ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Jak rozbroić gazowy pistolet?
09.10.2017r. 06:48

To, że Rosja dostawy produkowanego przez siebie gazu ziemnego wykorzystuje do działań politycznych jest prawdą powszechnie znaną, która w naszych uszach brzmi już wręcz banalnie. Z czasem przyzwyczailiśmy się do medialnych doniesień na ten temat i przestały one robić na nas wrażenie. To błąd, bo politycznie motywowane przerwy w dostawach gazu lub zaniżanie jego jakości, potencjalnie mogą być jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i celnie uderzyć w gospodarcze fundamenty kraju. Pytanie czy w Polsce realnie myśli się o rozbrojeniu tego "gazowego pistoletu"?

Okazuje się, że na szczęście nie tylko się myśli, ale nawet dość skutecznie działa w tym kierunku. W tej sprawie - jak w rzadko której - zgadzają się zarówno partia rządząca, która realizuje projekty mające uniezależnić nas od dostaw gazu z Rosji, jak i opozycja, która powinna te działania wpierać albowiem taka jest racja stanu Polski. . Tak jak w przypadku sztandarowego projektu ostatnich rządów, czyli budowy gazoportu w Świnoujściu, którego inicjatorem był śp. Prezydent RP Lech Kaczyński. Realizacja projektu trwała prawie dekadę. W tym czasie pomimo istotnych trudności, przejściowego okresu blokowania przygotowań żaden z decydentów nie zdecydował się na jego przerwanie. Ostatecznie otwarto go w 2016 roku. W ramach troski o bezpieczeństwo energetyczne Polski prowadzone były także działania zmierzające do wypracowania wspólnej polityki energetycznej Unii Europejskiej oraz sprzeciwu wobec projektów Nordstream realizowanym przez Rosjan i Niemców po dnie Bałtyku.

Jednak dopiero wybory 2015 roku i objęcie władzy przez PiS, powołanie rządu Beaty Szydło oraz utworzenie Ministerstwa Energii z Krzysztofem Tchórzewskim na czele przyspieszyło działania w tej sprawie.

- Dobra współpraca, pomiędzy ministrami Piotrem Naimskim i Krzysztofem Tchórzewskim oraz kierowanym przez prezesa Piotra Woźniaka PGNiG SA, zaowocowała realnymi rozwiązaniami zmierzającymi do gazowego uniezależnienia Polski. - Mówi Remigiusz Nowakowski, ekspert w zakresie strategii w energetyce, współtwórca idei Kongresu Energetycznego we Wrocławiu. - Panowie mają w tym zakresie konkretne sukcesy na swoim koncie: do historii przeszedł fakt, że to właśnie do polskiego gazoportu dotarła jedna z pierwszych, morskich dostaw gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych do Europy. Potencjał współpracy z USA w zakresie dostaw gazu LNG jest znacznie większy, ponieważ polski gazoport może stać się oknem, przez które skroplony gaz będzie szeroko wpływać do krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Takie działania bardzo dobrze wpisują się w ideę współpracy w zakresie zwiększenia poziomu bezpieczeństwa energetycznego państw w rejonie Trójmorza - dodaje Nowakowski.

To niejedyny poważny sposób na uniezależnienie się od gazu z Rosji. PGNiG posiada i eksploatuje swoje pola gazowe na szelfie norweskim, i wraz z operatorem systemu przesyłowego Gaz- System uczestniczy w projekcie budowy Baltic Pipe, czyli rurociągu łączącego Polskę z systemami przesyłowymi państw skandynawskich.

- To jednak bardzo trudne, politycznie skomplikowane i kosztowne przedsięwzięcie - mówi dr Piotr Paszko, wiceprezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych, który jest współorganizatorem wrocławskiego III Kongresu Energetycznego. - Co nie zmienia faktu, że potrzebne i w dłuższej perspektywie czasu na pewno opłacalne. Mam przekonanie, że także ta inwestycja dojdzie ostatecznie do skutku pozwlając osiągnąć trwałą dywersyfikację kierunków dostaw gazu, a przez to tworząc warunki do rozwoju rzeczywiście konkurencyjnego rynku gazu w Polsce. Na pewno widać tu dużą determinację i polskiego rządu, i PGNiG, które będzie inwestorem wiodącym tej budowy.

PGNiG już teraz może twierdzić, że fundament pod bezpieczeństwo energetyczne Polski został położony, choć nie da się też ukryć, że przed nami wciąż długa droga, by móc z pełnym przekonaniem powiedzieć, że rzeczywiście jesteśmy w tej sferze bezpieczni. Dostawy z Kataru i sporadyczne transporty gazu ze Stanów Zjednoczonych, to wciąż za mało, ale własny rozwijający działalność operacyjną gazoport, realne plany północnego połączenia z systemem przesyłowym państw skandynawskich rosnąca świadomośc krajów europejskich, w kwestii uniezależnienia od "gazowego pistoletu" Rosji oraz wysiłki w celu zapewnienia solidarności w gronie państw dostrzegających problem dominującej pozycji jednego dostawcy, to z pewnością dobry początek.

Podobne ambicje co Polska ma również Ukraina, która pomimo znacznie poważniejszych problemów również stara się wybić na niepodległość energetyczną. Współpraca obu krajów wydaje się być naturalną konsekwencją wspólnoty interesów.

- W ramach III Kongresu Energetycznego we Wrocławiu odbędzie się Polsko-Ukraińskie Forum Gazowe, w którym udział wezmą prezes zarządu PGNiG S.A. Piotr Woźniak oraz prezes zarządu NAK Naftohazu Ukrainy Andriy Kobolyev - informuje dr Piotr Paszko. - To może być niezwykle znaczące wydarzenie i jednocześnie prawdziwe osiągnięcie naszej konferencji, a wnioski z prowadzonej ramach tego forum dyskusji, mogą wyznaczyć priorytety w polityce naszego kraju dotyczącej gazowej współpracy z Ukrainą.

- Energetyczne bezpieczeństwo Polski, przyszłość polskiego węgla i zmiany, jakie muszą dokonać się w branży energetycznej to tylko niektóre z najważniejszych tematów, jakim poświęcone będą panele dyskusyjne naszego Kongresu - mówi Remigiusz Nowakowski. - Jestem pewien, że uczestnicy spotkania wyjadą z Wrocławia z poczuciem, że warto było wziąć udział w tym Kongresie, a wyniesiona stąd wiedza pomoże im w podejmowaniu właściwych decyzji strategicznych.

III Kongres Energetyczny odbędzie się 18-19 października 2017 roku we Wrocławiu, w Hotelu Mercure Centrum, Plac Dominikański 1. Organizatorem wydarzenia jest Instytut DISE.

Więcej informacji na: http://www.3dke.pl
DISE

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Przyjaciel 09.10.2017r. 08:53
Zgadzam się z powyższymi opiniami - to prawidłowe diagnozy,które mogą być rozwiniete na III Kongresie Energetycznym.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE