ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Według Łukoila zachodnie sankcje mogą utrzymać się nawet przez dekadę
12.10.2017r. 09:04

Jak czytamy w BiznesAlert, Unia Europejska i USA wprowadziły w lipcu 2014 roku sankcje obejmujące sektory bankowy, naftowy i zbrojeniowy Rosji. Była to odpowiedź na aneksję Krymu i działania zbrojne na wschodzie Ukrainy. Został nimi dotknięty m.in. Łukoil, którego prezesem jest Wagit Alekperow.

W rozmowie z Financial Times menadżer przekonuje, że obostrzenia mogą się utrzymać przez następne 10 lat ze względu na pogorszenie relacji między Rosją a Zachodem. Z tego względu popiera on przedłużenie porozumienia naftowego grupy OPEC+, czyli producentów z tego kartelu naftowego plus tych spoza niego, którzy przystąpili do układu, jak Rosja. Ma on na celu ograniczenie podaży ropy, a przez to podniesienie cen surowca.

- To nowy instrument, który może wpływać na rynek - chwalił porozumienie naftowe prezes Łukoila. - Jeżeli baryłka będzie poniżej 50 dolarów, trzeba przedłużyć układ. Jeśli będzie kosztować około 55 dolarów, nie ma takiej potrzeby. Wtedy należy przeprowadzić stopniowe wycofanie z ograniczeń - dodaje. Jego zdaniem ropa nie powinna być droższa od 100 dolarów za baryłkę, bo "szkodziłoby to biznesowi", ale ustabilizować się na poziomie 55-60 dolarów na następne lata, co zadowoliłoby "producentów i konsumentów".

Według Alekperowa spadek cen baryłki poniżej 50 dolarów powinien skłonić grupę OPEC+ do przedłużenia układu, który ma wygasnąć w marcu 2018 roku. Chociaż obowiązuje od 2016 roku, nie przyniósł trwałego wzrostu cen baryłki do poziomu satysfakcjonującego jego udziałowców. Narzekają oni na zbyt małe ambicje cięć produkcji i niewywiązywanie się z nich części państw, a także na wyłączenia spod ich reżimu producentów jak Libia, Nigeria i Iran.
Łukoil to największy producent ropy w Rosji po Rosniefcie Igora Sieczina. W przeciwieństwie do największego koncernu naftowego, firma Alekperowa jest prywatna, bo posiada on większość jej akcji. Mimo to pozostaje oligarchą związanym z Kremlem. Sankcje odcinają spółki rosyjskie od know-how i kapitału z Zachodu. Pomimo zmiany administracji w Białym Domu, z czym Kreml wiązał nadzieje na zniesienie obostrzeń, nie doszło do rewizji polityki amerykańskiej w tym zakresie.

Alekperow porusza także temat rywalizacji z Rosnieftem. Przyznaje, że spółka Sieczina przejęła w ostatnim czasie mniejsze podmioty, jak Basznieft i TNK-BP. - Na razie został on dopuszczony do kupna tych aktywów - przyznał prezes. - Z kolei Łukoil nie - uciął. Przekonuje, że Rosnieft nie zagrozi Łukoilowi dalszą ekspansją na rynku, bo wymagałaby ona zgody firmy Alekperowa na sprzedaż aktywów, na co ten nie zamierza się zgodzić - przypomina BiznesAlert.pl.
Financial Times , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE