ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Tanie, stabilne ciepło i energia elektryczna z kogeneracji we współpracy z ESCO
13.11.2017r. 12:07

Montaż własnej jednostki kogeneracyjnej w zakładzie przemysłowym to gwarancja stabilnych, niezależnych dostaw energii elektrycznej i ciepła, również w sytuacji awarii krajowego systemu - podkreślają eksperci CEZ ESCO Polska.

Jednostki kogeneracyjne, które w jednym procesie wytwarzają energię elektryczną oraz ciepło najczęściej są zasilane gazem lub węglem. Ponieważ wiele zakładów przemysłowych dysponuje znacznymi ilościami odpadów organicznych, w tego typu przedsiębiorstwach zaleca się dodatkowo montaż instalacji do produkcji biogazu. Rozwiązanie to pozwala oszczędzać na zakupie paliwa do jednostki kogeneracyjnej, a także na składowaniu i wywozie odpadów.

Im wyższe zapotrzebowanie na ciepło w danym przedsiębiorstwie, tym efektywniejsze jest wykorzystanie kogeneracji. Technologia ta znakomicie sprawdza się zatem w zakładach, które wykorzystują ciepło nie tylko do ogrzewania pomieszczeń i wytwarzania ciepłej wody użytkowej, lecz również w procesach produkcyjnych.

W przedsiębiorstwach, które charakteryzuje znaczne zapotrzebowanie na chłód istnieje możliwość instalacji trigeneracji. Tego typu jednostka w jednym procesie technologicznym, oprócz ciepła i energii elektrycznej, wytwarza też chłód.

Finansowanie od firmy ESCO

Poniesienie kosztów związanych z zaprojektowaniem i montażem jednostki kogeneracyjnej lub trigeneracyjnej może okazać się zbyt dużym obciążeniem dla budżetu firmy.

Z pomocą przychodzi tu ESCO (skrót od angielskiego Energy Saving Company). Tego typu firma zajmuje się kompleksowym przygotowaniem i realizacją wszelkich działań służących poprawie gospodarki energetycznej u zamawiającego, a zatem również montażem własnych jednostek wytwórczych. ESCO przeprowadza audyt, na podstawie którego opracowuje i realizuje projekty. Co istotne, oferuje zawarcie umowy z gwarantowaną oszczędnością energii (EPC - Energy Performance Contract). Na jej mocy nie tylko planuje i wdraża, lecz również finansuje całe przedsięwzięcie. Poniesione koszty są następnie spłacane przez zamawiającego ze środków, jakie uzyskał dzięki zmniejszeniu poboru energii. Wartość tych oszczędności jest zagwarantowana w umowie przez ESCO. Firma specjalizująca się w działaniach służących poprawie efektywności energetycznej przejmuje również ryzyko związane z inwestycją.

Szeroki wachlarz działań ESCO

Aby wzmocnić pozytywne skutki działania jednostki kogeneracyjnej lub trigeneracyjnej, firmy ESCO proponują dodatkowe działania poprawiające gospodarowanie zużyciem energii w budynku. Tak zwana głęboka termomodernizacja, na którą składają się takie rozwiązania jak termoizolacja, modernizacja instalacji wentylacyjnych i ciepłowniczych oraz urządzeń klimatyzacyjnych czy zastosowanie oświetlenia typu LED, pozwala znacznie zmniejszyć rachunki za energię. Co więcej, rozwiązania te ułatwiają utrzymanie optymalnej temperatury u wilgotności wewnątrz budynku, co pozytywnie wpływa na komfort osób, które w nim przebywają.

Dodatkowo, by jak najefektywniej wykorzystywać wytworzone ciepło oraz chłód, firmy ESCO zalecają modernizację instalacji, które służą do ich przesyłu. To właśnie w przesyle często występują znaczne straty, co powoduje wzrost kosztów funkcjonowania zakładu.

Firmy ESCO oferują zatem całościowe projekty, służące poprawie gospodarowania energią w obiektach.
CEZ ESCO

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE