ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W ZEDO jednak blok gazowy
01.09.2017r. 15:28

Komitet inwestycyjny grupy PGE wskazał, że najkorzystniejszym paliwem dla nowego bloku w Elektrowni Dolna Odra jest gaz, ze względu na uwarunkowania ekonomiczne i regulacyjne oraz specyficzną lokalizację elektrowni - podała PGE w komunikacie prasowym. Wcześniej, w czerwcu komitet pozytywnie zaopiniował budowę nowych mocy na węglu kamiennym.

Komitet Inwestycyjny, ciało doradcze zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, zarekomendował uruchomienie fazy przygotowania do realizacji nowego bloku w Elektrowni Dolna Odra w oparciu o paliwo gazowe.

Jak poinformowała spółka ten etap projektu, zaplanowany do końca II kwartału 2018 r., obejmie opracowanie studium wykonalności inwestycji, a także uruchomienie innych postępowań administracyjnych mających na celu uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego zadania. Dalszy harmonogram budowy nowego bloku, w tym termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji, będzie znany po zakończeniu tych prac.

W trakcie prac nad studium wykonalności przeprowadzone zostaną pogłębione analizy trzech technologii. Wśród nich są: blok gazowy w cyklu prostym, blok gazowy w cyklu prostym przygotowany do ewentualnej rozbudowy do bloku gazowo-parowego ("CCGT ready") oraz blok gazowo-parowy.

Według szacunków PGE bazujących na rynkowych cenach realizowanych obecnie projektów koszty budowy bloku gazowego o mocy ok. 500 MW, mieszczą się w przedziale 2-3 mln zł za MW.

PGE przyznaje jednocześnie, że wskazanie przez Komitet Inwestycyjny paliwa gazowego jako wiodącego dla nowego bloku w Elektrowni Dolna Odra oznacza zmianę rekomendacji wydanej w czerwcu 2017 r. Wówczas pozytywnie zaopiniowana została budowa nowych mocy opartych na węglu kamiennym.

Jak tłumaczy PGE ze względu na specyficzne uwarunkowania lokalizacyjne Elektrowni Dolna Odra, położonej w rejonie charakteryzującym się dużym zapotrzebowaniem na moce bilansujące system elektroenergetyczny, nowa jednostka powinna charakteryzować się wysoką elastycznością pracy.
- Konsultacje z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi wykazały, że blok gazowy jest w stanie spełnić te wymagania - uzasadnia PGE.

Jednocześnie PGE wyjaśnia, że na korzyść technologii gazowej w Elektrowni Dolna Odra przemawiają również aktualne uwarunkowania rynkowe i regulacyjne polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej, które pociągają za sobą konieczność elastycznego podejścia do zarządzania ryzykiem w tego typu projektach, w tym szczególnie ryzykiem regulacyjnym. Możliwe wprowadzenie limitów emisyjnych dla technologii konwencjonalnych, w połączeniu z postępującą rewizją systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2, która może podnieść koszty wytwarzania energii elektrycznej, stanowią istotne ryzyka w obszarze regulacyjnym.

Według PGE wśród przesłanek czyniących atrakcyjnymi inwestycyjnie źródła gazowe, znajduje się również zauważalny postęp prac zmierzających do rozwoju rynku i poprawy bezpieczeństwa dostaw gazu w Polsce, m.in. poprzez budowę nowych interkonektorów, rozwój importu LNG, czy projekt Baltic Pipe.

Należąca do grupy PGE Elektrownia Dolna Odra jest jedyną elektrownią systemową w północno-zachodniej Polsce. Obecnie pracuje w niej sześć bloków o łącznej mocy 1362 MW. PGE podała, że istnieje ryzyko, iż bez nowych inwestycji od 2020 r. w eksploatacji pozostaną 4 bloki.

Dodaj nowy Komentarze ( 12 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 12 )


Autor: Akcjonariusz 01.09.2017r. 19:52
A jaka będzie sprawność nowej pięćsetki?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Algaz 02.09.2017r. 10:02
Dziw,że w Energetyce pozostała jeszcze rozsądna kadra.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Dert 02.09.2017r. 10:42
A jednak węgiel aut.
Tak wyprowadzi sie tylnymi drzwiami węgiel
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: przesada 02.09.2017r. 10:58
Brak analizy ekonomicznej ze strony komitetu inwestycyjnego. ZEDO zostanie przymusowym konsumentem drogiego gazu z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Zamordysta 02.09.2017r. 15:46
W ciągu tygodnia ulegnie prawdopodobnie wymianie członek zarządu PGE i cały ten komitet inwestycyjny. Jak można tak... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 03-09-2017r. 13:35 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: SIAL 02.09.2017r. 17:39
Nowe bloki oddalone od źródeł węgla powinny być wielopaliwowe. Gaz ,OZE śmieci. Co do mocy uważam ,ze w obecnej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pracownik 03.09.2017r. 18:40
no i co panowie związkowcy ?
politycy was wykorzystali a teraz o..li.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: myślący 04.09.2017r. 10:15
Niemcy mają pełno wiatraków, ale często ten wiatr wieje słabo, albo wcale, a czasmi zbyt mocno. Na okoliczność... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 05-09-2017r. 13:11 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zdziwiony? 04.09.2017r. 11:01
.....a w Puławach miał być gaz, a będzie węgiel. można.., można
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 05-09-2017r. 13:12 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 12 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE