ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ME: trwa usuwanie uszkodzeń spowodowanych nawałnicami
13.08.2017r. 08:19

Sytuacja w krajowej sieci przesyłowej po nawałnicach, które przeszły nad Polską w ostatnich dniach, jest już opanowana, ale cały czas trwa usuwanie uszkodzeń - podało w niedzielnym komunikacie Ministerstwo Energii, opierając się na danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).

"W wyniku bardzo wysokich temperatur w Polsce w dniach 10-12 sierpnia br. wystąpiło nagłe załamanie pogody na terenie Polski. Połączone było ono z nawałnicami o niezwykle silnym natężeniu, któremu towarzyszył także porywisty wiatr oraz deszcz o bardzo dużej intensywności. To wszystko spowodowało, że uszkodzeniu uległy elementy sieci elektroenergetycznej. Spadające gałęzie i inne unoszone wiatrem obiekty powodowały zwarcia i uszkodzenia mechaniczne sieci elektroenergetycznej. W wyniku kataklizmu doszło do szeregu zakłóceń i awarii skutkujących utratą zasilania w energię przez setki tysięcy odbiorców" - czytamy w komunikacie.

Jak poinformowano w komunikacie, 12 sierpnia br. od godziny 18 do 21 udało się przywrócić zasilanie dla 36 tys. odbiorców. Według stanu na godz. 21 energii elektrycznej pozbawionych było jeszcze 122 tys. odbiorców na terenie 9 województw (pomorskie - 44 tys., wielkopolskie - 40 tys., kujawsko-pomorskie - 35 tys., dolnośląskie - 1 tys., śląskie - 1 tys., warmińsko-mazurskie - 600 odbiorców, mazowieckie - 300 odbiorców, opolskie - 100 odbiorców, podlaskie - 55 odbiorców. W godzinach nocnych ze względów bezpieczeństwa konieczne jest przerwanie prac w terenie.

Rzecznik PSP Paweł Frątczak poinformował w niedzielę rano, że bez prądu wciąż pozostaje 96 tys. odbiorców w dziewięciu województwach. Najwięcej w województwie pomorskim (43 tys.), kujawsko-pomorskim (28 700) i wielkopolskim (19 tys.).

W komunikacie ME podkreślono, że największe szkody w sieci dystrybucyjnej wystąpiły na obszarach działania spółek operatorów: ENEA Operator Sp. z o.o. oraz ENERGA-OPERATOR S.A.

Według informacji od ENERGA-OPERATOR S.A, w sobotę na terenie działalności spółki bez prądu pozostawało ok. 120 tys. odbiorców, 40 tys. odbiorców prawie w całości z woj. pomorskiego, zostanie bez prądu prawie przez całą niedzielę. Jak podaje ENERGA-OPERATOR, w sieci wysokiego napięcia (110 kV) z 9 uszkodzonych po nawałnicy linii niesprawne zostały już tylko 4.

Jak podaje ENEA Operator Sp. z o.o., najtrudniejsza sytuacja dotyczy oddziałów w Bydgoszczy i Poznaniu. Najgorsza sytuacja miała miejsce w sobotę o północy, kiedy wyłączonych było 5 linii 110 kV, 313 linii SN i 209 tys. odbiorców pozbawionych było energii.
"W woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim trwają intensywne prace nad usuwaniem skutków awarii energetycznych powstałych w czasie piątkowych nawałnic. Setki połamanych słupów wysokiego, średniego i niskiego napięcia, drzewa na liniach energetycznych, ponad 5 tys. stacji średniego napięcia na niskie bez zasilania - to wstępny bilans burzy, która wczorajszej nocy przeszła przez te województwa. Najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Chojnic, Nakła, Mogilna, Inowrocławia, Świecia, Wrześni, Gniezna i Leszna. Największe zniszczenia są w Koronowie, Tucholi i Brusach. Wszystkie brygady Enei Operator pracują w terenie" - podaje operator.

Informuje też, że od piątku przy usuwaniu awarii pracuje ponad 200 brygad własnych ENEA Operator Sp. z o.o. oraz 20 zespołów z firm współpracujących. "Ze względu na ogromną skalę zniszczeń przywracanie dostaw energii elektrycznej w niektórych szczególnie trudnych miejscach może potrwać dłużej" - zaznacza.

Zgodnie z informacjami od PGE Dystrybucja S.A, w sobotę w województwie łódzkim bez zasilania było ok. 1,4 tys. odbiorców. Najtrudniejsza sytuacja pozostaje w powiecie Zgierskim, gdzie bez dostaw energii elektrycznej pozostaje 820 odbiorców - z części Zgierza, Główna, Strykowa i Grotnik. Według PGE w północnej części Łodzi bez energii nadal pozostaje ok. 100 odbiorców, w rejonie energetycznym Sieradza - 215 odbiorców, w a powiecie łowickim - ok. 250 odbiorców.

Energetycy pracują nad przywróceniem dostaw energii do ok. 1 tysiąca odbiorców. Uszkodzenia występują jeszcze na liniach niskiego napięcia głównie w aglomeracji łódzkiej (powiat zgierski i pabianicki oraz północna część Łodzi) oraz w powiatach sieradzkim, łaskim i łowickim - podaje PGE.

Z kolei od TAURON Dystrybucja S.A. dowiadujemy się, że w piątek wyłączonych było ponad 1450 stacji SN/nN zasilających około 70 tys. klientów TAURON Dystrybucja. TAURON ustalił, że wciąż wyłączonych jest 85 stacji SN/nN zasilających około 3 tys. klientów. Według dystrybutora, na wysokim napięciu, nieprzemijające uszkodzenia uniemożliwiające załączenie linii wystąpiły tylko na trzech liniach 110 kV na terenie dolnośląskim. TAURON przewiduje, że uszkodzenia na niskim napięciu będą usuwane jeszcze w niedzielę.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE