ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Komisja ds. Energii przeciwna poprawkom PO w projekcie ustawy o rekompensatach za deputat węglowy
12.10.2017r. 17:16

Sejmowa Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa negatywnie zaopiniowała w czwartek poprawki Platformy Obywatelskiej do rządowego projektu ustawy o 10-tysięcznej rekompensacie za utracony deputat węglowy. Wcześniej kluby poselskie PiS, Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL poparły w debacie rządowy projekt.

Chodzi o projekt ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, przewidujący wypłatę jeszcze w tym roku jednorazowych rekompensat w wysokości 10 tys. zł dla ponad 235 tys. emerytów i rencistów górniczych (także osób pobierających renty rodzinne po górnikach), które utraciły należne im deputaty węglowe. Będzie to kosztować budżet ponad 2,3 mld zł.

Pierwsze czytanie projektu w Sejmie odbyło się we wtorek; w środę po raz pierwszy zajęła się nim Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa, rekomendując przyjęcie czterech poprawek - jedna z nich przewiduje wydłużenie z 10 do 21 dni czasu na składanie wniosków o rekompensatę, inna poprawka doprecyzowuje grono osób uprawnionych do rekompensat. W czwartkowym drugim czytaniu projektu zgłoszono 11 poprawek, stąd ponowne skierowanie projektu do komisji.

Poseł PO Krzysztof Gadowski poinformował, że zgłoszone poprawki dotyczą trzech obszarów. Pierwszy to rozszerzenie grupy osób uprawnionych do rekompensat o ok. 10 tys. byłych pracowników przedsiębiorstw robót górniczych; druga kwestia to propozycja wydłużenia terminu składania wniosków o rekompensaty do 15 grudnia br., trzecia dotyczyła umożliwienia osobom uprawnionym wyboru, czy chcą otrzymać jednorazową rekompensatę (co przewiduje projekt rządowy), czy też wolą nadal co roku otrzymywać z ZUS ekwiwalent pieniężny za deputat.

Poprawki PO nie zyskały poparcia resortu energii - wiceminister Grzegorz Tobiszowski poinformował, że stanowisko rządu w tej sprawie jest negatywne, przypominając argumenty przedstawione we wcześniejszej debacie sejmowej. Za poprawkami PO głosowało 10 posłów, 15 było przeciw.
Komisja przyjęła natomiast poprawkę zgłoszoną przez posłów PiS, polegającą na dodaniu do projektu ustawy zapisu, że rekompensata pobrana nienależnie, przez osobę nieuprawnioną, podlega zwrotowi wraz z odsetkami, takimi jak w przypadku zaległości podatkowych. Wiceminister Tobiszowski wyjaśnił, że to "bezpieczny" zapis, potrzebny m.in. ze względu na skalę przedsięwzięcia wypłaty rekompensat, i sugerowany przez resort finansów. Poprawkę poparło 22 posłów, dwóch wstrzymało się od głosu.

Wcześniej, podczas drugiego czytania projektu w Sejmie, kluby poselskie PiS, Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL poparły rządowy projekt ustawy z wcześniejszymi poprawkami Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

Sprawozdawcą projektu podczas trzeciego czytania w Sejmie będzie poseł PiS Grzegorz Matusiak. Głosowanie nad ustawą ma odbyć się jeszcze podczas obecnego posiedzenia Sejmu, aby w przyszłym tygodniu ustawą mógł zająć się Senat. Po podpisaniu przez prezydenta regulacja ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu. Od tego czasu uprawnione osoby będą miały 21 dni na złożenie wniosków o rekompensatę i stosownych oświadczeń.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE