ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Moody's: aukcje pomagają odnawialnym źródłom energii
13.09.2017r. 15:11

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, czołowa agencja ratingowa Moody's opublikowała komentarz na temat sytuacji globalnego rynku odnawialnych źródeł energii. Wskazuje w nim, że w wielu miejscach na świecie elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne są już w stanie produkować energię taniej niż elektrownie konwencjonalne. Ta sytuacja dotyczy w coraz większym stopniu również biedniejszych krajów.

Moody's odnotowuje fakt przechodzenia kolejnych krajów z systemów wsparcia OZE bazujących na z góry określonych, preferencyjnych taryfach na wsparcie w ramach systemów aukcyjnych, w których pojawia się mechanizm konkurencji miedzy inwestorami, skutkujący coraz niższymi cenami za zieloną energię.

- Ponieważ coraz więcej państw przechodzi na zakup energii ze źródeł odnawialnych poprzez aukcje i przestaje polegać na subsydiach, rola OZE będzie zmieniać się z marginalnego dodatku na centralny element krajowych strategii energetycznych - komentuje Moody's.

Czołowa agencja ratingowa podkreśla w swoim komentarzu jej zdaniem pozytywny wpływ, jaki odejście od subsydiów ma na energetykę odnawialną, podkreślając, że z czasem przełoży się to na spadek kosztów dla konsumentów końcowych oraz zmniejszy presję polityczną. - Dodatkowo aukcje umożliwiają rządom szybsze dostosowywanie się do rozwoju rynku, pozwalają obniżać koszty dla odbiorców i są czytelnym drogowskazem dla przyszłego portfolio projektów - komentuje Moody's.
Amerykańska agencja ratingowa zaznacza jednak, że osiągane ostatnio w aukcjach rekordowo niskie ceny za energię z OZE należy traktować ostrożnie, ponieważ warunki i wymogi zawierane w kontraktach, jak również inne ryzyka operacyjne, różnią się w zależności od kraju, w którym przeprowadzono aukcje.

Moody's podkreśla również rolę, jaką dla rozwoju globalnego rynku OZE, zaczynają spełniać kraje rozwijające się. - Rynki rozwijające się są kluczowe dla energetyki odnawialnej, w której dominują kraje takie jak Chiny i Indie. Źródła odnawialne stają się konkurencyjne w porównaniu z innymi źródłami energii nawet w krajach rozwijających się - komentuje Swami Venkataraman, analityk ds. energetyki w Moody's.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE