ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

XXI Forum Ciepłowników Polskich: musimy zwiększyć efektywność ciepłownictwa
13.09.2017r. 11:32

Podczas debaty o efektywności ciepłownictwa w Polsce omówiono strategie rozwoju branży w kierunku zwiększania wydajności krajowych systemów. "Kogeneracja to jeden z kluczowych czynników ich zwiększania" - mówił wiceprezes zarządu Veolia Energia Poznań Bogdan Świątek.

Debata wokół efektywności systemów ciepłowniczych w Polsce poprzedzona była prezentacją Bogusława Regulskiego z Izby Gospodarczej Ciepłownictwa Polskiego (IGCP), stanowiącą wstęp do omawianej problematyki. Poruszył on zagadnienia procesów technologicznych, jakości ciepła i efektywności jego wykorzystania, zwracając uwagę na takie parametry, jak jakość techniczna budynków, do których jest dostarczana energia cieplna, a także audyty stanowiące narzędzia mające mierzyć efektywność wykorzystania energii w praktyce, opomiarowanie zużycia i systemy zarządzania energią. Regulski położył też nacisk na problemy ze zwiększaniem efektywności systemów ciepłowniczych w Polsce. Związane są one przede wszystkim z niskim wykorzystaniem energii odnawialnej oraz relatywnie niskim poziomem adopcji kogeneracji.

Według Regulskiego, dla rynku ciepła w Polsce istotne jest, że nie każdy rodzaj energii cieplnej może spełnić jego wymagania. Jego zdaniem, rynek wymusza efektywność w drodze jakości, na drodze zastosowania określonych, efektywnych technologii. Kluczowe jest również pozyskanie środków na wsparcie modernizacji i rozbudowy systemów ciepłowniczych, które warunkowane jest przez reguły dystrybucji środków unijnych i krajowych. W Polsce kryteriów efektywności nie spełnia 83,5 proc. systemów ciepłowniczych - dodał. Systemy efektywne to przede wszystkim aglomeracje - Poznań, Warszawa, Gdańsk, Górny Śląsk.

W dyskusji panelowej rozwinięto problematykę efektywności i przeszkód, które stoją na drodze do jej zwiększenia na rynku ciepłownictwa w Polsce. Stanisław Jarecki z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) w Koninie zwrócił uwagę na korzyści płynące z adopcji kogeneracji oraz wykorzystania biomasy w ciepłownictwie. Oprócz zwiększenia efektywności systemu ciepłowniczego na terenie Konina, zyski przekładają się również na modernizację systemu i zdolność do pozyskiwania środków na jego rozwój - tłumaczył. Jarecki zwrócił również uwagę na konieczność zmiany myślenia w Polsce, które powinno dążyć do jak najszybszej przebudowy nieefektywnych systemów w efektywne.

Świątek wskazał z kolei na efektywność kogeneracji, która według niego jest kluczowa w zwiększaniu efektywności systemów ciepłowniczych. Zauważył jednak, że budowie efektywnych systemów muszą towarzyszyć również inne elementy strategiczne, takie jak energetyczne wykorzystanie procesów gospodarki komunalnej, m.in. współpraca przy termicznej utylizacji odpadów, jak również osadów z oczyszczania ścieków. Wiceprezes Veolii Energii Poznań zwrócił również uwagę, że korzystnym ruchem może być współpraca ciepłownictwa z przemysłem. Jako przykład podał działania firmy we współpracy z Volkswagenem i wykorzystanie odzysku ciepła z hali sprężarek w fabryce samochodowej.
Według Małgorzata Miki-Bryskiej - dyrektor ds. regulacji i relacji publicznych Grupy Veolia w Polsce, dla budowy efektywności w ciepłownictwie w Polsce konieczna jest współpraca branży ciepłowniczej z ministerstwem energii i resortem środowiska, by tworzyć dobre wytyczne legislacyjne i dobre ich wdrożenia. Chodzi m. in. o tzw. "Pakiet zimowy", który może otworzyć drogę do pozyskania około 13,5 mld złotych na rozwój ciepłownictwa.

Marcin Lewandowski członek zarządu Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zauważył z kolei, że branża ciepłownictwa jest zagrożona i w obecnej formie dobiega swojego kresu. Jego zdaniem, żeby ciepłownictwo przetrwało, musi się przekształcać i zrezygnować z myślenia, które mówi że pomoc klientom jest nieopłacalna. Lewandowski zwrócił uwagę na konieczność umiejętnego budowania relacji pomiędzy samorządami i klientami a ciepłownictwem.

Tezy przedmówcy wsparł Jarecki, komunikując palącą konieczność modyfikacji nieefektywnych systemów w taki sposób, by można było zwiększyć ich efektywność w możliwie krótkim czasie. Odniósł się tym samym do prezentacji Miki-Bryskiej, z której uczestnicy debaty dowiedzieli się o nowych wymogach prawnych dla efektywności energetycznej budynków, wyznaczającej lata graniczne związane z lepszym wykorzystaniem energii na 2020 rok dla budynków użyteczności publicznej i na 2021 rok dla tzw. "głębokiej renowacji".

Paneliści zgodzili się w kwestii potrzeby zwiększania efektywności systemów ciepłowniczych w Polsce przy jednoczesnym dobrym wykorzystaniu nadchodzących zmian prawnych na poziomie Unii Europejskiej. Jak w rozmowie z PAP powiedziała Mika-Bryska, kluczową sprawą jest możliwie szybkie poprawienie efektywności ciepłownictwa poza obszarami dużych aglomeracji. Poprawi to zarówno sytuację branży ciepłowniczej, jak i odbiorców ciepła w Polsce.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Kris 13.09.2017r. 13:01
Efektywność Veolii docenił też UOKiK.

https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=13516
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE