ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Holandia zamknie wszystkie elektrownie węglowe
12.10.2017r. 09:11

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w ramach umowy koalicyjnej nowego holenderskiego rządu, na którego czele stanie Mark Rutte, znalazł się zapis o zamknięciu do 2030 roku wszystkich elektrowni węglowych. Podobne cele przyjęło już kilka innych, czołowych gospodarek w Europie.

Obecnie w Holandii działa pięć elektrowni węglowych, z których budowa trzech zakończyła się zaledwie w roku 2015, a zainwestowali w nie europejscy potentaci rynku energetycznego - francuski koncern energetyczny Engie, a także niemieckie RWE i Uniper. Nowe elektrownie węglowe w Holandii są uznawane za "najczystsze" tego typu instalacje w Europie. Mimo to holenderski rząd nie widzi dla nich przyszłości, planując zakończenie produkcji energii z węgla do roku 2030.

Warunki umowy koalicyjnej nowego holenderskiego rządu zakładają również wprowadzenie od roku 2021 dodatkowych restrykcji w zakresie emisji z elektrowni.

Nowy holenderski rząd ma też wspierać wprowadzenie restrykcji w zakresie emisji na poziomie Unii Europejskiej, w tym poprzez ustanowienie minimalnej ceny emisji CO2. Na forum UE Holandia może również lobbować za przyjęciem celu redukcji emisji CO2 na rok 2030 - nie o 40 proc. w stosunku do emisji z roku 1990 - jak przyjęła Rada Europejska na szczycie z października 2014 r., ale o 55 proc.

Taki cel redukcji emisji CO2 do roku 2030 przyjął zresztą w ubiegłym roku holenderski parlament. Jego realizacja musiałaby się wiązać z zakończeniem wytwarzania energii elektrycznej z węgla.

Z kolei w roku 2015 holenderski sąd stwierdził, że ówczesny rząd Marka Rutte nie podejmuje wystarczających środków zmierzających do wywiązania się Holandii z zobowiązań w ramach Protokołu z Kioto, nakazując zmianę polityki ws. klimatu.

W ostatnich latach Holendrzy coraz mocniej inwestują w źródła odnawialne, co wynika z przyjętych kilka lat temu celów. W 2013 r. poprzednie holenderskie władze zdecydowały, że zwiększą udział OZE w krajowym miksie energetycznym do 14 proc. do roku 2020, co jest zgodne z zobowiązaniami na forum Unii Europejskiej, a następnie do 16 proc. do roku 2023.
W ostatnim czasie szczególnie dynamicznie w Holandii rozwija się energetyka wiatrowa i słoneczna.

Na koniec 2016 r. łączny potencjał energetyki wiatrowej w Holandii wzrósł do 4,247 GW, z czego ponad 820 MW zainstalowano tylko w ubiegłym roku.

Cel wyznaczony przez holenderski rząd to budowa potencjału lądowych farm wiatrowych na poziomie 6 GW do roku 2020, a także uruchomienie do 2023 r. morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 4,45 GW. W ramach tych planów przyjęto, że co roku w Holandii będą organizowane aukcje dla offshore, w których będzie udostępniany potencjał na poziomie 700 MW.

W 2016 roku w Holandii powstały również instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 0,5 GW, a łączny potencjał fotowoltaiki w tym kraju przekroczył 2 GW. Ponad połowa to domowe elektrownie PV.

Jak wynika z danych Eurostatu, Holandia może mieć jednak największy problem z krajów Unii Europejskiej z wywiązaniem się z realizacji celów w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. W roku 2015 Holendrzy osiągnęli udział OZE na poziomie jedynie 5,8 proc. wobec celu 14 proc. na rok 2020.

Ogłaszając plany wycofania się z produkcji energii z węgla Holandia dołącza do takich krajów jak Wielka Brytania, Francja, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Dania, Kanada czy Nowa Zelandia, w których rządy lub czołowe koncerny energetyczne również zapowiedziały zamknięcie wszystkich elektrowni węglowych.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: cogito_ergo_sum 12.10.2017r. 11:41
UE wyprowadziła przemysł do krajów trzecich, z bardziej "brudną" energią i udaje, że zmniejsza emisję dymku, a w rzeczywistości zwiększa. Niech UE obłoży haraczem import towarów do UE, które nie zawierają tego haraczu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE