ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Walne PGNiG godzi się na próbę ugody z b. prezesami spółki
13.09.2017r. 21:16

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGNiG wyraziło zgodę na próbę ugody spółki z jej byłymi menedżerami, w tym b. prezes Grażyną Piotrowską - Oliwą - wynika ze środowego komunikatu PGNiG.

O tym, że PGNiG zamierza domagać się od b. członków władz spółki 70 mln zł z tytułu naprawienia szkody, napisał we wtorek DGP.

Z relacji gazety wynikało, że według PGNiG, na takie właśnie straty naraziły spółkę zaniechania zarządu kierowanego przez Grażynę Piotrowską-Oliwę. DGP napisał, że w opinii PGNiG Piotrowska-Oliwa miała być odpowiedzialna za ubytek w przychodach spółki od lipca 2012 do marca 2013 r. Od Mirosława Szkałuby PGNiG chce dochodzić kwoty 46,7 mln zł, od Grażyny Piotrowskiej-Oliwy i od Radosława Dudzińskiego po 26,7 mln zł, natomiast od Sławomira Hinca - 22,7 mln zł - czytamy w "DGP".

Dziennik napisał też, że wg. PGNiG szkody wyrządzone spółce wynikają z nienaliczania korekt związanych ze współczynnikiem ciepła spalania gazu. "Zgodnie z każdorazową taryfą sprzedawcy przy dostawie paliw gazowych o cieple spalania innym niż określone w taryfie cena paliwa gazowego podlegała korekcie współczynnikiem korygującym (...). Cena powinna być skorygowana na korzyść sprzedawcy ze względu na dostarczanie gazu o cieple spalania wyższym niż wskazana w taryfie" - napisano w DGP. Gazeta wyjaśniła, że jakość dostarczanego gazu bywa różna, ale jeśli z jego spalania można zyskać więcej ciepła, niż zakładała umowa, to odbiorca powinien zapłacić więcej.

Gazeta napisała, że zasady obowiązywały od 2001 r. do 31 lipca 2014 r. w rozliczeniach z największymi odbiorcami gazu, czyli np. Zakładami Azotowymi w Puławach czy Tarnowie. W praktyce korekty związane z ciepłem spalania gazu nie były nigdy naliczane. W opinii gazety można przypuszczać, że owo nie naliczanie miało związek z marną kondycją spółek chemicznych, podobnie - jak PGNiG - pod kontrolą państwa.
W środę tuż przed Walnym na stronie spółki pojawiła się informacja o zmianie projektu uchwały. Jak napisano, było to jego "doprecyzowanie".

Chodziło o punkt związany z dochodzeniem roszczeń "o naprawienie szkody wyrządzonej przy sprawowaniu zarządu od członków Zarządu PGNIG S.A., tj. od Radosława Dudzińskiego, Sławomira Hinca, Mirosława Szkałuby oraz Grażyny Piotrowskiej-Oliwy". We wcześniejszej wersji mowa była o "wystąpieniu z powództwem przeciwko tym osobom w związku z nieprawidłowym rozliczaniem umów handlowych z odbiorcami gazu". W zmienionej wersji projektu uchwały zaproponowano "wystąpienie z wnioskami o zawezwanie do próby ugodowej, w związku z nieprawidłowym rozliczaniem umów handlowych z odbiorcami gazu". To właśnie ten projekt przyjęło środowe Walne.

Skarb Państwa jest większościowym udziałowcem gazowej spółki - posiada w niej 71,51 proc. głosów.

Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 11 )


Autor: temida 14.09.2017r. 06:19
GPO absolwentka Akademii Muzycznej
robiła wszystko co mogła zgodnie
z posiadaną wiedzą aby PGNiG
wszystko grało.
Jest niewinna.
Winie są Ci , ktróży powieroli jej
to stanowisko.
Sprawę by wygrała w każdym sądzie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Dar 14.09.2017r. 08:52
Jak ja się na czymś nie znam to się za to nie biorę. A ona jednak przyjęła to stanowisko.......
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: LanieWody 18.09.2017r. 13:52
Jaki tu sens? Jeżeli udowodnią im winę, odszkodowanie dla PGNiG wypłaci PZU (OC zarządu) inna spółka z grupy kapitałowej skarbu państwa. Z punktu widzenia właściciela cała afera jest bez znaczenia.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: tem 14.09.2017r. 08:31
Świetnie, szkodników trzeba karać! Tylko dlaczego w tym gronie nie ma buca i zakutego łba?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ciekawski 14.09.2017r. 09:43
Możecie przypomnieć skład Zarządu, który wynegocjował od Ruskich chyba z 30% obniżkę ceny i odzyskał od nich parę miliardów złotych? Czy to nie właśnie ta czwórka, z GPO na czele?
PS. Temida- wszyscy wiemy, że kopiuj/wstaw jest proste, ale może zmieniłabyś sobie w końcu treść tego komentarza, bo ile razy można go wszędzie wstawiać....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ciekawski 14.09.2017r. 09:46
Możecie przypomnieć skład Zarządu, który wynegocjował od Ruskich chyba z 30% obniżkę ceny i odzyskał parę miliardów złotych? Czy to nie właśnie ta czwórka, z GPO na czele?

PS. Temida, wszyscy wiemy, że kopiuj/wstaw jest proste, ale zmieniłabyś sobie w końcu treść tego komentarza, bo ile razy można go wszędzie wstawiać....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Stach44 14.09.2017r. 13:48
No to przy okazji nieźle się "obłowili" skoro mogą być wypłacalni w takich kwotach!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jj 15.09.2017r. 16:20
Zmiana oświadczenia to zagranie na poziomie Autosanu.
Osobiste negocjacje GPO z Medwiediewiem - 30% obniżka ceny.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zdzisław 26.09.2017r. 15:47
Mam kilka pytań:
1. Co to jest "współczynnik ciepła spalania gazu"? Słyszałem o współczynniku konwersji oraz o wartości ciepła spalania. Współczynnik konwersji służy do przeliczenia jednostek objętości na jednostki dostarczonej energii z uwzględnieniem ciepła spalania.
2. Jak indywidualny odbiorca gazu może kontrolować wartość ciepła spalania dostarczonego gazu? Przecież nie ma przyrządów pomiarowych dla tej wartości. Licznik mierzy objętościowy przepływ gazu (m3). Zatem przyjmuje ciepło spalania (a dokładnie zastosowany współczynnik konwersji) na wiarę.
Inaczej jest z energią elektryczną, gdzie też płacimy za zużytą energię, ale liczniki mierzą ilość energii elektrycznej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Flow Control 26.09.2017r. 21:32
zapraszamy do lektury taryf:
1. przesyłowej
2. dystrybucyjnej

a następnie zadawanie pytań
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Tycjan 27.09.2017r. 09:05
Jaka ugoda ?!? Ze szkodnikami ?!? Wszystko wskazuje na to, że z wielkich zapowiedzi spadnie... malutki deszczyk. I wszystkie osoby ze szkodliwego zarządu PGNiG wyjdą bez nawet najmniejszej kary. Dlaczego Prezesowi Woźniakowi zabrakło odwagi oraz chęci ukarania winnych ??? Bo... za chwilę odejdzie z PGNiG i pójdzie w politykę ??? Czy może uległ niewątpliwemu urokowi muzycznej GPO ??? Ręce upadają. Zero konsekwencji, zero odpowiedzialności za spółkę, zero sprawiedliwości. O prawie nawet nie wspomnę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE