ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Moody's: Sankcje USA utrudnią finansowanie Nord Stream 2
10.08.2017r. 17:03

Podpisana na początku sierpnia przez prezydenta Stanów Zjednoczonych ustawa o nowych sankcjach wobec Rosji mogą wpłynąć na realizację przez Moskwę kluczowych projektów energetycznych - pisze BiznesAlert.pl powołując się na agencję Moody's. Według agencji Gazprom może mieć problem z finansowaniem budowy gazociągu Nord Stream 2.

- Nowe amerykańskie sankcje względem Rosji mogą przeszkodzić Gazpromowi w wykorzystaniu finansowania przy realizacji Nord Stream 2. Ponadto osłabi jego pozycję negocjacyjną w rozmowach z Ukrainą na temat tranzytu gazu - poinformował Moody's.

Obecnie w ramach strategii dywersyfikacji tras dostaw gazu rosyjski monopolista jest zaangażowany w realizację projektów rurociągowych m.in. Nord Stream 2 i Turkish Stream. Obydwie magistrale Gazprom zamierza ukończyć w 2019 roku, gdy wygasa obecny kontrakt na tranzyt gazu przez Ukrainę. Nord Stream 2 ma przez Morze Bałtyckie połączyć Rosję z Niemcami, a Turkish Stream ma połączyć Rosję z Turcją przez Morze Czarne.

Według szacunków Gazpromu Nord Stream 2 pozwoli mu na realizację tranzytu przy koszcie 2,1 dolarów za 100 km, czyli o 20 procent mniej niż obecna taryfa tranzytowa przez Ukrainę.

- Nowa ustawa o sankcjach może przeszkodzić w realizacji budowy Nord Stream 2 z wykorzystaniem projektowego finansowania jak wcześniej zakładała spółka, aby zrefinansować część swojego zadłużenia, w tym w ramach pożyczek od partnerów oraz z pomocą bardziej długoterminowych i bardziej korzystnych kredytów - uważa agencja.

3 sierpnia prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę, dzięki której można ukarać każdą spółkę, która współpracuje z Rosjanami nie tylko w obszarze budowy, ale także modernizacji oraz utrzymania inwestycji. Oznacza to, że europejskie firmy współdziałające z rosyjskimi przedsiębiorstwami będą podlegały amerykańskim sankcjom. Dotyczy to również tych spółek, które są ich partnerami przy budowie gazociągów, takich jak Nord Stream 2.
W tym kontekście należy zaznaczyć, że obok BP, Engie, Shella, OMV i Wintershalla Uniper jest jednym z partnerów Gazpromu przy realizacji wspomnianego projektu. Wymienione spółki zgodziły się na sfinansowanie połowy kosztów wartego 9,5 mld euro projektu. Jednak Engie nie wykluczyła, że w przypadku nałożenia sankcji wobec Nord Stream 2 może wycofać się z finansowania projektu.

Moody's zwraca uwagę, że w budowie Nord Stream 2 i Turkish Stream uczestniczą m.in. międzynarodowe spółki specjalizuje się w realizacji inwestycji ,,pod klucz".

- Sankcje stanowią zagrożenie dla partnerów, inwestorów, kredytodawców a także wykonawców Gazpromu i stwarza ryzyko, że obydwa projekty zostaną opóźnione - uważają analitycy agencji.

Jednocześnie Moody's przypomina, że z końcem 2019 roku wygasa kontrakt między Gazpromem a Ukrainą na tranzyt rosyjskiego gazu. Zdaniem agencji amerykańskie sankcje stwarzają ryzyko dla pogorszenia pozycji negocjacyjnej Gazpromu w rozmowach z Ukrainą na temat taryf. Moody's nie wyklucza, że rosyjski koncern będzie musiał zwiększyć planowany wolumen tranzytu i zapłacić za opłaty tranzytowe więcej niż zamierza. Wcześniej koncern zapowiadał, że tranzyt przez Ukrainę może spaść z 60 mld m sześc. rocznie (według stanu na 2016 rok) do 15 mld m sześc.

Pierwszy gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie - Nord Stream - został oddany do eksploatacji w 2012 roku. Jego przepustowość wynosi 55 mld m sześc. rocznie. Po budowie drugiego gazociągu po dnie Bałtyku do Niemiec będzie przesyłane 110 mld m sześc. rosyjskiego gazu. Nord Stream 2 może zagrozić rozwojowi rynku w regionie i potencjalnej konkurencji w postaci dostaw z nowych, nierosyjskich źródeł. Ponadto może pozbawić Polskę oraz Ukrainę roli państw tranzytowych w dostawach paliwa z Rosji.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE