ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PO krytycznie o działaniach rządu w obszarze energetyki: rządzi chaos i przypadkowość
19.09.2017r. 13:55

Chaos i przypadkowość, brak współpracy z UE, a finalnie wzrost cen energii elektrycznej - to, według polityków PO, cechuje działania rządu w obszarze energetyki. Polska w ogóle nie ma dziś polityki energetycznej - ocenił b. wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik (PO).

Gawlik przekonywał na wtorkowej konferencji prasowej, że od polityki energetycznej zależą dobrobyt i bezpieczeństwo Polski. "A dzisiaj Polska tej polityki energetycznej nie ma" - dodał.

Jego zdaniem działania rządu Beaty Szydło w tych kwestiach cechują chaos i przypadkowość. "Do Krynicy polska energetyka była oparta na węglu, a OZE (odnawialne źródła energii) i energetyka jądrowa gdzieś tam spychane do kąta. Po Krynicy w zasadzie mówimy, że odchodzimy od węgla, reaktywujemy OZE i energetykę jądrową. Do Krynicy mówimy o tym, że (Elektrownia) Dolna Odra będzie oparta na węglu, po Krynicy mówimy o gazie" - ironizował Gawlik, nawiązując do deklaracji ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, które padły podczas niedawnego XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Tchórzewski zwracał tam m.in. uwagę na potrzebę budowy trzyblokowej elektrowni jądrowej o mocy około 4,5 tys. megawatów. Poparł także decyzję Komitetu Inwestycyjnego spółki PGE, który wskazał gaz jako najkorzystniejsze paliwo dla planowanego nowego bloku o mocy rzędu 500 MW w Elektrowni Dolna Odra. (Wcześniej komitet skłaniał się do wariantu węglowego).

Gawlik zastanawiał się przy tym nad przyszłością elektrociepłowni w Puławach. "Do pewnego czasu ta elektrociepłownia miała być oparta na gazie, zresztą dodajmy - finansowana w dużej części, prawie w wysokości 1 mld zł, ze środków pochodzących z Planu Junckera (chodzi o Plan inwestycyjny dla Europy ma do 2018 r., którego celem jest pobudzenie inwestycji, podniesienie konkurencyjności i długofalowy wzrost gospodarczy w UE). Potem miała być oparta na węglu; dzisiaj tak naprawdę nie wiemy w jaki sposób ta elektrociepłownia będzie budowana" - podkreślał poseł PO.
B. wiceminister skarbu krytykował też rząd za brak współpracy z Unią Europejską w obszarze energetyki. Jego zdaniem działania obecnego rządu mogą doprowadzić do tego, że w kwestiach polityki energetycznej nasz kraj będzie "zdany na decyzje innych", nie uczestnicząc w formułowaniu polityk europejskich.

Ogłoszony jesienią zeszłego roku przez Komisję Europejską "Pakiet zimowy" to zestaw regulacji zorientowanych na utrzymanie konkurencyjności UE w erze transformacji rynków energetycznych w kierunku czystej energii. To 1000 stron propozycji legislacyjnych, które opisują plany redukcji subsydiów dla węgla oraz zwiększania celu efektywności energetycznej do poziomu 30 proc. i zmniejszenia emisji CO2 o 40 proc. przed 2030 r.

Gawlik zwracał ponadto uwagę na wzrost cen gazu, węgla i energii elektrycznej. "Drożeją surowce dla dużych przedsiębiorstw, czego konsekwencją jest malejąca konkurencja polskich przedsiębiorstw" - przekonywał poseł PO.

Krzysztof Gadowski (PO) wskazywał z kolei, że chaos w obszarze energetyki przekłada się na kondycję polskiego górnictwa. "Brak mixu energetycznego sprawia, że właściwie nie wiemy w jakim kierunku mamy iść (...) Obserwujemy spadek produkcji węgla - firmy, które do tej pory były eksporterami węgla stają się jego importerem" - mówił poseł Platformy. Według niego w ciągu ostatniego półrocza do naszego kraju trafiło ponad milion ton węgla z zagranicy, w tym o pół miliona ton więcej z Rosji.

Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

KOMENTARZE ( 9 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk 19.09.2017r. 14:05
A przypomnieć PO chęć zamykania niektórych elektrowni i kopalni, które teraz się dobrze mają? Chęć wysłania tysięcy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 20-09-2017r. 09:20 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: kWh 19.09.2017r. 14:44
Gdyby był A.Grad to już dawno by była rozpoczęta budowa E.J.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 19-09-2017r. 16:10 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Ja 19.09.2017r. 20:58
A co na to Kowalczyk - ten z PO co jest teraz w Zarządzie PGE? Jak ocenia wymienioną politykę?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 20-09-2017r. 07:12 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Stach44 20.09.2017r. 09:45
Nazywa się to hipokryzja, ale jak się nie ma pomysłu na politykę, to się jedynie krytykuje.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE