ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE: transakcji nabycia aktywów EDF w Polsce sfinalizowana
13.11.2017r. 12:19

W dniu 13 listopada zakończona została transakcja pomiędzy PGE a EDF International SAS i EDF Investment II B.V. dotycząca sprzedaży aktywów EDF w Polsce na podstawie warunkowej umowy sprzedaży akcji zawartej 19 maja 2017 r. - poinformowała Polska Grupa Energetyczna.

"W dniu 13 listopada 2017 r. (...) zakończona została transakcja pomiędzy PGE a EDF International SAS i EDF Investment II B.V. (...) dotycząca sprzedaży aktywów EDF w Polsce na podstawie warunkowej umowy sprzedaży akcji (...) zawartej 19 maja 2017 r." - napisano w komunikacie.

"Wartość transakcji wyniosła ok. 4,27 mld złotych" - dodano.

Z komunikatu wynika, że w rezultacie ostatecznego rozliczenia, całkowite wydatki jakie PGE poniosła w związku z transakcją uwzględniają:- wartość kapitałów własnych w wysokości ok. 2,45 mld złotych ustalona na dzień 31 grudnia 2016 r. wg formuły Locked-Box;- wewnątrzgrupowy dług na dzień zamknięcia transakcji (13 listopada 2017 r.), w kwocie ok. 1,68 mld złotych oraz ok. 10 mln USD, wcześniej kalkulowane na kwotę odpowiednio 1,68 mld złotych oraz 40 mln USD;- koszty odsetek od wartości kapitałów własnych narosłych pro rata licząc od 1 stycznia 2017 r. do 13 listopada 2017 r., w kwocie 93,27 mln złotych z tytułu osiągnięcia przez spółkę korzyści ekonomicznych z działalności przedmiotu transakcji po dacie ustalenia ceny, tj. 31 grudnia 2016 r. - wcześniej kalkulowane na kwotę nie wyższą niż ok. 107 mln złotych;- pozostające do zapłaty na dzień zamknięcia transakcji odsetki od zadłużenia wewnątrzgrupowego (oraz inne opłaty) w kwocie odpowiednio 18,21 mln zł oraz 0,05 mln USD.

"Płatność za aktywa EDF w Polsce oraz przeniesienie akcji miało miejsce w dniu zamknięcia transakcji" - napisano w komunikacie.
PGE poinformowała, że będzie konsolidować wynik metodą pełną od dnia nabycia aktywów.

"W związku z zamknięciem Transakcji oraz pośrednim nabyciem akcji Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA skutkującym przekroczeniem przez PGE progu 33 proc. ogólnej liczby głosów w Kogeneracji, PGE będzie zobligowana do ogłoszenia wezwania następczego do zapisywania się na sprzedaż akcji Kogeneracji w liczbie powodującej osiągnięcie 66 proc. ogólnej liczby głosów w Kogeneracji. (...) Koszt wezwania następczego nie jest uwzględniony w wartości transakcji" - napisano.

W maju 2017 r. PGE i EDF podpisały warunkową umowę sprzedaży aktywów EDF w Polsce. Szacowana wówczas wartość transakcji wynosiła 4,51 mld zł.

Na początku października PGE otrzymała warunkową zgodę UOKiK na przejęcie EDF Polska. Zgodnie z nałożonym warunkiem, grupa będzie musiała w latach 2018-2021 sprzedawać na giełdzie całą energię wytwarzaną przez Elektrownię Rybnik.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE