ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Kryterium SWM w systemie aukcyjnym. Kiedy może grozić zwrot pomocy?
02.10.2017r. 09:20

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w jednym z koszyków w aukcjach, które na mocy ustawy o OZE organizuje Urząd Regulacji Energetyki, wpisano sprawiające problemy interpretacyjne kryterium minimalnego stopnia wykorzystania mocy zainstalowanej elektrycznej.

Jak sygnalizuje URE, kryterium stopnia wykorzystania mocy, określone na poziomie minimum 3504 MWh/MW/rok, sprawia problemy w interpretacji w przypadku niepełnego roku kalendarzowego objętego ofertą na sprzedaż energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, w tym wzbudza wątpliwości związane z obowiązkiem zwrotu pomocy publicznej uzyskanej w ramach aukcyjnego systemu wsparcia, w przypadku nieosiągnięcia tego parametru.

Urząd tłumaczy w informacji nr 64/2017, że zgodnie z art. 2 pkt 34 Regulaminu aukcji, SWM, wyrażony w MWh/MW/rok, podlega weryfikacji, przeprowadzanej w oparciu o dane zawarte w ofercie wytwórcy, odrębnie dla każdego roku kalendarzowego i stanowi iloraz ilości energii elektrycznej oferowanej do sprzedaży w danym roku kalendarzowym oraz mocy zainstalowanej elektrycznej instalacji odnawialnego źródła energii objętej ofertą.

- W przypadku, w którym rok wskazany w ofercie wytwórcy nie stanowi pełnego roku kalendarzowego, co może mieć miejsce wyłącznie w odniesieniu do pierwszego i ostatniego roku objętych wsparciem w systemie aukcyjnym, SWM winien zostać obliczony w sposób proporcjonalny do całego roku, tj. poprzez uwzględnienie wyłącznie tych dni, w których przedsiębiorca planuje wytwarzać energię elektryczną w ramach aukcyjnego systemu wsparcia. Algorytm ten został odpowiednio zakodowany w Internetowej Platformie Aukcyjnej (IPA) i w sytuacji zadeklarowania przez przedsiębiorcę - w pierwszym lub ostatnim roku objętym ofertą - wytwarzania energii elektrycznej przez okres niepełnego roku kalendarzowego, system dokona automatycznego przeliczenia SWM w oparciu o wprowadzone dane tj. moc zainstalowaną elektryczną oraz ilość energii objętej ofertą - informuje URE.

Regulator zaznacza, że wytwórca, którego oferta wygrała aukcję, a który nie uzyskał określonego SWM, w okresie, w którym przysługiwało mu wsparcie jest obowiązany do zwrotu operatorowi rozliczeń energii odnawialnej pomocy publicznej uzyskanej w drodze aukcji, w odniesieniu do energii elektrycznej wytworzonej w danej instalacji odnawialnego źródła energii.

- Parametr SWM identyfikowany jest jako wskaźnik charakteryzujący pracę danej instalacji odnawialnego źródła energii w ujęciu rocznym i w takim też wymiarze podlega weryfikacji, obowiązek zwrotu pomocy publicznej, o którym mowa w powołanym art. 83 ust. 3a ustawy, winien obejmować wsparcie w wysokości ustalonej dla roku kalendarzowego, w którym wskaźnik ten nie został osiągnięty - zaznacza URE.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE