ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"WSJ": Pojazdy elektryczne nie dość rentowne dla europejskich koncernów
13.09.2017r. 18:31

Popyt na samochody elektryczne pozostaje zbyt mały, by w krótkim czasie zastąpiły pojazdy z silnikami spalinowymi. Europejskie koncerny skupiają się na wyższej produkcji silników na benzynę i czystszych silników Diesla - podaje we wtorek "The Wall Street Journal".

Cytowani przez "WSJ" przedstawiciele europejskich koncernów motoryzacyjnych wskazują na liczne czynniki odbijające się na popularności pojazdów elektrycznych: niską dostępność, ograniczony wybór, wysokie ceny, mały zasięg i długi czas ładowania baterii. Mimo to producenci coraz mocniej inwestują w prace nad samochodami przyjaznymi dla środowiska. Daimler planuje udostępnić wszystkie swoje modele w wersji z napędem elektrycznym już w 2022 roku. Volkswagen wyznaczył sobie podobny cel na 2030. Tymczasem BMW zapowiada 25 nowych pojazdów elektrycznych i hybryd do 2025. Ma to pozwolić firmom motoryzacyjnym dostosować się do zaostrzanych na całym świecie norm emisji spalin i spadającej sprzedaży pojazdów z silnikami Diesla.

Koncerny przewidują przy tym, że przynajmniej w krótkiej perspektywie zmiany mogą negatywnie odbić się na ich wynikach finansowych. Mercedes-Benz szacuje, że nowe napędy mogą przynieść firmie marżę zysku nawet o połowę mniejszą niż w przypadku silników spalinowych. Zdaniem szefa Daimlera Dietera Zetschego, o przejściu z silników spalinowych na elektryczne powinien zadecydować wolny rynek, a nie odgórnie narzucane normy. Podobny pogląd wyraził w tym tygodniu również prezes Peugeot Carlos Tavares. To odpowiedź na kolejne doniesienia o planowanych regulacjach mających ograniczyć sprzedaż samochodów z napędami spalinowymi m.in. we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Zetsche dodał, że firma nadal odnotowuje duże zainteresowanie napędami Diesla. Mimo toczącej się w Niemczech dyskusji na temat zakazu wjazdu samochodów z dieslami do centrów miast, Daimler miał sprzedać do tej pory więcej Mercedesów z silnikiem Diesla niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Powołujący się na niemieckie dane federalne dziennik "Wall Street Journal" podaje we wtorek, że sprzedaż nowych modeli w Niemczech spadła o 14 proc., podczas gdy sprzedaż samochodów napędzanych benzyną wzrosła o 15 proc. We Francji Peugeot w odpowiedzi na "rosnący popyt" stara się podwoić produkcję silników na benzynę.
Analitycy LMC Automotive prognozują, że udział rynkowy silników Diesla w europejskim rynku motoryzacyjnych, przed wybuchem skandalu sięgający 53 proc., może spaść do 45 proc. w 2017. Według tych samych danych samochody elektryczne i hybrydowe stanowiące 2,3 proc. rynku przed afera dieslową mają sięgnąć 4 proc. Wg przewidywań Bloomberga samochody spalinowe będą stopniowo znikać z rynku i zostaną zdominowane przez elektryczne bądź hybrydowe około roku 2035.

Silniki Diesla na olej napędowy emitują mniej gazów cieplarnianych niż spalanie benzyny, jednak wytwarzają toksyczne tlenki azotu przyczyniające się do śmierci i chorób układu oddechowego. Ponad dwa lata temu koncernowi Volkswagen wykazano wykorzystywanie oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów emisji tlenków azotu. Podobne nielegalne praktyki miały również stosować należące do VW firmy Porsche i Audi, a także koncerny Daimler i BMW. Piątkowa publikacja "Le Monde" stawia podobne zarzuty również francuskiemu koncernowi PSA, do którego należą m.in. marki Peugeot i Citroen.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Pep 13.09.2017r. 20:03
Panie Zetsche czy Daimler uzgadnial komunikat z VW? A moze odwrotnie?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE