ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Podwyżka prognoz popytu na ropę naftową w OPEC
12.10.2017r. 10:38

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Po dynamicznej wtorkowej zwyżce, notowania ropy naftowej wpadły w konsolidację. W rezultacie, cena amerykańskiej ropy naftowej WTI porusza się nadal w okolicach 51 USD za baryłkę. Dzisiaj rano strona podażowa wykazuje większą siłę.

Pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej wczoraj były wyliczenia zawarte w miesięcznym raporcie OPEC. Instytucja ta podniosła bowiem prognozę przyszłorocznego popytu na ropę naftową z kartelu o 230 tysięcy baryłek dziennie do poziomu 33,06 mln baryłek dziennie. OPEC już od lipca br. konsekwentnie podnosi prognozy popytu na swoją ropę naftową. Co więcej, ze względu na narzucone limity produkcji ropy naftowej w OPEC (ze względu na porozumienie obowiązujące od początku br.), obecna produkcja ropy naftowej w kartelu nie przekracza poziomu 33 mln baryłek dziennie. Jeśli więc kartel zakłada utrzymanie limitów produkcji, to najnowsze prognozy oznaczają oczekiwania przyszłorocznego deficytu w przypadku ropy z kartelu.

Oczywiście sytuacja w skali całego świata rysuje się już inaczej, głównie ze względu na rosnącą produkcję ropy naftowej w krajach spoza OPEC, ze Stanami Zjednoczonymi na czele. Tu jednak również w raporcie kartelu zaznaczono, że wzrost kosztów i spadek rentowności wydobycia ropy naftowej ze skał łupkowych sprawi, że dynamika wzrostu produkcji ropy w USA będzie coraz mniejsza. Dodatkowo, w opublikowanym wczoraj raporcie OPEC dokonano korekty produkcji ropy w krajach spoza OPEC: przyszłoroczny jej wzrost ma wynieść 940 tys. baryłek dziennie, czyli o 60 tys. baryłek dziennie mniej niż w poprzedniej prognozie.

(600x400)
Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE