ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG liczy, że w 2017 r. sprzeda 700-800 mln m sześc. gazu na Ukrainę
13.11.2017r. 14:33

PGNiG w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku sprzedał na Ukrainie 430 mln m sześciennych gazu. Spółka spodziewa się, że w całym 2017 roku sprzedaż na ten rynek wyniesie 700-800 mln m sześc. - poinformował na konferencji prasowej wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak.

"Po trzech kwartałach tego roku sprzedaliśmy na Ukrainę 430 mln m sześc. gazu. Na koniec roku spodziewamy się podwojenia wolumenu zeszłorocznego, w okolicach 700-800 mln m sześc., aczkolwiek dużo tu zależy od sytuacji na tamtejszym rynku" - powiedział Maciej Woźniak.

"Korzystamy z interkonektora między Polską a Ukrainą, ale przygotowujemy się też do wykorzystania innej trasy przesyłu, przez Czechy i Słowację" - dodał.

Wyjaśnił jednocześnie, że nie chodzi tu o zastępowanie połączenia w Hermanowicach, a tylko wykorzystanie dodatkowych możliwości na czas rozbudowy interkonektora między Polską a Ukrainą.

Wiceprezes nie chciał mówić o konkretnych planach sprzedażowych PGNiG na Ukrainę w 2018 roku.

"Oczekujemy na ostateczne wyniki arbitrażu prowadzonego przez Ukrainę z Rosją. To będzie rzutowało na sytuację na rynku" - powiedział.

Spółka liczy jednak na dalszy wzrost sprzedaży do tego kraju.

"Nie chcemy zmniejszać wolumenów sprzedaży, zależy nam na tym, by one rosły" - poinformował.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak potwierdził, że rynek ukraiński jest bardzo poważnie brany pod uwagę przy budowaniu portfela sprzedażowego grupy.

"To dobry i poważny rynek" - powiedział.

Od początku 2018 roku do Polski trafiać będą dodatkowe wolumeny LNG, na podstawie podpisanej w marcu tego roku umowy z firmą Qatargas. Umowa ta zwiększa wolumen LNG dostarczany przez Qatargas do łącznie 2 mln ton rocznie.
Przedstawiciele spółki oceniają, że nie będzie problemu z zagospodarowaniem dodatkowych ilości LNG.

"Jeśli chodzi o nasz portfel zakupowy - patrzymy szerzej niż tylko na potrzeby polskiego rynku. Po to stworzyliśmy biuro w Londynie i zwiększamy nasze kompetencje, by handlować gazem szerzej" - powiedział Maciej Woźniak.

Zdaniem wiceprezesa, zakup kolejnych wolumenów pozwoli "zoptymalizować koszty importowanego gazu".

"Podpisując umowę podkreślaliśmy, że to bardzo dobra rynkowa cena" - powiedział Maciej Woźniak.

Przedstawiciele spółki poinformowali też podczas poniedziałkowej konferencji, że spodziewają się, iż podpisanie umowy przesyłowej z operatorami gazociągu Baltic Pipe nastąpi w I kwartale 2018 roku.

"Zakładamy, że podpisanie umowy przesyłowej nastąpi w I kwartale przyszłego roku, o ile zostaniemy wybrani" - poinformował.

W końcu października PGNiG informował, że złożył wiążącą ofertę na rezerwację przepustowości w ramach procedury Open Season projektu Baltic Pipe od 1 października 2022 r. do 30 września 2037 r.

"Chcemy sprowadzać gazociągiem maksymalnie dużo gazu, ale nie podajemy, jaka jest ostateczna wielkość naszej oferty na rezerwację przepustowości" - powiedział Maciej Woźniak.

Procedura Open Season wykorzystywana jest przez Energinet (duńskiego operatora systemu przesyłowego) i Gaz-System w celu określenia zapotrzebowania uczestników rynku na wybudowanie lub rozbudowanie infrastruktury wydobywczej i przesyłowej pozwalającej na przesył gazu z Norwegii do Polski przez Danię.

Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na Szelfie Norweskim Morza Północnego. Cały projekt składa się z trzech części: gazociągu tzw. złożowego, prowadzącego z systemu norweskiego na Morzu Północnym do punktu odbioru w systemie duńskim (lub istniejącej infrastruktury złożowej w Danii), rozbudowy istniejących zdolności w duńskim lądowym systemie przesyłowym oraz właśnie Baltic Pipe, czyli podmorskiego gazociągu międzysystemowego, biegnącego z Danii do Polski.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: antymonopol 13.11.2017r. 16:06
Dlaczego autor tekstu ukrył fakt że PGNIG już zapowiedział podwyżki cen gazu w przyszłym roku dla gospodarstw domowych?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: gagariien 13.11.2017r. 19:09
Czy ten gaz (dla Ukrainy) jest dotowany przez przysłowiowego Kowalskiego?? Ktoś wie jakie ceny są dla Ukrainy?
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 14-11-2017r. 10:19 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE