ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Litwa nie chce energii z Białorusi
14.09.2017r. 08:06

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, litewski rząd rząd zatwierdził przygotowany przez ministerstwo energetyki plan działań dotyczący środków bezpieczeństwa niezbędnych do ochrony państwa przed budowaną w Ostrowcu na Białorusi elektrownią jądrową. Tamtejszy rząd zatwierdził plan działań dotyczący środków bezpieczeństwa niezbędnych do ochrony państwa przed wspomnianą instalacją.

- W żywotnym interesie Litwy jest ochrona przed zagrożeniami dotykającymi bezpieczeństwa narodowego, środowiska oraz społeczeństwa, jakie stwarza elektrownia jądrowa w Ostrowcu. Plan dotyczy przede wszystkim środków bezpieczeństwa podejmowanych na poziomie regionalnym. Jednak to co musimy zrobić na poziomie krajowym, by bronić interesów naszego państwa i obywateli, to również jest jasne - powiedział litewski minister energetyki Žygimantas Vaičiūnas.

Ze względu na położenie budowanej elektrowni w pobliżu litewskiej stolicy potencjalne zagrożenia związane z tą instalacją nie mogą być w żaden sposób uzasadniane. Dlatego, zdaniem resortu, należy zagwarantować, że w przypadku uruchomienia elektrowni w Ostrowcu produkowana w niej energia nie będzie mogła trafiać na litewski rynek.

Ponadto przyjęty plan zakłada również podjęcie wspólnych uzgodnień z pozostałymi państwami w regionie w kwestii uregulowania dostępu do rynku energii z krajów trzecich z początkiem 2019 roku, kiedy białoruska instalacja zacznie działać.

Jak zapewniają Litwini, razem z Łotyszami i Estończykami mają zostać podjęte działania na rzecz ustanowienia od połowy 2018 roku dynamicznych taryf na transgraniczny przesył energii.

Oprócz tego plan zatwierdzony przez rząd w Wilnie przewiduje podjęcie środków związanych ze zmniejszeniem technicznych możliwości przepływów energii z Białorusi. Chodzi m.in. o: reorganizację i zoptymalizowanie litewskiej sieci przesyłowej w północno-wschodniej części kraju, zmniejszenie przepustowości interkonektorów z Białorusią, budowę nowej linii między Wilnem a elektrownią w Elektrėnai, a także połączenia Wilno - Naujoji i Vilnia - Neris. Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, trwa część prac przygotowawczych dla tych projektów, a wkrótce mają one ulec przyśpieszeniu.
Podkreślono również, że ważne jest, aby wdrożenie wspomnianych środków bezpieczeństwa nastąpiło przed synchronizacją litewskich sieci elektroenergetycznych z sieciami Europy kontynentalnej. Ponadto Wilno aktywnie dąży do tego, aby na początku 2018 roku doszło do zawarcia regionalnego porozumienia na rzecz synchronizacji dzięki połączeniu z Polską, ponieważ jest to najszybszy i najbardziej efektywny sposób.

Litwini wielokrotnie podawali w wątpliwość zapewnienia Mińska o zachowaniu odpowiednich norm bezpieczeństwa przy budowie ostrowieckiej elektrowni. Wilno jest również inicjatorem pomysłu wprowadzenia zakazu zakupu energii z niej pochodzącej przez państwa bałtyckie oraz państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Pod koniec kwietnia litewskiparlament przyjął ustawę o podjęciu niezbędnych działań na rzecz obrony przed zagrożeniami związanymi z elektrowniami jądrowymi w państwach trzecich. Zgodnie z jej założeniami na rynek litewski nie może trafiać energia z instalacji, która zostanie uznana za niebezpieczną. Wyjątkiem ma być sytuacja, w której energia ta byłaby niezbędna do zapewnienia funkcjonowania systemu energetycznego kraju.

Białoruska Elektrownia Jądrowa powstaje w miejscowości Ostrowiec w obwodzie grodzieńskim w odległości 50 km od litewskiej stolicy. Jest budowana w oparciu o rosyjską technologię WWER-1200. Ma się składać z dwóch reaktorów o mocy 1200 MW każdy. Uruchomienie pierwszego bloku ma nastąpić w 2019 roku. Budowę realizują i finansują spółki córki rosyjskiego Rosatomu - przypomina BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Energetyk 14.09.2017r. 18:36
Polityczne oszołomy, odwracają fakty energia będzie tania i powinni brać ja również Litwa aby zasilić gospodarkę... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE