ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

W Radomiu odbędzie się wystawa dot. miejskiej elektrowni i dawnej elektryczności
07.10.2017r. 09:34

Dziejom radomskiej elektrowni miejskiej, która powstała w 1901 r., oraz postaciom z nią związanym, poświęcona będzie międzynarodowa konferencja i wystawa, która odbędzie się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu. Organizatorzy apelują o eksponaty.

Otwarcie wystawy zaplanowano na 8 listopada. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Centrum sztuki od 2014 r., mieści się w odrestaurowanej dawnej elektrowni, przy ul. Kopernika.

Wykonany z czerwonej cegły budynek został odnowiony, ale zachowano jego dawny kształt. Z daleka widoczna jest czerwona bryła z dużymi, stylowymi oknami. Stary budynek został połączony z wybudowanym w nowoczesnym stylu obiektem centrum sztuki. Do celów wystawienniczych wykorzystano także stary piec o powierzchni ekspozycyjnej ok. 100 metrów kwadratowych, w którym na trzech poziomach urządzono galerię małych form.

Dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" Włodzimierz Pujanek podkreślił, że przygotowania do wystawy "Początki elektryfikacji polskich miast - Elektrownia Miejska w Radomiu 1901-1956" trwały kilka lat.

Pamiątek i dokumentów związanych z pierwszą miejską elektrownią w Radomiu poszukiwano w muzeach, archiwach, u prywatnych kolekcjonerów - nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Apelowano także do mieszkańców Radomia, by przynosili eksponaty związane z przedwojenną elektrotechniką. "Apel jest nadal aktualny. Jeśli ktoś posiada w domu takie przedmioty, czy dokumenty związane z radomską elektrownią, może udostępnić je, by uzupełnić na naszą wystawę, która jest już w trakcie przygotowań" - zaznaczył jeden z kuratorów Tomasz Staniszewski.

Organizatorzy dotarli m.in. do mieszkającej w USA rodziny jednego z pierwszych dyrektorów elektrowni, która przekazała na wystawę unikatową fotografię z 1907 r., przedstawiającą wnętrze elektrowni z pracującą turbiną.

Oprócz dokumentów, papierów wartościowych oraz zdjęć, na wystawie znajdą się przedmioty związane z dawną elektrycznością: stare żarówki, lampy, mierniki prądu i urządzenia elektrotechniczne. "Na potrzeby ekspozycji stworzono także replikę tablicy rozdzielczo-pomiarowej, która w dawnych czasie była w elektrowni" - powiedział drugi z kuratorów prof. Mariusz Malinowski, przewodniczący polskiej sekcji międzynarodowego Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników.

W galerii "Elektrowni" pokazane zostaną także przedwojenne grafiki, obrazujące zastosowanie elektryczności w tamtych czasach.

8 listopada, oprócz wystawy, w Radomiu odbędą się także konferencje. Jedna poświęcona elektryfikacji polskich miast na przykładzie radomskiej elektrowni. Druga - jak zapowiedział Wiesław Michalski, prezes radomskiego oddziału Stowarzyszenie Elektryków Polskich - urodzonemu w Radomiu prof. Włodzimierzowi Krukowskiemu (1887-1941)- wybitnemu polskiemu uczonemu, inżynierowi elektrykowi, profesorowi Politechniki Lwowskiej, zamordowanemu przez Niemców w 1941 r. wraz z grupą uczonych lwowskich. Krukowski był czołowym polskim metrologiem, wybitnym specjalistą techniki licznikowej, wzorów i pomiarów. Opublikował ponad 20 prac naukowych i zgłosił 60 patentów (w Niemczech, Danii, Włoszech, Holandii, Szwecji, Szwajcarii, Japonii, Anglii i Austrii). Jego najbardziej znanym patentem był licznik elektrolityczny o elektrodzie specjalnej.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich, które obok marszałka woj. mazowieckiego i prezydenta Radomia i "Elektrowni" jest głównym organizatorem imprez, chce w ten sposób uczcić 130. rocznicę urodzin prof. Krukowskiego.

Zaplanowano także wmurowanie tablicy poświęconej postaciom związanym z radomską elektrownią miejską oraz polską energetyką w pierwszej połowie XX w.

Według Staniszewskiego, Radom odegrał znaczącą rolę w historii elektryfikacji na ziemiach polskich. Jak podkreślił, to właśnie w tym mieście powstała pierwsza koncesjonowana, zalegalizowana przez władze zaborcze, elektrownia. Stąd - jak zaznaczył - potrzeba propagowania wiedzy na ten temat nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Na konferencję w Radomiu zaproszono m.in. przedstawicieli różnych polskich uczelni, a także gości z Niemiec, Belgii i Rosji.

Patronami projektu są: Polska Akademia Nauk, minister energii, Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu, Politechnika Warszawska, starosta powiatu radomskiego, Izba Przemysłowo-Handlowa Ziemi Radomskiej, Archiwum Państwowe i Stowarzyszenie Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE