ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pomorskie. problemy w zaopatrzeniu w węgiel; ceny poszły w górę
03.10.2017r. 15:08

W wielu składach węgla na Pomorzu, zwłaszcza w Gdańsku, brakuje towaru. Choć ceny tego surowca podskoczyły, właściciele składów czekają na dostawy zamówionego węgla nawet po kilka tygodni.

"Na dostawę węgla czekamy ostatnio nawet miesiąc: tyle średnio czasu upływa od momentu złożenia zamówienia do momentu realizacji. Przy czym nie mamy pewności, kiedy dokładnie dostawa będzie zrealizowana. Już teraz zamawiam więc węgiel na kolejne miesiące" - powiedział PAP Cezary Wasilewski ze Składu Opału przy ul. Łódzkiej w Gdańsku, który handluje tylko surowcem pochodzącym z polskich kopalń.

Dodał, że z rozmów z klientami wie, że takie same problemy z dostawami mają wszyscy sprzedawcy węgla w regionie. Wyjaśnił, że w porównaniu z ubiegłym rokiem sytuacja zmieniła się radykalnie. "W zeszłym roku były bardzo duże ilości węgla, obniżano ceny, aby go sprzedać" - zaznaczył.

"Mój skład jest w tym momencie pusty: wszystko mam sprzedane. Od ubiegłego tygodnia czekam cierpliwie w kolejce na dostawę. Nie wiem, kiedy ona przyjdzie" - wyjaśnił Wasilewski. Dodał, że w tej chwili przyjmuje zamówienia od klientów zastrzegając, że surowiec będzie do odebrania za około dwa tygodnie.

Kłopoty z zaopatrzeniem w węgiel potwierdzają też właściciele innych składów na terenie województwa. "Na dostawy węgla trzeba czekać teraz ponad miesiąc" - powiedziała PAP pracownica składu działającego w Pruszczu Gdańskim. Wyjaśniła, że długi czas oczekiwania dotyczy zarówno dostaw węgla polskiego, jak i rosyjskiego, którym także handluje jej firma.
Poinformowała, że skład, w którym jest zatrudniona, aktualnie oferuje każdy rozdaj węgla. "Jesteśmy długo na rynku, mamy doświadczenie, wiedzieliśmy, że musimy zaopatrzyć się dużo wcześniej. Poza tym nie polegamy na jednym dostawcy, ale sprowadzamy węgiel z różnych źródeł" - poinformowała dodając, że te dwa czynniki mogą być powodem, dla którego ten konkretny skład dysponuje na bieżąco towarem mimo kłopotów z dostawami.

Zaznaczyła, że sytuacja na rynku spowodowała, iż ceny, jakich żądają za węgiel kopalnie, a co za tym idzie także składy, poszły w górę. W jej opinii najbardziej podrożał miał. "W tej chwili mamy miał w cenie 600 złotych za tonę" - wyjaśniła.

Tyle samo - 600 zł trzeba zapłacić za tonę miału w gdańskim składzie, który prowadzi Wasilewski. "Teraz jest to niebotyczna kwota, a za chwilę pewnie będzie to 650 zł za tonę" - powiedział PAP Wasilewski zaznaczając, że w ubiegłym roku za tonę miału jego klienci płacili 460 zł.

Wasilewski poinformował, że w górę poszły także ceny wszystkich innych rodzajów węgla. Przykładowo w tej chwili w jego składzie węgiel typu kostka (o granulacji 100-200 mm) kosztuje 790 zł za tonę, a w tym samym okresie ubiegłego roku za tyle samo surowca trzeba było zapłacić około 700-720 zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Andrzej 14.10.2017r. 21:24
W przypadku Polski przyczyn podwyżek cen węgla można dopatrywać się w ograniczeniu inwestycji przez spółki węglowe,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE