ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

NFOŚiGW: prawie 26 mln zł unijnej dotacji na przebudowę sieci ciepłowniczej w Białymstoku.
14.09.2017r. 16:10 14.09.2017r. 11:32

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże prawie 26 mln zł unijnej dotacji na przebudowę sieci ciepłowniczej w Białymstoku. Projekt pochłonie w sumie ponad 62 mln zł i ma być realizowany przez trzy lata. Efektem będzie duży spadek emisji gazów cieplarnianych i znaczna oszczędność energii.

Dotacja trafi do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białymstoku, które w ramach projektu przebuduje wybrane odcinki sieci miejskiej o łącznej długości ok. 23,40 km. Ponadto będzie wymieniana armatura w komorach ciepłowniczych, wentylacja grawitacyjna i odwodnienie komór cieplnych. W wyniku realizacji tego przedsięwzięcia roczny spadek emisji gazów cieplarnianych szacuje się na 4 270,57 Mg CO2/rok, a zużycie energii pierwotnej zmniejszy się o 17 065,53 GJ/rok.

Inwestycje będą realizowane do 2020 r. W niektórych miejscach prace już są prowadzone. Konrad Zieleniecki z MPEC w Białymstoku poinformował w czwartek PAP, że cały projekt to 27 zadań. Modernizowane będą małe, ale - jak to określił - "newralgiczne" odcinki sieci, ale też kompleksowo sieci na takich osiedlach jak np. Białostoczek czy Sienkiewicza.

Umowę o dofinansowanie przebudowy sieci ciepłowniczej w Białymstoku podpisano 13 września 2017 r. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który reprezentował Artur Michalski, Wiceprezes Zarządu. Ze strony beneficjenta obecni byli: Wiktor Dulewicz - Prezes Zarządu, Andrzej Wysocki - Wiceprezes Zarządu ds. Technicznych oraz Monika Walicka ­- Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych. W uroczystości wziął udział również poseł z Podlasia Kazimierz Gwiazdowski, a także Dyrektor Departamentu Energii i Innowacji NFOŚiGW Urszula Zając.

Dofinansowanie w wysokości 25,8 mln zł Białystok otrzyma z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 1.5 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu, oś priorytetowa I Zmniejszenie emisyjności gospodarki. Całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowano na prawie 62,1 mln zł.
Jest to pierwszy z listy projektów ocenionych pozytywnie i wybranych do dofinansowania w procedurze pozakonkursowej.

Inwestycję wybrano do dofinansowania w trybie pozakonkursowym, bo spełniła wymogi planu gospodarki niskoemisyjnej oraz strategii tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla Białegostoku - wyjaśnił PAP NFOŚiGW.

ZIT dla Białegostoku i ościennych gmin, z którymi miasto tworzy Białostocki Obszar Funkcjonalny, ma swoje "wydzielone" pieniądze w UE w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Jak wyjaśnił NFOŚiGW, ZIT-y w regionach są wspierane właśnie z programów regionalnych, ale także z programu Infrastruktura i Środowisko.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE