowania zaburzonej sytuacji inwestorów - komentuje CEZ Polska, oceniając, że zwiększenie o 1 pkt proc. obowiązku OZE przełożyłoby się na wzrost popytu na świadectwa pochodzenia o około 1,3 TWh.

CEZ Polska opowiada się przy tym za zwiększeniem łącznego obowiązku OZE na przyszły rok do poziomu 20 proc. i utrzymanie go, bez możliwości zmniejszenia, do roku 2020.

Rozporządzenie dotyczące przyszłorocznego obowiązku OZE powinno zostać wprowadzone do końca sierpnia 2016 r. Ostateczny poziom obowiązku na przyszły rok, o którym zdecyduje Ministerstwo Energii, może zależeć od decyzji prezydenta w sprawie skierowanej do niego, ostatnio przyjętej przez parlament nowelizacji ustawy o OZE. Zawetowanie tej nowelizacji przez prezydenta mogłoby skłonić ME do niepodnoszenia obowiązku na 2018 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: ten 10.08.2017r. 17:17
mamy problem, farmerzy mają problem, KE niebawem z tego powodu wdroży postępowanie nakazujące Polsce zapłacić... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 60 11.08.2017r. 09:25
Wbrew twierdzeniom ministerstwa problem OZE istnieje i narasta. Nadpodaż zielonych certyfikatów ze współspalania,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: udziałowiec mniejszościowy 11.08.2017r. 17:45
Jestem jednym z mniejszościowych udziałowców PGE (posiadam troche akcji). Nie wiem kto w imieniu PGE wypowiadał się w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kkk 21.08.2017r. 12:27
To jest tylko przeciąganie kasy w jedną albo drugą stronę. Bardzo to logiczne i przewidywalne, że najgłośniej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE