ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska inwestycja w energetykę wiatrową na Białorusi
14.09.2017r. 09:22

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, warszawska firma Emstar SA zainwestowała na białoruskim rynku odnawialnych źródeł energii. Efekt to budowa największej turbiny wiatrowej na Białorusi.

Firma Emstar SA z Warszawy uruchomiła na Białorusi, w pobliżu Nowogródka, elektrownię wiatrową o mocy 3,3 MW (model Vestas V112-3.3). Jak poinformował portal Gramwzielone.pl Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Mińsku, to jak dotąd największa turbina wiatrowa, która powstała na Białorusi, a koszt inwestycji wyniósł 4,2 mln USD.

Wykonawcą była firma OOO Enveter, która ma już na koncie budowę kilku innych turbin wiatrowych na rynku białoruskim i która będzie również serwisować elektrownię wiatrową firmy Emstar w okresie 10 lat.

Viktor Tutin z firmy OOO Enveter informuje, że energia z tej elektrowni wiatrowej będzie sprzedawana do sieci po stawce wynoszącej około 0,084 USD/kWh, czyli za około 0,3 PLN/kWh. Ta kwota może jednak z czasem ulec zmianie w zależności od decyzji białoruskich władz.

Jak zwraca uwagę w komentarzu dla Gramwzielone.pl wydział handlowy polskiej ambasady w Mińsku, w przypadku inwestycji w odnawialne źródła energii na Białorusi największym problemem jest uzyskanie gwarancji odkupienia energii przez państwo, a dodatkowo atrakcyjność inwestycji w sektorze OZE na Białorusi pogarszają redukowane ostatnio taryfy za energię z OZE.
- Wielką niewiadomą jest również los analogicznych urządzeń po uruchomieniu białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu. Aktualnie jej uruchomienie planowane jest na 2019 r. - informuje WPHiI Ambasady RP w Mińsku.

Jak wyliczała Międzynarodowa Agencja Energetyki (International Energy Agency, IEA) w wydanym w ubiegłym roku raporcie "Clean Energy Technology Assessment Methodology Pilot Study - Belarus", odnawialne źródła energii odpowiadały jedynie za 1,1 proc. produkcji energii na Białorusi, którą zdominowały elektrownie gazowe. W przypadku energetyki cieplnej istotną rolę odgrywa biomasa, odpowiadająca za około 8 proc. produkcji ciepła.

IEA wskazuje w swoim raporcie nt. Białorusi, że celem białoruskich władz jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z OZE z 0,3 GWh w roku 2014 jedynie do około 2,6 GWh w roku 2035.

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) szacuje potencjał odnawialnych źródeł energii na Białorusi na koniec 2016 r. na około 75 MW w hydroenergetyce, ok. 73 MW w energetyce biomasowej, 68,5 MW w energetyce wiatrowej, 50 MW w fotowoltaice oraz ok. 27 MW w biogazie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE