ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Duńczycy postawią kolejną farmę kolektorów słonecznych
29.08.2017r. 13:18

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, koło Kopenhagi powstanie farma kolektorów słonecznych, która dostarczy ciepło dla mieszkańców regionu duńskiej stolicy. Dania to obok Austrii lider w budowie tego rodzaju instalacji. Duńczycy uruchamiając tego rodzaju instalacje, widzą w nich efektywne kosztowo rozwiązanie, które pozwala na ograniczenie zależności od tradycyjnych paliw stosowanych w ciepłownictwie.

Duńska firma Aalborg CSP zbuduje farmę kolektorów słonecznych o mocy 8 MWt, która dostarczy ciepło dla 2,58 tys. odbiorców z regionu Kopenhagi. Roczny uzysk energii oszacowano na 5,568 GWh energii cieplnej.

Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić jeszcze w tym roku. Przyjęto, że instalacja będzie pracować przez 25 lat, ograniczając co roku emisję CO2 przynajmniej o 1,1 tys. ton.

Instalacja powstanie w Smørum w okolicach Kopenhagi. Inwestorem jest lokalny dostawca energii Smørum Kraftvarme, który chce w ten sposób ustabilizować ceny energii i ograniczyć produkcję energii z gazu, ograniczając swoją zależność od tego paliwa.

- To dla nas naturalny kierunek rozwoju, aby przechodzić na energię odnawialną, która może być konkurencyjna wobec zmieniających się cen gazu, dzięki czemu możemy stabilizować ceny energii. Płaskie kolektory słoneczne najbardziej odpowiadały naszym potrzebom i cieszymy się, że otrzymujemy konkurencyjny kosztowo system - komentuje Jan Møller z Smørum Kraftvarmeværk.

Instalacja będzie składać się z płaskich kolektorów słonecznych marki GREENoneTEC GK3003, które zostaną rozlokowane w 56 rzędach, w każdym po 20 kolektorów. Łączna powierzchnia instalacji sięgnie 11,31 tys. m2.

W ramach inwestycji Aalborg CSP zbuduje również liczący 2,2 km rurociąg, którym zostanie wyprowadzone ciepło.

Dla duńskiej firmy będzie to już piąta tego rodzaju instalacja. W tym roku Aalborg CSP uruchomił również w Danii instalację produkującą energię w technologii skoncentrowanej energetyki słonecznej (Concentrated Solar Power, CSP).
Energia cieplna z tej elektrowni CSP o mocy 16,6 MWt będzie dostarczana do sieci ciepłowniczej zaopatrującej miasto Brønderslev. Dodatkowo produkowana energia ma zasilić instalację biomasową typu ORC (ang. organic rankine cycle), która będzie produkować energię elektryczną i która powstanie w drugiej połowie br.

Produkcja energii odbywa się za pomocą 40 rzędów luster, z czego długość każdego wynosi 125 m, natomiast powierzchnia apertury luster odbijających promienie słoneczne wynosi 26,9 tys. m2. Cieć płynąca przez rury, na które kierowane są promienie słoneczne, podgrzewana jest do temperatury sięgającej 330 st. C. Produkowana para napędza w ten sposób turbinę produkującą energię elektryczną.

Operator instalacji może - w zależności od potrzeb - produkować wyłącznie ciepło lub również energię elektryczną, sprzedając ją po korzystniejszych cenach, które są notowane w okresach szczytowego zapotrzebowania.

Z kolei największą farmą kolektorów słonecznych nie tylko w Danii, ale również na całym świecie, jest system uruchomiony na przełomie 2016 i 2017 r. w Dronninglund koło Silkeborg. Jego moc wynosi 26 MWt. Łączna powierzchnia kolektorów słonecznych to 37,57 tys. m2. System solarny został wyposażony w zbiornik o pojemności 61,7 tys. m3.

System składa się z 12 436 kolektorów słonecznych, z których powierzchnia każdego wynosi aż 12,6 m2, dając razem powierzchnię apertury rzędu 156 694 m2.

Wykonawca instalacji, duńska firma Arcon-Sunmark, informuje, że w trakcie słonecznego dnia przez całą instalację będzie przepływać w ciągu godziny około 2,7 mln litrów wody.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Zdzisław Kusto 30.08.2017r. 22:58
Duńczycy nie mają własnych surowców energetycznych więc mocno wchodzą w OZE. To jest niezwykle pracowity naród!!!... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE