ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Po konsultacjach szereg zmian w projekcie ustawy o elektromobilności
16.10.2017r. 05:47 13.10.2017r. 15:17

W wyniku konsultacji publicznych Ministerstwo Energii wprowadziło szereg zmian w projekcie ustawy o elektromobilności. Zmienia się wiele definicji, np. punkt ładowania musi zawierać miejsce postojowe. Zamiast zeroemisyjnych stref ruchu będą niskoemisyjne.

Jak mówił w piątek dziennikarzom wiceminister energii Michał Kurtyka, zainteresowanie konsultacjami było bardzo duże, zgłoszono szereg uwag. Wiele ze zgłoszonych kwestii znalazło się w projekcie. Między innymi rozszerzono definicję pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi o te, które nie są samochodami - np. rowery i motorowery, co pozwoli rozszerzyć zakres usługi ładowania. Definicja stacji ładowania obejmuje również stanowisko postojowe, oprogramowanie, itp., co ma zapewnić miejsce postoju przy punkcie ładowania. Zdefiniowano pojazd napędzany wodorem. Wprowadzono też definicję umowy carshare, czyli nabycia prawa do korzystania z pojazdu przez określony czas. Jednocześnie carsharing uznawany będzie za rodzaj transportu publicznego.

Jak mówił Kurtyka, "generalnie idziemy w kierunku urynkowienia, a mniej będziemy się starali sterować administracyjnie". Spadnie zatem zaangażowanie gmin w budowę infrastruktury ładowania, pierwszeństwo będą miały podmioty rynkowe. "Zakładamy, że w latach 2019-2020 rynek powinien odpowiedzieć budową infrastruktury.(...) Ale jesteśmy przygotowani, żeby podmioty rynkowe wesprzeć z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu" - mówił.

Ustawa zawiera cele ilościowe. W gminie, liczącej ponad milion mieszkańców, w której zarejestrowano co najmniej 600 tys. samochodów, a na 1000 mieszkańców przypada ich co najmniej 700, do 2020 r. ma być co najmniej 1000 ogólnodostępnych punktów ładowania. Dla gmin z ponad 300 tys. mieszkańców, gdzie zarejestrowanych jest co najmniej 200 tys. samochodów, a na 1000 mieszkańców przypada co najmniej 500 - punktów ma być co najmniej 2020. W gminach z ponad 150 tys. mieszkańców, co najmniej 95 tys. zarejestrowanych samochodów i wskaźnikiem ponad 400 pojazdów na 1000 mieszkańców punktów ma być co najmniej 100. A w gminach powyżej 100 tys., z ponad 60 tys. zarejestrowanych samochodów i wskaźnikiem ponad 400 pojazdów na 1000 mieszkańców cel wynosi 60 punktów.

"Na przełomie 2019 i 2020 r. będziemy dokonywali oceny realizacji tych celów. Jeżeli nie będzie on osiągnięty, będziemy uruchamiać mechanizm uzupełniający w postaci budowy infrastruktury przez miejscowego OSDe" - wyjaśnił Kurtyka. Podstawowa sieć bazowa ma liczyć ok. 6 tys. punktów ładowania energią elektryczną i ok. 70 stacji gazu ziemnego CNG.

Projekt nadal zakłada zwolnienie samochodu elektrycznego z akcyzy. Auta na prąd będą mogły korzystać z buspasów i z wyższych odpisów amortyzacyjnych w przypadku firm, parkowanie w strefach płatnego parkowania będzie darmowe. Samochody elektryczne, na wodór i na gaz ziemny będą mogły poruszać w strefie niskoemisyjnej, którą może wyznaczyć samorząd. Kara za złamanie tego przepisu to 500 zł.

- Myślimy o wprowadzeniu specjalnych tablic rejestracyjnych, które pozwolą oznaczyć auta elektryczne - powiedział cytowany przez "Puls Biznesu" Michał Kurtyka. Uzupełnione zostanie to tańszą nocną taryfa na energię, która pozwoli ładować auto nocą.
Zakłada się też powstanie ewidencji infrastruktury paliw alternatywnych i udostępnienie tych danych różnego rodzaju aplikacjom mobilnym, pomagającym kierowcom. Ładowarki dofinansowane przez państwo będą miały charakter otwarty, dostęp do nich mają mieć różni operatorzy usługi ładowania.

Projekt ustawy obejmuje też car sharingowi, czyli miejskim wypożyczalniom również samochodów elektrycznych. Będą uprzywilejowane i otzrymają status transportu publicznego - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Gazeta zwraca uwagę, że na wniosek Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planowanymi przepisami objęto też elektromobilne statki. Definicja pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi rozszerzona została również o rowery i motorowery.

Odrębne przepisy poświęcono możliwości testowania na drogach publicznych elektrycznych pojazdów autonomicznych. Są też cele pośrednie dla administracji państwowej, w której flotach samochodowych do 2020 r. ma być co najmniej 10 proc. pojazdów elektrycznych, a do 2023 r. - co najmniej 20 proc. Docelowo wskaźnik ten wynosi 50 proc. w 2025 r.

Projektem zajmie się teraz Komitet ds. Europejskich, potem Stały Komitet RM, a w końcu sama Rada Ministrów.

Równolegle trwa proces legislacyjny nowelizacji ustawy o biopaliwach, która przewiduje utworzenie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT). Fundusz będzie służył do finansowania działań związanych z elektromobilnością i paliwami alternatywnymi. Nowelizację w środę przyjął już komitet stały RM. Ten projekt przewiduje m.in. zasilenie FNT kwotą w wysokości 1,5 proc. wpływów z akcyzy od paliw silnikowych z poprzedniego roku. Jednak w 2018 r. FNT zostanie wyjątkowo zasilony z budżetu w inny sposób.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Tregor 13.10.2017r. 18:26
Kiedy zakaz ładowania akumulatorów do napędów elektrycznych z brudnej energii czyli węgla. Bo to dopiero poprawi... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 15-10-2017r. 11:28 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: daleki mazowszanin 15.10.2017r. 18:11
Zadziwiająca cisza o hybrydach!!
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 16-10-2017r. 07:07 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Stach44 16.10.2017r. 09:56
Bilans emisji wychodzi na plus - w energetyce zawodowej emisje do powietrza są niewielkie w przeliczeniu na kWh. To... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ARX 19.10.2017r. 12:13
Za chwilę się okazę, że zwolnienia z akcyzy były bezprawne i użytkownicy elektryków będą musili ją zwrócić.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE