ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Krynica 2017: Gaz-System odmienia rynek gazu i wzmacnia ideę Trójmorza
11.09.2017r. 13:01

Baltic Pipe, Korytarz Północ-Południe, rozbudowa Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego są projektami, które odmienią polski rynku gazu najpóźniej w 2022 roku, gdy wygasa kontrakt gazowy z Gazpromem - przekonywali przedstawiciele spółki Gaz-System podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Gaz-System przygotował dla polskich i zagranicznych gości Forum Ekonomicznego w Krynicy dwustrefowe stoisko. W pierwszej strefie można było zapoznać się z inwestycjami, które zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski, a w drugiej... z fotomatem, dzięki któremu każdy mogła sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z Terminalem LNG w tle.

Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, gdyż jest odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Wiceprezes spółki Artur Zawartko powiedział w rozmowie z CP PAP, że Gaz-System wzmacnia też ideę Trójmorza i według niego współpraca w tym zakresie "nabrała nowego kształtu" w ostatnich miesiącach.

"Zachęcamy wszystkie kraje regionu do tego, żeby aktywnie w niej uczestniczyły, żeby były budowane interkonektory, żeby powstawały nowe punkty wejścia do systemów przesyłowych" - powiedział Artur Zawartko.

Jedną z najważniejszych inwestycji w tym projekcie dla Polski i regionu będzie gazociąg Baltic Pipe. Paweł Jakubowski, dyrektor Pionu Rozwoju Gaz-System przypomniał, że spółka jest odpowiedzialna za szereg wspólnych inwestycji z sąsiadami Polski oraz projekty interkonektorów, które mają połączyć polski system z krajami ościennymi.

"W związku z tym gaz norweski będzie dostępny w całym regionie, tam, gdzie klienci będą go chcieli przesłać przez polski system, na Litwę, na Ukrainę, do Słowacji, do Czech, a później dalej" - zapowiedział dyrektor Paweł Jakubowski.
Gaz-System poinformował (5 września br.), że razem z Energinetem - operatorem duńskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego - uruchamia fazę 2. procedury Open Season 2017. W ten sposób Polacy i Duńczycy zapraszają wszystkich uczestników rynku do rejestracji i składania wiążących ofert rezerwacji przepustowości.

"Zbieramy firmy zainteresowane usługą przesyłu" - powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Prezes Tomasz Stępień przypomniał, że pierwszy etap procedury Open Season zakończył się powodzeniem, co oznacza, że projekt budowy połączenia z Polski do Norwegii przez Danię wszedł na tzw. szybką ścieżkę i zakłada zakończenie inwestycji w październiku 2022 roku. W tym roku wygasa długoletni kontrakt na dostawy gazu z Rosji.

"Żeby móc przełączyć system z gazu rosyjskiego na norweski, cała infrastruktura musi być do tego czasu gotowa" - podkreślił dyrektor Paweł Jakubowski.

Gaz-System przygotowuje się także do rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu z 5 do 7,5 mld m3, a docelowo do 10 mld m3. Wiceprezes Artur Zawartko przypomniał, że teraz są tam dwa zbiorniki i cztery regazyfikatory.

"W związku z tym, że rynek stał się niesamowicie elastyczny, płynny, w tej chwili mamy już zabezpieczone wykorzystanie terminalu w stu procentach, musimy go rozbudować" - powiedział Artur Zawartko. Według niego najszybciej można to zrobić poprzez dobudowanie dwóch regazyfikatorów. Spółka planuje, że już w 2021 roku terminal LNG będzie miał przepustowość 7,5 mld m sześc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE