ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Książka "Electric Energy Storage Systems. Flexibility Options for Smart Grids"
05.09.2017r. 05:26

Na rynku ukazała się książka wydawnictwa Springer pt. "Electric Energy Storage Systems. Flexibility Options for Smart Grids". Jej autorami są: Przemysław Komarnicki, Pio Lombardi i Zbigniew Styczyński.

Recenzja portalu CIRE

Debata nad organizacją przyszłych sieci elektroenergetycznych wydaje się być wciąż otwarta. Podczas gdy Europa wyznacza jasne cele, których realizacja pod hasłem transformacji energetycznej (tzw. "Energiewende") w niektórych krajach jak Niemcy, Dania i Hiszpania jest już zaawansowana, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej odstępują od Paryskiego Porozumienia. Być może jesteśmy świadkami powstawania dwóch różnych modeli.

Liczne badania i projekty (w tym w ramach międzynarodowych organizacji, takich jak CIGRE lub IEEE) są przeprowadzane celem zbadania technicznych i ekonomicznych aspektów rozwoju systemów elektroenergetycznych przyszłości. Zasadniczo zakłada się, że udział energetyki odnawialnej będzie wykazywał tendencję rosnącą. Unia Europejska podejmuje w związku z tym bardzo ambitne plany. W 2050 roku, 80 proc. generacji energii elektrycznej będzie pochodzić ze źródeł energii odnawialnych. W tym samym czasie należy zdawać sobie sprawę z ogromnych zmian, jakie trzeba wprowadzić, zwłaszcza w eksploatacji systemu elektrycznego, w celu zapewnienia bezpiecznych dostaw energii elektrycznej.

Szczególnie potrzebne bądą tzw. opcje elastyczności celem zrekompensowania rosnącej liczby niestabilnej generacji odnawialnej i dalszego udostępniania użytkownikowi niezbędnych swobód przy zakupie energii. Jedną z takich opcji jest wykorzystanie zasobnika energii. Można powiedzieć, że odwieczna technologia już doświadcza nowego boomu i zyska na znaczeniu w przyszłości.

Książka Przemysława Komarnickiego, Pio Lombardiego i Zbigniewa Styczyńskiego z Magdeburskiego Centrum Energii Odnawialnej (ZERE) poświęcona jest tematyce elektrycznych magazynów energii, zwłaszcza w zakresie możliwości zapewnienia elastyczności pracy sieci elektroenergetycznych. Opierając się na wynikach licznych projektów, np. RegModHarz (projekt EEnergy) lub Adele (pilotażowy projekt dotyczący adiabatycznego magazynowania ciśnieniowego), autorzy przedstawiają przegląd i opisują podstawy systemowo-techniczne konieczne do integracji tematyki zasobników energii w procesie planowania i eksploatacji systemów elektroenergetycznych. W rozdziale 1. dokonano przeglądu istotnych zagadnień dotyczących technicznych i regulacyjnych warunków brzegowych transformacji energetycznej oraz związanych z nią koniecznych zmian w systemie elektroenergetycznym z kierunku inteligentnej sieci Smart Grid. W rozdziale 2. omówiono główne zadania systemu magazynowania energii. Formalnie, magazyn energii jest reprezentowany jako jeden z elementów w systemie a poprzez tak zwane Business Cases są zdefiniowane jego przykładowe zadania. Również ogólny model zasobnika energii jest przedstawiony w tym rozdziale. Na przykładzie kilku algorytmów zaprezentowano dla tego modelu problem optymalizacji pojemności magazynu energii. Zasadniczo, rozważania w rozdziale 2. koncentrują się na aspektach stosowania zasobników energii w sieciach dystrybucyjnych ze względu na stopień integracji odnawialnych źródeł energii w tych sieciach.

Na podstawie tych ogólnych rozważań, rozpatrują autorzy rozdziałach 3 i 4 potrzebę stosowania zasobników energii na całym świecie. Przykładem sa wyniki badań międzynarodowych CIGRE WG C6.15 (Elektroenergetyczne Systemy Zasobnikow Energii), które są prowadzone od kilku lat pod kierunkiem autorów. Rozdział 5. poświęcony jest technologiom magazynowania energii, gdzie zarówno omówiono standardowe technologie, jak i nowe trendy technologiczne. Wykorzystanie akumulatorów w pojazdach elektrycznych oraz możliwości ich zastosowania w integracji sektorów zostały przedstawione w rozdziale 6. Ekonomiczne aspekty wykorzystania magazynow energii zostały omówione w rozdziale 7 a ich wpływ na niezawodność systemu eletroenegetycznego ilustruje rozdział 8.

Książka oferuje czytelnikowi bardzo kompetentną i pełną prezentację problemu zasobników energii. Poprzez wykorzystanie technologii magazynów energii na wszystkich poziomach napięć wynika możliwość powstania takiej opcji elastyczności dla inteligentnej sieci energetycznej. Liczne przykłady ułatwiają czytanie i sprawiają, że książka jest interesująca również dla studentów.

Książka jest wydana w języku angielskim i jest przeznaczona dla szerokiego spektrum odbiorców, ale uważam, że może być ona bardzo przydatna dla polskich czytelników, zwłaszcza ze względu na obecny rozwój w sektorze energetycznym.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE