ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Piotrowski: po inwestycjach El. Rybnik może zyskać możliwość dostarczania ciepła
14.09.2017r. 11:05

Elektrownia Rybnik, która po sfinalizowaniu transakcji nabycia polskich aktywów EDF stanie się częścią grupy PGE, po przeprowadzeniu stosownych inwestycji może zyskać możliwość dostarczania ciepła na lokalny rynek - ocenia wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

Wiceminister odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytanie posłów Kukiz'15 Krzysztofa Sitarskiego i Sylwestra Chruszcza, dotyczące możliwości rozwoju sieci ciepłowniczej i szans na ograniczenie smogu w Rybniku w związku z nabyciem miejscowej elektrowni przez skarb państwa - chodzi o trwającą transakcję kupna aktywów EDF przez PGE. Posłowie pytali też o współpracę koncernów energetycznych z samorządami w kompleksowym zabezpieczeniu potrzeb cieplnych Rybnika.

Wiceminister Piotrowski przypomniał, że transakcja nabycia aktywów EDF - w tym Elektrowni Rybnik - przez Polską Grupę Energetyczną nie została jeszcze sfinalizowana - na sprzedaż zgodził się już resort energii, ale wciąż nie ma decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Z tego co wiemy, w tej chwili są pewne problemy, polegające na tym, że zakup ten spowoduje zbyt wielki poziom koncentracji w PGE i rozważane są jakieś działania kompensujące - to wymaga rozmów i znalezienia rozwiązań. Natomiast nie stanowi to większego zagrożenia dla powrotu do zarządzania przez podmioty polskie elektrownią w Rybniku" - powiedział wiceminister.

Przypomniał, że Elektrownia Rybnik to tzw. elektrownia systemowa, z zainstalowaną mocą elektryczną 1775 megawatów. "To jest moc, która jest niezbędna w systemie energetycznym; i zarazem to jest doświadczenie, że tego typu jednostki wytwórcze w Polsce nie mogą być poddawane prywatyzacji nieprzemyślanej (...). Utrata tego typu mocy w Polsce oznaczałaby poważne perturbacje i braki energii" - ocenił Piotrowski.
Przypomniał, że elektrownie produkujące energię elektryczną z węgla są pod bardzo silną presją, jeśli chodzi o wielkość emisji CO2. Jedną z metod ograniczania emisji jest kogeneracja, czyli łączna produkcja prądu i ciepła. Dziś rybnicka elektrownia wykorzystuje jedynie 10 megawatów mocy termicznej na potrzeby własne i pobliskiego osiedla pracowniczego. Ma jednak potencjał, aby dostarczać ciepło także do miejskiej sieci.

"Prowadziliśmy rozeznanie, czy możliwe jest w jakimś krótkim horyzoncie czasowym dostarczanie energii z Elektrowni Rybnik do sieci ciepłowniczej - to jest możliwe, ale wymaga inwestycji - potrzeba ok. 80 megawatów termicznych" - poinformował wiceminister, wskazując, że gdyby stosowna inwestycja rozpoczęła się niebawem, w perspektywie lat 2021-22 Elektrownia Rybnik mogłaby już być dostawcą ciepła.

"Mamy nieoficjalne informacje, że PEC Jastrzębie-Zdrój prowadzi rozmowy z EDF w sprawie możliwości dostarczenia ciepła - jest tam kwestia wybudowania rury magistralnej o długości ok. 4 km; to inwestycja, która wymaga pewnych środków" - mówił Piotrowski.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Jastrzębie, należące obecnie do spółki PGNiG Termika, jest operatorem rybnickiej sieci ciepłowniczej. Spółka rozmawia m.in. ze spółdzielniami mieszkaniowymi i innymi podmiotami zainteresowanymi rozwojem sieci. Problemem w tym zakresie - jak ocenił wiceminister - mogą być koszty podłączeń sieci do indywidualnych domów; łatwiej i taniej da się to zrobić w blokach mieszkalnych. Wymaga to współpracy z samorządem. Piotrowski przypomniał, że dostępne są środki - m.in. unijne - na rozwój kogeneracji oraz systemów zaopatrzenia w ciepło sieciowe.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Eureka 15.09.2017r. 08:41
Takie to proste, eleganckie i opłacalne. Głupi EdF nie wpadł na to wcześniej? Gdzie jest haczyk?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 15.09.2017r. 10:56
Nie jest problemem wyprowadzenie ciepła z turbiny, tylko "legalne/przymusowe" podłączenie kopciuchów... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Akerue 15.09.2017r. 11:26
Haczyk jest tu, że w przypadku zasilenia miasta przez El Rybnik, trzeba byłoby zamknąć EC przy KWK Chwałowice a na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE