ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: w Polsce jest miejsce na kilka gazowych bloków regulacyjnych
05.09.2017r. 18:52

W polskim systemie elektroenergetycznym jest miejsce na kilka gazowych bloków, które będą pełnić funkcje regulacyjne - poinformował Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. kluczowej infrastruktury energetycznej. Dodał, że w przyszłości na pewno nie będzie żadnego kontraktu z Gazpromem, który mógłby przypominać obecny.

"W krajowym systemie elektroenergetycznym, w którym jest zainstalowane 6 GW energii odnawialnej, głównie wiatru, musimy mieć elementy regulacyjne, które łatwo odstawić, uruchomić. To bloki gazowe"- powiedział.

"Oceniam, że w polskim systemie jest miejsce na kilka bloków gazowych, które takie funkcje regulacyjne będą pełnić" - dodał.

Komitet inwestycyjny grupy PGE wskazał, że najkorzystniejszym paliwem dla nowego bloku w Elektrowni Dolna Odra jest gaz, ze względu na uwarunkowania ekonomiczne i regulacyjne oraz specyficzną lokalizację elektrowni. Wcześniej, w czerwcu komitet pozytywnie zaopiniował budowę nowych mocy na węglu kamiennym.
Naimski na pytanie o to, czy po 2022 roku Polska powinna być związana długoterminowymi kontraktami gazowymi z Rosją odpowiedział: "W 2022 roku Polsca będzie zaopatrywana w gaz z innych źródeł niż do tej pory. Na pewno nie będzie żadnego kontraktu z Gazpromem, który mógłby przypominać ten, który mamy obecnie".

"W 2022 roku będziemy mogli sprowadzić do Polski poprzez terminal LNG i Baltic Pipe około 16-19 mld m sześć. gazu rocznie. Jeśli się to zestawi z konsumpcją gazu w Polsce na poziomie 16-18 mld m sześć. i produkcją krajową na poziomie 4 mld m sześć. to mamy nadmiar 4 mld m sześć. (...)" - powiedział Naimski.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE