ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Guardian": koszty wsparcia paliw kopalnych są gigantyczne
10.08.2017r. 14:46

Jak poinformował BiznesAlert.pl, brytyjski "The Guardian" powołując się na badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym "World Development" ostrzega, że koszty wsparcia paliw kopalnych są gigantyczne. Na ten cel przeznaczane jest ok. 5 bln dol. rocznie, czyli ok. 6,5 proc. światowego PKB.

Dane dotyczą 2015 roku. Do tej kwoty wliczone są nie tylko koszty wydobycia i dostaw, lecz także koszty związane z globalnym ociepleniem, zgonami z powodu zanieczyszczeń powietrza oraz podatki i opłaty, doliczane do cen produktów.

Według "Guardiana" z badania wynika, że subsydiowanie konwencjonalnej energetyki i paliw kopalnych jest kosztowane, nieefektywne i prowadzi do zmniejszenia inwestycji w odnawialne źródła energii i promowanie efektywności energetycznej.
"Mamy dwa wnioski. Po pierwsze, subsydia na paliwa kopalne są gigantyczne i w takiej czy innej formie ponosimy je wszyscy. Po drugie, subsydia funkcjonują częściowo dlatego, że nie do końca zdajemy sprawę z ich rozmiarów"- pisze "Guardian" i rekomenduje inwestycje w odnawialne źródła energii. "Czyste źródła energii nie wiążą się z kosztami środowiskowymi, które są problemem w przypadku paliw kopalnych" - czytamy w dzienniku.

- Głównym powodem do napisania artykułu była chęć zwrócenia uwagi decydentów i opinii publicznej na ogromne subsydia, związane z wycenianie paliw kopalnych poniżej ich prawdziwej ceny, związanej z kosztami społecznymi - powiedział "Guardianowi" jeden z autorów badania, David Coady z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: stach44 11.08.2017r. 08:08
Generalnie nie wiadomo czego dotyczą te koszty, gdzie są ponoszone, kto je ponosi.... takie to informacje
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE