ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Shell broni Nord Stream 2 przed Danią
13.10.2017r. 14:24

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, duński parlament rozpoczął debatę nad ustawą, która może zablokować gazociąg Nord Stream 2. W tym samym czasie w Danii uaktywnili się zwolennicy tego projektu, jego potencjalni beneficjenci oraz spółka zajmująca się realizacją inwestycji. Shell, jedna z firm współfinansujących projekt uważa, że nowe prawo to "niepokojący precedens".

Jak wynika z przepisów proponowanego prawa, rząd będzie miał możliwość odrzucenia wniosku o budowę gazociągu na duńskich wodach terytorialnych jeśli uzna, że projekt stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa i polityki zagranicznej kraju. Decyzję w tej sprawie będzie podejmować Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ustawa może wejść w życie w styczniu 2018 r. Planowana trasa gazociągu będzie przebiegać po dnie Morza Bałtyckiego przez strefy ekonomiczne Finlandii i Szwecji. Uwzględnia też odcinek o długości 139 km na duńskich wodach terytorialnych.

Jak powiedział Lars Christian Lilleholt, duński minister energetyki i zmian klimatu, z formalnego punkt widzenia Dania nie może obecnie oceniać projektów takich jak Nord Stream 2, biorąc przy tym pod uwagę politykę zagraniczną i obronną. Podkreślił, że Rosja wybudowała już Nord Stream 1, a Nord Stream 2 będzie miał taki sam przebieg. Dodał jednak, że "czasy się zmieniają", a Rosja w ostatnich latach zachowuje się coraz bardziej agresywnie.

Przeciwnicy nowego prawa i jednocześnie zwolennicy Nord Stream 2 oceniają, że ocena, czy dany gazociąg narusza interesy Danii, nie będzie zwykłą decyzją administracyjną.

Ponadto, jak podkreślają przeciwnicy nowych regulacji, nie będą one uwzględniały możliwości odwołania lub złożenia wyjaśnień przez stronę, która złożyła wniosek. Obawiają się także, że prawo będzie naruszać zapisy konstytucji.
Wreszcie prawo będzie można zastosować wobec projektów, których ocena prawna już trwa, a wnioski zostały złożone do Duńskiej Agencji Energetycznej.

"Poza tym minister spraw zagranicznych nie musi przestrzegać zwykłych przepisów prawa proceduralnego. Nie musi się więc on martwić następstwami takiej decyzji" - napisała w odpowiedzi na przedstawiony projekt spółka Nord Stream 2 AG, cytowana przez duński dziennik "Jyllands-Posten". Z kolei Sean Rooney, wiceprezes Shell International powiedział, że "Shell traktuje tę ustawę jako niepokojący precedens, zarówno dla Danii, jak i Europy".

Spółka Nord Stream 2 AG opracowała już alternatywną trasę gazociągu z Niemiec do Rosji na wypadek przyjęcia nowego prawa w Danii. Nord Stream 2 w tym wariancie miałby całkowicie omijać jej terytorium. Nowa trasa byłaby o 10 km dłuższa od wcześniej planowanej. Została zaprojektowana na wypadek, gdyby Dania zabroniła budowy gazociągu na swoich wodach terytorialnych - przypomina BiznesAlert.pl.
Jyllands-Posten , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE