ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rekordowe dostawy norweskiego gazu do Europy
13.11.2017r. 09:05

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, w okresie od października 2016 r. do października 2017 r. popyt na gaz w Europie zwiększył się o 20 miliardów m3.

"Istnieje kilka powodów, dla których w Europie rośnie zapotrzebowanie na gaz z Norwegii" - wyjaśnia Tor Martin Anfinnsen, dyrektor ds. Handlu i marketingu gazu w Statoil, jednego z największych eksporterów gazu do Unii Europejskiej.

"Jeszcze niedawno popyt na gaz spadał, ale obecnie widzimy tendencję wzrostową. Wynika to między innymi stąd, że produkcja gazu w samej UE uległa zmniejszeniu." Natomiast udział gazu w produkcji energii elektrycznej rośnie, gdyż zastępuje on wykorzystywany dotychczas w tej dziedzinie węgiel. W wywiadzie udzielonym duńskiemu portalowi aftenposten.no Anfinnsen powiedział: "Wynika to częściowo z tego, że węgiel stał się droższy, ale także z powodu decyzji politycznych, dotyczących zmniejszenia jego zużycia.

To ostatnie dotyczy szczególnie Wielkiej Brytanii." Europa, głównie Niemcy, odwraca się również od energii atomowej uznając, że ryzyko awarii w tego typu siłowniach i potencjalnego skażenia środowiska pierwiastkami promieniotwórczymi jest zbyt wysokie. Celem nowej polityki energetycznej staje się powoli zastąpienie paliw kopalnych energią uzyskiwaną ze źródeł odnawialnych. Ponieważ wytwarzanie tego rodzaju energii jest zależne od pogody, gaz stał się alternatywnym surowcem, gwarantującym stabilność produkcji i dostaw.
Gaz łupkowy nie zalał jeszcze rynków Europy, między innymi dlatego, że błękitne paliwo ze Stanów Zjednoczonych zostało również sprzedane do Azji i Ameryki Łacińskiej, gdzie popyt na ten rodzaj paliwa jest dość wysoki. Według Anfinnsena: "Rynek europejski potrzebuje więcej źródeł, ale dzięki naszym rurociągom i bliskości rynku, norweski gaz będzie, mimo wszystko, konkurencyjny cenowo w stosunku do innych dostawców."

W zeszłym roku gazowym dostawy z Norwegi zaspokoiły aż 25 procent europejskiego zapotrzebowania na błękitne paliwo. Rekordowy wolumen dostaw wyniósł 123 mld m3 gazu, czyli o 9 mld m3 więcej niż w 2015 roku. Tak duży przyrost ilości dostępnego surowca związany jest przede wszystkim z wydaniem przez władze norweskie zezwolenia na wydobycie większej ilości gazu z pola gazowego Troll na Morzu Północnym. Szacuje się, że złoża znajdujące się w tym obszarze stanowią 48 % norweskich zasobów gazu, a wydobycie węglowodorów z tego źródła w ciągu dwóch lat od wydania decyzji ma wzrosnąć z 30 do 36 mld m3. Produkcja błękitnego paliwa z tego pola jest ściśle kontrolowana przez władze.

Norwegia i Rosja wyraźnie dominują na europejskim rynku gazu. Wprawdzie Norwegia jest drugim co do wielkości graczem, ale szybko rozwija swój potencjał w tym sektorze unijnej gospodarki. W dużym stopniu wynika to z niepewności politycznej i gospodarczej związanej z importem gazu z tak nieprzewidywalnego kraju jak Rosja - czytamy w BiznesAlert.pl.
Aftenposten , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE