ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Następny krok do doskonałości operacyjnej w obszarze zarządzania majątkiem technicznym
12.10.2017r. 05:20

Filip Kowalski, Head of Energy & Natural Resources w SAP CEE
Branża energetyczna konsumuje coraz szerszą gamę innowacji, mających praktyczne przełożenie na koszty utrzymania majątku technicznego, bezpieczeństwo pracy oraz wskaźniki jakości energii. Szybko rosnąca ilość danych w połączeniu z nowymi możliwościami IT, takimi jak Big Data oraz coraz popularniejszym przetwarzaniem w chmurze, pozwalają na budowę i wdrożenie scenariuszy, które nie były dostępne jeszcze kilka lat temu.

Przykładem może być rozwój w kierunku analityki predykcyjnej oraz uproszczenia i przyspieszenia procesów związanych z wymianą informacji dotyczących wykorzystywanego majątku technicznego (dystrybucyjnego, produkcyjnego, wytwórczego). Innowacyjne rozwiązania SAP takie jak Asset Intelligence Network, Asset Performance & Strategy Management i Predictive Maintenance & Service oferują tego typu możliwości i zapewniają spójność i integralność procesu utrzymania majątku technicznego.

SAP Asset Intelligence Network (AIN) to bezpieczny i dostępny na zasadzie subskrypcji serwis wymiany informacji pomiędzy użytkownikami / operatorami majątku technicznego, jego producentami oraz dostawcami usług utrzymaniowych. Rozwiązanie odpowiada na potrzeby wielu gałęzi przemysłu intensywnie wykorzystujących szeroką gamę urządzeń i różnorodnych instalacji (między innymi branża paliwowa, chemiczna, wydobywcza, energetyczna).AIN jest rozwiązaniem regularnie rozszerzanym i aktualizowanym w zakresie nowej funkcjonalności, wynikającej z potrzeb zgłaszanych przez klientów, którzy zaadoptowali ten system do obszaru zarządzania majątkiem technicznym.

Kluczowym wyzwaniem, które adresuje AIN jest zarządzanie i współdzielenie aktualnej i prawidłowej informacji, dotyczącej określonych składników majątku technicznego. Dla przykładu operatorzy często mają problem z wystarczająco dobrym zarządzaniem majątkiem z uwagi na szeroką gamę urządzeń, udostępnianie informacji przez różnorodne portale dostawców, które przy tym bardzo często nie są zintegrowane z podstawowym systemem CMMS.

Poprzez AIN producenci wyposażenia technicznego zapewniają dostępność wymaganej informacji o swoich produktach, włączając w to instrukcje i rekomendacje dotyczące obsługi urządzeń. Operator urządzeń - jak na przykład rafineria czy zakład chemiczny - ma łatwy dostęp do tego typu danych oraz ma możliwość dokonania aktualizacji, przekazania informacji o konfiguracji urządzenia (miedzy innymi poprzez integrację z systemami klasy SAP ERP I Asset Management). Następną w pełni zintegrowaną aplikacją z tej rodziny jest SAP Asset Performance & Strategy Management, pozwalający odzwierciedlić segmentację majątku, zbudować macierz ryzyk i przypisać klasy ryzyka do poszczególnych obiektów bazując na ich krytyczności oraz zdefiniować strategię utrzymania majątku opierającą się na przykład o filozofię RCM lub FMEA.

Ponadto, możliwość zintegrowania AIN i APSM z rozwiązaniem SAP Predictive Maintenance and Service, daje dodatkowy potencjał w osiąganiu doskonałości operacyjnej firm produkcyjnych, operatorów sieci dystrybucyjnej, wytwórców energii elektrycznej. Celem takiego modelu jest zapewnienie maksymalnie dobrego modelu danych i informacji statycznej o majątku jako bazie dla Predictive Maintenance & Service. To rozwiązanie natomiast umożliwia ocenę stanu żywotności składników majątku (asset health index) na potrzeby planowania inwestycji oraz lepszej przewidywalności potencjalnych zdarzeń awaryjnych pod kątem utrzymania ruchu.

W oparciu o taką informację oraz optymalizację procesów dotyczących majątku technicznego przedsiębiorstwa branży energetycznej, paliwowej, wydobywczej, są w stanie obniżyć koszty utrzymania majątku oraz zwiększyć jego dostępność, co może przełożyć się np. na polepszenie wskaźników jakości energii w dystrybucji lub też eliminowanie wąskich gardeł dla firm produkcyjnych (np. chemia). Dla przykładu McKinsey w swoim raporcie1 mówi, że dla sektora energetyki i paliwowego w obszarze utrzymania majątku lub wydatkach na CAPEX możliwe są oszczędności w granicach 5%-10%. Tym samym wydaje się czymś oczywistym, iż warto zastanowić się nad wykonanie kroku w kierunku wyżej opisanych rozwiązań.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego video: https://www.youtube.com/watch?v=ElOyCwAtshY

Przypisy:

1Source: The Internet of Things: Mapping the Value Beyond the Hype, McKinsey Global Institute, June 2015

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Sum 12.10.2017r. 09:12
Proponuję poprawić tłumaczenie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE