ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE CMS
CMS


KOMENTARZE CMS

Opublikowano konkluzje BAT dla LCP - sektor ma 4 lata na modernizację swoich instalacji lub uzyskanie odstępstwa
17.08.2017r. 15:15

Agnieszka Skorupińska, adwokat i lider praktyki prawa ochrony środowiska w kancelarii CMS
W dniu 17 sierpnia 2017 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostały opublikowane tzw. "konkluzje BAT dla LCP". Jest to decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2017/1442 z dnia 31 lipca 2017 roku ustanawiająca konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do dużych obiektów energetycznego spalania (LCP). Na ten dokument polska energetyka czekała od dłuższego czasu i jest on wynikiem wieloletniej pracy nad aktualizacją BREF dla LCP.

Wraz z publikacją w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej konkluzje BAT stały się częścią polskiego porządku prawnego i będą stanowiły podstawę wydawania pozwoleń zintegrowanych. Wprowadzają one zaostrzone standardy emisyjne. Konsekwentnie wiele przedsiębiorstw energetycznych będzie musiało przeprowadzić kolejne kosztowne inwestycje, chyba, że uzyskają tzw. odstępstwo od konkluzji BAT.

Surowsze standardy emisyjne i dalsze ograniczenia

Konkluzjami BAT są objęte instalacje energetycznego spalania paliw (co najmniej 50 MW całkowitej mocy dostarczanej w paliwie), a także niektóre powiązane instalacje zgazowania węgla lub innych paliw oraz spalarnie i współspalarnie odpadów.

Największe obawy polskiego sektora energetycznego wywołują wpisane w konkluzjach BAT dla LCP bardziej rygorystyczne poziomy emisji powiązane z najlepszymi dostępnymi technikami (tzw. BAT-AELs). W toku ustalania dopuszczalnej wielkości emisji w pozwoleniu zintegrowanym BAT-AELs są wiążące. Oznacza to, że wydając pozwolenie zintegrowane dla LCP organ będzie musiał brać pod uwagę BAT-AELs określone w konkluzjach BAT dla LCP i odpowiednio ukształtować dopuszczalne wielkości emisji dla NOX, SO2 i pyłu.

Dodatkowo, w konkluzjach BAT unormowano także dodatkowe, dotąd nieobjęte standardami na poziomie europejskim, substancje, takie jak Hg (rtęć), HCl (chlorowodór), HF (fluorowodór) i NH3 (amoniak). W końcu wprowadzono także dodatkowe wymogi, np. dotyczące monitoringu.

Dostosowanie instalacji do konkluzji BAT

Instalacje dopiero realizowane zasadniczo będą musiały spełniać wymogi określone w konkluzjach BAT już od momentu rozpoczęcia działalności. Zatem te instalacje powinny być już projektowane z uwzględnieniem konieczności dotrzymania wymogów wynikających z konkluzji BAT.

Inaczej wygląda sytuacja w odniesieniu do instalacji istniejących, czyli przede wszystkim tych obecnie funkcjonujących. W ich przypadku zgodność z wymogami konkluzji BAT będzie musiała zostać zapewniona w terminie 4 lat od dnia publikacji, czyli do dnia 17 sierpnia 2021 roku.

W celu zapewnienia tej zgodności w przepisach przewidziano specjalną procedurę działania organów wydających pozwolenia zintegrowane. Najpierw w terminie najbliższych 6 miesięcy organ dokona analizy dotychczasowych warunków pozwolenia zintegrowanego. Jeżeli analiza wykaże konieczność zmiany pozwolenia zintegrowanego w celu dostosowania do konkluzji BAT, organ wezwie prowadzącego instalację do wystąpienia z wnioskiem o zmianę pozwolenia w terminie 1 roku od doręczenia wezwania. Dodatkowo organ przekaże prowadzącemu instalację informację o konieczności dostosowania instalacji do wymagań określonych w konkluzjach BAT w terminie 4 lat od dnia publikacji.

Choć sektor energetyczny dostał 4 lata na modernizację swoich instalacji, to jednak realizacja tego zadania w tym czasie może okazać się dużym wyzwaniem. Zwłaszcza, że termin na dostosowanie jest liczony od daty publikacji konkluzji BAT a nie od np. późniejszej daty zmiany pozwolenia zintegrowanego. Mając na względzie długotrwałość procesu inwestycyjnego ten termin może stanowić duże wyzwanie dla sektora energetycznego.

Z tego powodu prowadzący instalacje, których modernizacja w celu dotrzymania norm wynikających z konkluzji BAT może nie być opłacalna albo możliwa w terminie 4 lat, mogą rozważyć skorzystanie z tzw. odstępstw od konkluzji BAT.

Odstępstwa od konkluzji BAT - szansa dla sektora na uniknięcie wydatków?

Odstępstwo polega na wydłużeniu okresu dostosowania się do ostrzejszych granicznych wielkości emisji ustalonych w konkluzjach BAT dla LCP ponad ustawowy termin 4 lat. W przepisach nie określono górnej granicy czasu, na jaki odstępstwo może być udzielone.

Takie odstępstwo może zostać udzielone z uwagi na nieproporcjonalnie wysokie koszty dostosowania instalacji do granicznych wielkości emisyjnych w stosunku do korzyści dla środowiska. Kluczowe w tym zakresie jest porównanie wysokości kosztów niezbędnych do poniesienia, aby instalacja mogła osiągnąć graniczne wielkości emisyjne, z wartością korzyści dla środowiska. Odstępstwo może zostać udzielone tylko pod warunkiem, że nie zostaną przekroczone krajowe standardy emisyjne. Nie może także dojść do przekroczenia standardów jakości środowiska.

W analizie poprzedzającej udzielenie odstępstwa należy wziąć pod uwagę położenie geograficzne, lokalne warunki środowiskowe, charakterystykę techniczną instalacji lub inne czynniki mające wpływ na funkcjonowanie instalacji i środowisko jako całość. Występowanie przynajmniej jednej z tych okoliczności powinno być wykazane przez prowadzącego instalację na podstawie stosownych argumentów.

Udzielenie odstępstwa i określenie jego zasad następuje każdorazowo w pozwoleniu zintegrowanym dla danej instalacji. Warto przygotować wniosek w taki sposób, aby nie budził on zastrzeżeń i dawał największe szanse na skuteczne udzielenie odstępstwa, szczególnie że w postępowaniu w sprawie udzielenia odstępstwa będą brały udział organizacje ekologiczne.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

O CMS
CMS - to jedna z największych i najbardziej doświadczonych międzynarodowych kancelarii w Polsce, należąca do sieci CMS - największej europejskiej sieci firm prawniczych. Zatrudnia 140 prawników w Warszawie, 2400 prawników w 53 biurach w 27 krajach w Europie. Najważniejsze obszary doradztwa prawnego, to: energetyka, infrastruktura i finansowanie projektów, transakcje, spory i arbitraż, nieruchomości i budownictwo.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: bursztynek 18.08.2017r. 09:44
ciekawy jestem co dalej będzie z modernizacją bloków 3 i 4 Pątnów ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xfighter 18.08.2017r. 13:54
odstępstwa to fikcja, trzeba się dostosować lub uciekać z węgla w gaz
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE