ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Na kolejnych autobusach w Warszawie pojawi się fotowoltaika
14.09.2017r. 14:11

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w Warszawie jeszcze w tym roku ma pojawić się 80 nowych autobusów Mercedesa. Na ich dachach zostaną zamontowane ogniwa fotowoltaiczne. Miejskie Zakłady Autobusowe mają już za sobą pierwsze doświadczenia w produkcji energii słonecznej - zarówno z systemów umieszczonych na autobusach jak i systemu stacjonarnego znajdującego się w jednej z zajezdni stołecznego przewoźnika.

Miejskie Zakłady Autobusowe wyleasingują 80 nowych autobusów Mercedes-Benz Conect, które do stolicy przyjadą z fabryki w Stambule.

Leasing 35 autobusów Conecto klasy Maxi będzie kosztować ponad 50 mln zł brutto, a koszt pozostałych 45 autobusów przegubowych ma sięgnąć 88,5 mln zł.

Oferta Mercedesa w postępowaniu przetargowym była droższa od oferty firmy MAN, jednak niemiecki producent pokonał konkurencję oferując wyposażenie autobusów w panele fotowoltaiczne oraz system odzyskiwania energii w czasie hamowania.

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl Adam Stawiarski, rzecznik MZA, moc ogniw fotowoltaicznych dla leasingowanych Mercedesów w wersji 12-metrowej wyniesie po 1,05 kWp, a moc systemów fotowoltaicznych dla autobusów przegubowych sięgnie 1,5 kWp.

Jak informuje Adam Stawiarski, już teraz instalacje fotowoltaiczne pracują na niemal 300 autobusach MZA, a dodatkowo stołeczny przewoźnik produkuję energię słoneczną ze stacjonarnej instalacji fotowoltaicznej w zajezdni na ul. Woronicza, produkującą w skali roku około 61 MWh energii elektrycznej.
Na dachu hali MZA zamontowanych jest 280 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 75 kWp. Produkowaną energią przewoźnik pokrywa bieżące potrzeby zajezdni. Generacja z PV zaspokaja około 20 proc. zużycia energii.

Energia produkowana z fotowoltaiki umieszczonej na dachach autobusów będzie wykorzystywana do zasilania znajdujących się w nich urządzeń elektrycznych takich jak kasowniki, biletomaty, klimatyzacja, elektroniczna informacja czy monitoring. - Ogniwa fotowoltaiczne pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i na oszczędność paliwa - komentuje rzecznik MZA.

Ostatnio warszawski przewoźnik rozstrzygnął również kolejny przetarg na zakup autobusów elektrycznych. 10 takich pojazdów w wersji Urbino 12 dostarczy polski producent Solaris. MZA eksploatuje już 10 elektrycznych Solarisów, a dodatkowo jego elektryczną flotę w najbliższym czasie ma uzupełnić 10 elektrycznych autobusów od Ursusa.

Miejskie Zakłady Autobusowe chcą kupić do 2020 r. dodatkowo 130 przegubowych autobusów elektrycznych i do tego czasu mają eksploatować w sumie 160 takich pojazdów.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Oświetlony w południe 14.09.2017r. 15:18
1 kWp wyprodukuje w roku 1000 kWh energii elektrycznej (1 MWh) o wartości 300 PLN. Dla układu jazdy elektrycznym... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Stach44 15.09.2017r. 14:55
Wspieramy niemieckich robotników!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE