ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: ME do końca roku będzie kończyło projekt polityki energetycznej do 2040 r.
10.11.2017r. 09:41

Ministerstwo Energii w perspektywie końca roku będzie kończyło projekt strategii polityki energetycznej do 2040 r. - powiedział w piątek Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

Naimski był pytany na antenie Jedynki Polskiego Radia o przygotowywaną strategię polityki energetycznej do 2040 r., w której wskazano podział na różne źródła energii, z których Polska będzie korzystać w latach 2040-2050: 50 proc. to węgiel, 20 proc. odnawialne źródła energii. i ok. 20 proc. energia atomowa.

"To jest projekt dokumentu. Ten dokument Ministerstwo Energii będzie kończyło pewnie w perspektywie końca roku" - zapowiedział Naimski. Podkreślił, że "utrzymamy dominującą pozycję węgla w polskiej energetyce, jeżeli będziemy mieli także inne technologie, które są bezemisyjne".

Minister Naimski był pytany też, czy wobec zaostrzenia polityki przeciwdziałania zmianom klimatycznym będziemy w stanie wykorzystać nasz potencjał węglowy.

"Jesteśmy w reżimie europejskim i on jest bardzo trudny dla Polski. Jest sprzeczny z polskimi interesami" - zaznaczył. Dodał, że staramy się, "jak najlepiej wynegocjować te warunki na przyszłość".
Podkreślił, że "jeżeli nie będziemy mieli energetyki nuklearnej, która jest bezemisyjna, elektrowni atomowych (...), jeżeli nie będziemy potrafili w sposób racjonalny, czyli ekonomicznie uzasadniony, zbudować odnawialnych źródeł energii innego rodzaju, to nie utrzymamy węgla" "A chcemy utrzymać ten węgiel na takim właśnie poziomie - minimalnie 50 proc." - mówił.

To oznacza, jak podkreślił minister, że ilość węgla wydobywanego w Polsce do tego czasu się nie zmniejszy.

Na pytanie, kiedy realnie może zostać uruchomiona w Polsce elektrownia jądrowa Naimski odpowiedział: "To jest mniej więcej rok 2030-2031".

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: fizyczny 10.11.2017r. 12:34
przede wszystkim musi być zapisane jak żyć po blackoucie - długotrwałym i powracającym!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: algaz 10.11.2017r. 16:52
Jeżeli gaz z.spycha się na margines bilansu paliw pierwotnych, jaki jest sens budowy Baltic Pipe?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE