ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Ceny ropy kontynuują zwyżki
06.11.2017r. 09:46

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
Notowania ropy Brent wróciły powyżej $60/baryłkę po raz pierwszy od 2015 roku, ponieważ na rynku nasiliły się oczekiwania, że OPEC wydłuży obecne, wygasające w marcu przyszłego roku, porozumienie o cięciach produkcji surowca. Na ceny ropy pozytywny wpływ miały także takie czynniki jak wzrost ogólnego popytu i zakłócenia w produkcji w północnym Iraku.

Fundamenty rynku ropy poprawiają się z uwagi na proces uzupełniania zapasów, wzmożony globalny popyt oraz ograniczoną podaż, będącą wynikiem działań OPEC i Rosji. Czynniki te nasiliły spekulacyjną aktywność funduszów, które zwiększyły swoje zakupy.

Będąc globalnym benchmarkiem, ropa Brent najsilniej korzysta z tych czynników. Rynek tego typu ropy znajduje się w procesie backwardation, a jej ceny są obecnie silnie wspierane przez zarządzających środkami, którzy pozycjonują się na początku krzywej, charakteryzującym się największą płynnością.

Nasilony proces backwardation na rynku Brent doprowadził do sytuacji, w której popyt spekulacyjny osiągnął swoje szczyty. Łączna liczba długich pozycji netto w Brent i WTI osiągnęła poziom 752.000 lotów (752 milionów baryłek) w tygodniu zakończonym 24 października, a ropa Brent odpowiadała za niemal 2/3 tych pozycji.

(800x564)

Wzrosty cen ropy naftowej, rozpoczęte od dołka z czerwca, były kontynuowane w zeszłym tygodniu, a Brent, globalny benchmark, osiągnął, a następnie pokonał psychologiczną barierę $60/baryłkę po raz pierwszy od 2015 roku. Rynek WTI podążał za ropą Brent, a dyskonto do Brent zmniejszyło się między innymi dzięki silniejszemu popytowi ze strony rafinerii w USA w okresie po huraganie.

(800x601)

W ciągu ostatnich kilku miesięcy inwestorzy doszli do wniosku, że Arabia Saudyjska jest nadal gwarantem stabilizacji na rynku i zrobi niemal wszystko, aby wesprzeć ceny surowca, aby jak najbardziej podbić wartość IPO Aramco oraz zbliżyć ceny surowca do poziomu, który zagwarantowałby bardziej zrównoważony budżet państwa.

Jest to potencjalne fałszywe poczucie bezpieczeństwa, o czym świadczy chociażby fakt, że Al Naimi, minister ds ropy naftowej Arabii Saudyjskiej, wywołał w 2014 roku niepokój na rynku, oświadczając, że państwo nie będzie dalej wspierać cen powyżej poziomu 90 USD/baryłkę.

Po osiągnięciu 60 dolarów za baryłkę, zbliżyliśmy się także do poziomu, który wielu producentów uznałoby za zadowalający, biorąc pod uwagę możliwość znacznego przyspieszenia wzrostu podaży ze strony producentów spoza OPEC w przypadku jeszcze wyższych poziomów notowań oraz związane z tym negatywne konsekwencje. Średnia cena ropy naftowej WTI w roku 2018 już na poziomie ponad 54 USD za baryłkę, o niemal 10 dolarów wyższa od czerwcowego dołka, mogłaby wystarczyć, aby wywołać silny wzrost produkcji w USA w nadchodzących miesiącach.

Na tej podstawie uważamy, że obecny poziom bliski 61 USD/baryłkę jest blisko górnej granicy zakresu. Oczywiście ostatni impet wzrostów może doprowadzić do tego, że rynek znajdzie się na jeszcze wyższych poziomach, które jednak nie znajdują uzasadnienia w fundamentach. Mowa tu o obszarze powyżej 61 USD baryłkę, 38,2% zniesienia wyprzedaży z lat 2014-2016.

(800x490)Źródło: Saxo Bank

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE