ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

NordBalt i LitPol Link pozwoliły zaoszczędzić Litwie 31 mln euro
11.08.2017r. 13:36

Jak poinformował BiznesAlert.pl, w ciągu pierwszego półrocza energia elektryczna dla użytkowników komercyjnych na Litwie była najtańsza wśród krajów bałtyckich. Jej średnia cena wyniosła 8,9 ct/kWh (89 euro/MWh).

W porównaniu z Łotwą, energia elektryczna na Litwie był tańsza o 38,6 proc., w porównaniu z Estonią, o 10,1 proc. Na Litwie w pierwszym półroczu 2017 r. cena energii była o 5,1 proc. mniejsza niż w drugim półroczu 2016 r. Składowe ceny dla gospodarstw domowych pozostawały na tym samym poziomie albo malały w granicach od 5 do 50 proc. Wyjątek stanowi opłata za usługi systemowe sieci elektrycznych. Cena za energię była na Litwie o 43 proc. mniejsza niż średnia europejska, spadek cen był również jednym z najszybszych w Europie i wyniósł 4,9 proc.

Według obliczeń łączna korzyść ekonomiczna, którą wypracowały dla biznesu i gospodarki litewskiej łącza NordBalt i LitPol Link wynosi 31 mln euro. Przed rokiem, gdy cena energii na rynku zmalała o 13 proc., litewscy konsumenci energii elektrycznej zaoszczędzili 66 mln euro.
W pierwszym kwartale bieżącego roku energia szwedzka stanowiła jedną piątą importowanej energii. W porównaniu z pierwszymi pięcioma miesiącami 2016 r., średnia cena energii elektrycznej w litewskiej strefie handlu spadła o prawie 5 proc - do 33,7 euro/MWh - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE