ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Zdalna łączność skutecznym narzędziem inspektora UDT
29.09.2017r. 05:43

Janusz Samuła, Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju w Urzędzie Dozoru Technicznego
Inspektor, badając urządzenie techniczne, podejmuje decyzję dotyczącą pozwolenia na dalszą eksploatację urządzenia na podstawie swojej najlepszej wiedzy i doświadczenia. Urząd Dozoru Technicznego przykłada dużą wagę do kształcenia inżynierów, więc taka samodzielna ocena stanu technicznego przez inspektora nie stanowi problemu. Są jednak sytuacje, dotyczące trudnych zagadnień inżynierskich czy badań powypadkowych, w których kontakt z ekspertem w UDT byłby bardzo pożądany.

Urząd Dozoru Technicznego poszukuje skutecznych rozwiązań, które umożliwiłyby inspektorowi możliwość kontaktu audiowizualnego z ekspertem w biurze oraz dawały szanse na przesłanie podczas badania uzupełniającej dokumentacji technicznej. Dostępne innowacyjne technologie są już dziś na tyle zaawansowane, by stworzyć taką możliwość zdalnej transmisji.

W UDT odbyła się demonstracja możliwości systemu łączności opartego o sieci Wi-Fi czy połączenie w standardach 3G/4G/LTE, którego zastosowanie rozwiązuje przytoczone problemy inspektora. Stroną prezentującą była firma Librestream, kanadyjskie przedsiębiorstwo dostarczające rozwiązania w postaci mobilnej platformy takim gigantom jak np. Rolls-Royce i Pratt & Whitney, firmom produkującym silniki samolotowe dla światowych koncernów. Wobec tworzonych obecnie w UDT Centrów Kompetencyjnych, temat mobilnej platformy komunikacyjnej łączącej inspektorów z ekspertami wydaje się bardziej aktualny niż kiedykolwiek wcześniej, stąd Departament Innowacji i Rozwoju jest zainteresowany możliwościami takiej mobilnej platformy. Firma Librestream zademonstrowała możliwość łączności audio-video inspektora z ekspertem z użyciem dostępnych urządzeń przenośnych - smartfona, tabletu. Poza klasyczną transmisją audiowizualną system ma dodatkowe możliwości przesyłania dokumentów w obie strony, zaznaczania przez inspektora na ekranie smartfona fragmentów urządzenia na rysunku technicznym, wykonywania zdjęć i realizacji filmików (które może obejrzeć ekspert w biurze). Dodatkową konsekwencją takich funkcjonalności systemu jest możliwość obejrzenia przez inspektora zdjęć czy filmów z poprzedniej inspekcji w celu np. porównania czy stopień degradacji powierzchni urządzenia uległ zwiększeniu.

Platforma komunikacyjna jest całkowicie kompatybilna ze wszystkimi systemami operacyjnymi (np. android, Windows, ios) tzn. można z niej korzystać na niemalże każdym sprzęcie multimedialnym (tablety, smartfony, komputery). System mobilnej platformy proponowany przez Librestream składa się z dwóch podstawowych elementów: z tzw. HUBa oraz profesjonalnej aplikacji. HUB jest niewielkim modułem, umożliwiającym połączenie z urządzeniami takimi jak wideoendoskop czy głowice pomiarowe drogą bezprzewodową lub za pomocą przewodów do transmisji danych (m.in. USB, HDMI i inne standardy). Aplikacja natomiast ma nie tylko intuicyjny interfejs, ale również szereg rozwiązań ułatwiających współpracę inspektora z ekspertem. Rozwiązanie zapewnia dopasowaną metodę transmisji do szybkości kanału przesyłowego. Przy ograniczonej prędkości przesyłu, zachowany jest podgląd obrazu na żywo w niskiej rozdzielczości, natomiast do oceny eksperckiej użyć można zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Natomiast w przypadku braku połączenia (np. ekranowanie sygnału w zbiorniku), istnieje możliwość nagrania materiału, a następnie wspólnego odtworzenia i przedyskutowania wyników zaraz po odzyskaniu łączności. Cechą szczególnie wartościową systemu jest możliwość nawiązania wieloosobowej dyskusji z podglądem na badany obiekt, niezależnie od lokalizacji każdego z uczestników.

Aby uzasadnić, że możliwości funkcjonalne systemu nie są jedynie chwytem marketingowym, została zorganizowana próbna transmisja sygnału wizualnego z wideoendoskopu do komputera. Dzięki uprzejmości kolegów z Oddziału UDT w Warszawie udało się zrealizować pokaz z wykorzystaniem wideoendoskopu, jakim posługują się na co dzień inspektorzy.

Ciekawym rozwiązaniem przedstawionym przez naszych gości była kamera dedykowana do inspekcji, oczywiście pracująca w systemie mobilnej platformy komunikacyjnej. Kamera, oprócz możliwości transmisyjnych, takich jakie ma tradycyjny smartfon, jest wyposażona w dość silne źródło światła i posiada dodatkowe soczewki umożliwiające wykonywanie zdjęć z bliska w trybie makro z dobrą rozdzielczością.

Rozwiana też została wątpliwość dotycząca stosowania systemu w atmosferach zagrożenia wybuchem. Jest już dostępny smartfon, który spełnia wymagania dyrektywy ATEX.


Demonstracja możliwości mobilnej platformy komunikacyjnejPokaz obrazu z wideoendoskopu na smartfonie i w komputerze

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE